Zanechme tedy běžného způsobu uvažování o filmu jakožto o něčem zaměřeném na zisk. Představte si tedy film jako stavebnici. Každý dílek má své místo, je označen a když je všechny složíme, vznikne nám nějaká věc. Tuto věc však můžeme složit různými způsoby, a dokonce postavit ze stejných kostek něco úplně jiného… A právě takový je Elephants Dream.
V roce 2005 napadlo skupinu mladých lidí vytvořit „svobodný“ animovaný film s využitím nejlepších dostupných svobodných nástrojů – Bíendero, GIMPu, GNU/Linuxu a mnoha jiných. Jejich plány byly velice ambiciózní – na jednu stranu se mělo jednat o fascinující film a na druhou stranu o základ pro tvůrce dalších podobných příběhů, nebo dokonce scénář, který může každý měnit, opravovat a psát od začátku. Jinými slovy, každý, komu by se zachtělo, měl dostat příležitost zcela změnit film v libovolném okamžiku.
Film byl poprvé ohlášen v květnu 2005 Tonnyni Roosendallem, předsedou Blender Foudation a lídrem vývojového programu nadace Blender. 3D modelování, animace a renderování – to všechno bylo vytvořeno pomocí nástrojů FLOSS a Blender, který je základní aplikací použitou k vytvoření filmu. Krátce po ohlášení projektu začala nadace Blender sbírat objednávky na verze filmu na DVD. Každý, kdo si film zamluvil před 1. zářím roku 2005, byl zapsán na seznam výrobního týmu. Hlavním cílem filmu je prezentace možností svobodného softwaru a ověření použitelnosti těchto programů pro organizaci a výrobu vysoce kvalitních profesionálních filmů.
Během výroby bylo do hlavního projektu Blenderu přidáno přes deset nových vlastnosti, například renderování vlasů a srsti.
Díky sponzorům se podařilo vytvořit film, který může úspěšně konkurovat největším projektům 3D animace na světě a z mnoha těchto srovnání vychází vítězně. Přes drobné nedostatky si dle mého názoru Elephants Dream zaslouží když ne přímo Oscara, tak určitě mnoho jiných prestižních ocenění. Tento počin však neznamená jen skvělý film. Je také důkazem toho, že software s otevřeým zdrojovým kódem může konkurovat největším komerčním programům pro tvorbu grafiky. Pokud tedy uslyšíte, že se svobodný software nehodí pro vážnější použití, že je to pouze hračka pro studenty a že takový Blender nesahá po kotníky 3D Studiu, ukažte pochybovačům Elephants Dream. Zaručuji, že se výsledek dostaví.
V příštích týdnech vám přineseme články o výrobních materiálech, díky nimž bude každý majitel Blenderu moci zasahovat do struktury filmu, vytvářet alternativní závěr a využívat postavy/scény pro vlastní projekty.
Osvědčí se takovýto způsob tvorby filmů v běžném světě honby za penězi? Těžko říct. Představte si však, co by se stalo, kdyby podobným způsobem vznikaly filmy jako Jurassic park nebo Terminator. Jsem jediný, komu při tomto pomyšlení přeběhl mráz po zádech? Zvu vás tedy ke sledování Elephants Dream. Zapněte si pásy a připravte se na drsnou jízdu.
V případě zájmu uveřejníme film ve vysokém rozlišení na našem serveru.