Proč chybí antivir?
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Proč chybí antivir?Proč chybí antivir?

 

Proč chybí antivir?

Google       Google       23. 6. 2006       11 563×

Kdyby existovala organizace Greenpeace pro počítačovou bezpečnost, která by se starala o vzácné druhy světa informačních technologií, pravděpodobně by nenechala zcela zaniknout jedno velmi zajímavé stvoření. Stvoření, které tuto zimu slaví své dvacetileté výročí.

Mluvím o prvním počítačovém viru s názvem Bram. Ačkoli se nejedná o vůbec první počítačový vir (první vir se objevil dříve, v roce 1982 na platformě Apple II), Bram je pro počítačový svět stejně tak důležitý, jako Brian Adams pro svou nahrávací společnost. Po vynalezení PC začaly počítače hrát stále větší úlohu v životech normálních lidí, nejen v životech vědců s tlustými brýlemi. Tímto způsobem se počítačové viry staly důležitějším fenoménem.

Jiný software pro platformu Intel, který se zrodil v roce 1985, přesně rok před virem Bram, úspěšně přežil až dodnes. Původně grafické prostředí pro spouštění karetní hry, nezapisovalo na počátku žádný svůj kód do spouštěcího sektoru – místo toho běželo pod operačním systémem MS-DOS. Nyní po 21 letech pokračujícího vývoje a následných verzí je Windows sám o sobě operačním systémem. Letos bude vydána nová verze s označením Vista. Microsoft nemá v úmyslu poskytovat s distribučním balíku žádný antivirový software, hlavní vlastností Visty je bezpečnost.

Pochybuji, že je to však skutečný důvod, proč není antivir implicitně obsažen v distribučním balíku. Kdyby to šlo, tito chlapíci by zahrnuli do svého operačního systému vysavač, jen aby z vás udělali uživatele technologií společnosti Microsoft. A nebylo by to příliš špatné. Čím víc o tom přemýšlím, tím přitažlivější se mi tento nápad jeví. Ne, skutečně, proč musím shánět vysavače od nějaké třetí strany, když je tady můj oblíbený operační systém? Nezapomeňte, že to stojí nějakých 60 dolarů za OEM verzi, které se připočtou k ceně mého notebooku.

Buďjak buď, proč zde není antivir? Na otázku existuje jednoduchá odpověď, zejména pokud si vzpomínáte na boje společnosti Billa Matese za aplikaci Internet Explorer a poté za Windows Media Player. V obou případech zde byly problém týkající se jejich poskytování s operačním systémem. Takže není divu, že si nechtějí dostat do podobné situace s antivirem.

Popřemýšlejte o zákaznících, kteří skutečně platí za produkty Microsoftu. Většinou se jedná buďto o firmy nebo uživatele OEM, kteří kupují systém Windows společně se svým počítačem. Předpokládám, že tito uživatelé nemají problém připojit své počítače k Internetu. Kromě toho je velmi pravděpodobné, že budou mít trvalé připojení.

Zhruba řečeno, je to dost pro přidání tlačítka stáhnout antivir do ovládacího panelu tak, aby byl software virtuálně zahrnut do distribuční sady. Stačí jedno klepnutí a máme ho, nainstalovaný a funkční. Společnosti Symantec a McAfee již uvedly, že by Microsoft přijaly jako nového hráče na spotřebitelském trhu s antiviry a nenutily by regulátory, aby s tím něco dělaly. Důvodem není, že by chtěly, aby byl Microsoft zde, ale tentokrát je všechno čisté, software není zahrnut, tudíž se neaplikují žádné protitrastové zákony. Kdybych byl softwarovým architektem ve spolčenosti Microsoft, řešil bych problém s antivirem ve Vistě následujícím způsobem. V rámci vyhnutí dlouhé době stahování bych vložil veškerý kód antiviru do systémových knihoven operačního systému. Při stisknutí tlačítka by se ve skutečnosti stáhl pouze soubor EXE o velikost 5 kilobajtů, který jednoduše volá API funkci StartAntivirus. Žádný problém s API, stejně je zavřené. Čisté řešení.

Nuže, co s tím mohou dělat společnosti Symantec, McAfee a menší výrobci antivirů? Na výběr mají hodně možností. Perspektivy na jiné spotřebitelské trhy opravdu jsou. Vysavače nejsou nejhorší možností.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý