Chcete si udělat internetovou stránku? Chcete se vyhnout učení programovacích jazyků? Pokud jste si odpověděli na obě otázky ano, jsou zde pro Vás redakční systémy. Zde se dozvíte, co to redakční systémy jsou, jak se dají využít a proč si vybrat právě Joomlu!
Pojem redakční systém (CMS, Editorial System) značí webovou aplikaci, kde bez žádných znalostí programovacího jazyka můžete na svou budoucí stránku vkládat články, novinky, bleskovky, soubory ke stažení, apod. Velké redakční systémy bývají provázány i s elektronickým obchodem. Běžnou záležitostí bývá jednoduchá změna vzhledu. Ne již tak běžná je kompletní lokalizace do češtiny. Celý web se spravuje z tzv. Administrace, kam nemají běžní uživatelé přístup. Zde se dá vše nastavit (přidat článek, upravit rubriky, apod.) bez nutnosti zasahovat do kódu. Valná většina redakčních systémů potřebuje ke svému chodu SQL Server. Běžnou kombinací je jazyk PHP a databáze MySQL. Funkce většiny redakčních systémů lze rozšířit pomocí rozšíření (plug-inů, komponent, modulů, bloků), kterých je pro největší redakční systémy na internetu tisíce.
Redakčních systémů lze na internetu najít spoustu, valná většina z nich je v angličtině a za peníze. Já se budu věnovat pouze OpenSource projektům, čili projektům distribuovaných zdarma i se zdrojovým kódem. Zde je výběr těch nejznámějších:
PHP Nuke (7.9)
WWW: www.phpnuke.org, www.phpnuke.sk
Demo: http://demo.opensourcecms.com/phpnuke/
Dalo by se říci praotec redakčních systémů. Je z něho odvozeno spoustu redakčních systémů (Post Nuke, United Nuke). Jeho největší výhodou i nevýhodou je robustnost. Nehodí se pro použití v českém prostředí, je lépe využít United Nuke.
United Nuke (4.2.06ms2)
WWW: www.united-nuke.openland.cz
, www.phpnuke.sk
Demo: http://demo.openland.cz
Český klon systému PHP Nuke. Je nejpoužívanější na českých stránkách. Taktéž hodně robustní, udělat v něm stránku je záležitostí na dlouho. Je plně kompatibilní se systémem PHP Nuke, takže je k němu spoustu rozšíření a vzhledů. Spoustu se jich dá najít na slovenských stránkách k PHP Nuke, do češtiny je jich přeloženo málo (s porovnáním se slovenštinou). Dále bych vyzdvihl propracovaný systém inzerce na stránce.
XOOPS (2.0.14, 2.3)
WWW: www.xoops.org, xoops.zpc.cz
Demo: http://demo.opensourcecms.com/xoops/
Tento redakční systém již nevychází ze systému PHP Nuke. Zaujme především jednoduchou instalací, kompletní lokalizací a snadnou správou webu. Pro menší (ale ne malé) projekty je vynikající. Schází snadná tvorba nabídek. Menší chybou jsou špatně udělané stránky české podpory, kdy češtiny na rozšíření (a jakékoliv další informace) musíte hledat po fórech, přičemž samotný systém obsahuje kvalitní sekci ke stažení přímo v sobě. Další chybkou jsou 2 souběžně vydávané verze, přičemž vybrat si tu správnou může být problém.
phpRS (2.8.0)
WWW: www.supersvet.cz
Jeden kousek z českých luhů a hájů. Poměrně kvalitní a snadno upravitelný redakční systém (v akci ho lze vidět zde na Programujte.cz). Dle mého osobního názoru je zde nejjednodušší tvorba nových rozšíření a celková úprava systému. Problémém může být malý počet rozšíření a vzhledů ke stažení.
Mambo (4.5.4)
WWW: www.mamboserver.com, www.mamboportal.cz (Nyní již stránky o RS Joomla!)
Demo: http://demo.opensourcecms.com/mambo/
Výkonný redakční systém zaujme přívětivým ovládáním a například i propracovanou tvorbou menu. V průběhu posledních let nastaly problémy s majitelem systému, tudíž se část vývojářů odtrhla a vytvořila vlastní redakční systém, systém Joomla! Ten je dnes o mnoho lepší alternativou Mamba.
Joomla! (1.0.10)
WWW: www.joomla.org, www.joomlaportal.cz
Demo: http://demo.opensourcecms.com/joomla/
Pokračovatel redakčního systému Mambo, se kterým je zpětně kompatibilní. Přebírá všechny výhody (i nevýhody) redakčního systému Mambo, přičemž se zatím vypořádal s valnou většinou problémů. Drobnou vadou na kráse může být anglická administrace. Zatímco s jiným redakčnímy systémy musíte sem tam použít HTML (tvorba nabídek, apod.), z mně známých systémů ho v Joomle! budete potřebovat minimálně. Instalace nových rozšíření je snadná (nemusíte soubory ani rozbalovat z archívu, ani nahrávat na FTP server), avšak pro tuto funkci je nutné, aby Safe Mode byl vypnutý. Za výhodu lze taktéž považovat robustnost, která (narozdíl od systémů Nuke) není na obtíž a celý systém se dá snadno použít na jakýkoliv typ stránek.
Jestliže se Vám zalíbil systém Joomla!, těšte se na další pokračování tohoto seriálu. Postupně si povíme o jeho instalaci, nastavení, používání, instalaci rozšíření, apod.
Pokud Vás zaujal jiný redakční systém, najdete v tomto seriálu spoustu dobrých rad, které lze s minimálním úsilím použít i do jiného redakčního systému.