Grafický editor - 11. díl
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Grafický editor - 11. dílGrafický editor - 11. díl

 

Grafický editor - 11. díl

Google       Google       5. 6. 2006       15 085×

V jedenáctém díle si povíme o tom, jak tvořit trojúhelníky, ale nehodlám se zde rozepisovat o tom, jak tvořit třeba trojúhelníky pravoúhlé, o podobných metodách jsem se zmiňoval v několika předchozích kapitolách.

V čem spočívá kód? No je především o natažení dvou přímek a o dokreslení té poslední. Je to celkem jednoduché, jen je třeba zvolit správný postup tak, aby práce přišla uživateli logická. Pomalu ale jistě mě nebaví do vás stále pumpovat kódy. Ne, že by to bylo snad moc práce něco napsat, to ne, ale brzdí to vašemu rozvoji. To, co udělám, je tedy pro vaše dobro, ač se to třeba nezdá. Mnozí možná budou rozezlení, ale takový je život.

Také věci, jako je vybarvování, pravé úhly, kreslení do mřížky, ruční nastavení uhlů a podobné, nebudu probírat, je to celkem jednoduché a mnohé bylo již probráno dříve. Nejdříve tedy vhodnou funkci. Začneme tím, že si natáhneme přímku, to už jsme dělali a teď pomocí podmínek budeme natahovat další přímku. A to tak, že klikneme a tím se vytvoří bod x0,y0, to bude první z bodů. Puštěním tlačítka ho potvrdíte, dalším stiskem se vám od tlačítka vytvoří úsečka, tu můžete natahovat jak je potřeba, puštěním tlačítka opět její pozici potvrdíte. A stejně se bude postupovat i u posledního bodu, po jeho potvrzení se zároveň vykreslí dvě strany, a to strana k prvnímu bodu x0,y0 a k bodu, ze kterého jsme úsečku vedli. Lepší možností je, že při vykreslování třetího bodu budeme při jeho umísťování (když s tím pohybujeme) vykreslovat jak přímku z bodu x0,y0, tak i z bodu, z něhož nyní vycházíme.

Podobným způsobem můžeme vykreslovat nepravidelné mnohoúhelníky, u nichž bude například po odklepnutí pravým tlačítkem dokreslena poslední stěna.

Aby náš program byl něčím zajímavý a mohl zaujmout uživatele, musíme mu nabídnout to, co jiní nenabízí. Vzhledem k tomu, že píšeme (vy možná ne, možná se inspirujete pro jiný jazyk) ve VB, tak to určitě nebude rychlost kódu. Nejspíš ani kvanta funkcí proti velkým komerčním produktům, ale můžeme zaujmout třeba pohodlným uživatelským rozhraním. A nebo, a to je důležité, různými způsoby, jak dělat jednu věc. Proč tedy nevytvořit pro uživatele třeba tři (co tři, třeba deset způsobů) způsoby jak onen trojúhelník nakreslit. Možnost výběru je ohromně ceněná.

Mně osobně se dnešní grafické editory líbí, ale existuje spousta věcí, které je třeba zlepšovat. V problematice kreslení geometrických útvarů jasně vedou vektory, ale na ty si zatím necháme zajít chuť, to by byl potřeba aspoň DirectX či OpenGL.

Příště se podíváme na různé fígly, které mohou práci výrazně zjednodušit. A pak se vrátíme ke geometrii.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

4 názory  —  4 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Jiří ChytilAutor programuje ve VB, zajímá se o elektrotechniku, studuje na SOŠ Elektrotechnické - obor číslicová technika.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý