Kororaa Xgl Live CD 0.2 aneb Xgl nanečisto
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Kororaa Xgl Live CD 0.2 aneb Xgl nanečistoKororaa Xgl Live CD 0.2 aneb Xgl nanečisto

 

Kororaa Xgl Live CD 0.2 aneb Xgl nanečisto

Google       Google       25. 6. 2006       9 337×

V dnešním článku se podíváme trochu na tuto distribuci, která nám dobře posloužila pro test XGL, o kterém byla zmínka v novince Xgl klepe na dveře.

Pokud si vzpomínate, tak ve výše uvedené novince jsem se zmínil, že Xgl otestuji na vlastní kůži. Svůj slib jsem splnil, a tak vám přínáším své zážitky, názory a myšlenky.

Kororaa Xgl Live CD 0.2

Tato distribuce je tzv. Live CD což znamená že se puští pouze z CD a nenutí vás si ji instalovat na disk pokud chcete XGL pouze vyzkoušet .

Po spuštění z CD zaujme novou verzí Gnome (2.14) a aktivovaným Xgl, aniž byste cokoliv instalovali a riskovali poškození systému nestabilními verzemi programů. Na první pohled si mimo pěkného vzhledu Gnome a wallpaperu Korory všimnete ikonky, která slouží k přemístění systému z CD na disk, což se mi bohužel zatím nepodařilo vyzkoušet, protože nemám volnou partition (1,9 GB mu nestačí) a taky jsem neměl zatím možnost udělat vlastní videa a fotky (nebylo by kam ukladat). A také záležitosti jako kompilace programů, jeho udržba, aktualizace apod. nebyla otestována, ale v budoucnu snad bude. :) A zde si můžete stáhnout tuto Live CD verzi nebo klasickou distribuci Kororaa a vyzkoušet si to sami.

Xgl

Ve výše zmíněné novince měl jeden čtenář (redaktor) dotaz, co se týče náročnosti na HW. Na to teda mohu odpovědět, že jsou všechny ty „nice-looking“ efekty plně HW akcelerovány, to znamená, že vám stačí karta s podporou OpenGL a to zvládla i moje Geforce2 MX 400 (142 MB RAM a 880 MHz Celeron) naprosto bez problémů.

Zde naleznete seznam podporovaných karet. Teď něco málo k efektům.

Průhlednost a stíny

Někdo z vás možná už průhlednost oken zkoušel (já se mezi ně počítám), ale ta (např. ta v KDE) byla pouze simulovaná, Xgl průhlednost je ovšem akcelerevána grafickou kartou (přesněji přes OpenGL) a vzniká vlastně tím, že Xgl pracuje s okny a plochou (zkrátka vším, co na obrazovce vidíte) jako s texturou a textuře není porblém nastavit průhlednost. Podle mě ovšem pruhledné okno, v kterém pracuji (např. píšu tento článek) nemá nijaký zvlášť velký význam. A upřímně, kdo z vás by koukal na pruhledné video? Ale naopak stíny od oken zvýšují přehlednost pracovní plochy, a tudíž zpříjemní i práci s plochou (což se dá ovšem říci o většině efektů).

Přepínání oken

Tento efekt jsem si celkem oblíbil, nebot' pomocí klasické klávesové zkratky (Alt + Tab), kde klasicky v Gnome či KDE se vám v panelu uprostřed obrazovky zobrazují pouze ikony, tak v Gnome či KDE se vám zobrazí v panelu zmenšeniny oken, takže vidíte, co se v okně děje a snadněji můžete nálezt okno, které hledáte. Jakmile přepínáte mezi okny, tak se vám vždy zvýrazní pouze vybrané okno a ostatní se zprůhlední, aby to okno bylo vidět.

Seskupení oken

Pomocí klávesy F2 můžete docílit jiného postupu pro přepnutí se do jiného okna a tím je zmenšení všech oken tak, aby se všeschna vešla na plochu a poté se vám zaktivní to, na které kliknete. Podle mého názoru také užitečné a někdy i rychlejší než přepínání pomocí Alt + Tab.

Přepínání ploch

Teď se dostávám pomalu k tomu, co se vám možná nejvíce líbilo na videích, uvedených v novince – umístění ploch na stěnách 3D kostky. Pomocí Alt + Ctrl + šipka vpravo či vlevo docílíte otočení o 90° na jinou plochu. Tento efekt je jěště příjemný, ale…

Rotace kostky

… to, co vyvoláte pomocí kombinace Ctrl + Alt + kliknutí myši na plochu a následný pohyb se stisknutým tlačítkem může být prvním týdnem zábavou a tématem pro vaše kamarády ze třídy, ale podle mého to nemá snad žádné možné využití, snad jen ukazuje, čeho je Xgl schopno.

Přemístění okna na jinou plochu

Možná už jste někdy v KDE potřebovali přesunout okno na jinou plochu, abyste si uvolnili místo na panelu, i já jsem to dělal, ale postup kliknutí tláčítkem, poté vybrat, jakou plochu chcete, je delší, než stisknout Shift + Ctrl + Alt + šipku, která značí, na kterou stranu vám okno krásně přeskočí z jedné plochy na druhou.

Slovo na závěr

X server Xgl je rozhodně velkým přínosem do OpenSource světa Linuxu (každý může přiložit ruku k dílu a zdokonalovat), rozhodně chvíli potrvá, než se nějak rozšíří, ale rozhodně představuje krok v hardwarové 3D akceleraci. XeGL, starší bratr XGL, bude jeho nástupcem a bude samostatným X serverem a nebude vyžadova X. org 7.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se věnuje programování v C/C++,GTK pod GNU/Linux a HW.Mimo jiné rád čte,odpočívá,jí a rád si zaspeakuje anglicky.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý