Instalace redakčního systému Joomla! je jednoduchá, avšak se mohou objevit problémy. Na vše se podíváne v druhém díle našeho seriálu.
Krok 1. – Stáhnutí Joomly!
Celý systém Joomla! si můžete stáhnout ze stránky www.joomlaportal.cz, kde v rohu najdete odkaz „Stáhnout Joomla 1.0.10“ a pod ním také odkaz „čeština“ (viz obrázek). Je nutné oba soubory stáhnout a pomocí archivačního programu (např. WinRAR, Total Commander, Tar) rozbalit. Nyní se podívejte na obsah archívu s redakčním systémem Joomla! Pro nás je zde zajímavý adresář „www“. Jeho obsah budete muset nahrát na web. K tomu budete muset použít FTP klienta (Total Commander, gFTP aj.). Poté do složky „language“ nahrajte obsah archívu s češtinou.
Krok 2. – Samotná Instalace
1. Pre-Installation Check
Přejděte na adresu root_webu/installation (např. www.example.com/installation). Zde nás bude zbytkem instalace provázet příjemný instalátor. Hned u přípravného kroku mohou nastat potíže. V prvním oddílu vidíte konfiguraci, bez které Joomlu! nerozjedete. U většiny hostingů zde potíže nejsou. V druhém oddílu je konfigurace, které není povinná, ale doporučená. Pokud můžete, snažte se ji nastavit tak, jak Joomla! chce. Třetí oddíl obsahuje soupis souborů a adresářů, ke kterým je nutno nastavit práva zápisu. Například u Total Commanderu se to dělá pomocí nabídky Soubory->Změna Atributů. Pokud je vše OK, klikněte na tlačítko NEXT, které najdete vpravo nahoře. Jak by to mělo vypadat ukazují následující obrázky.
2. Licence
Další část instalace je náramně jednoduchá. Musíte jen souhlasit s licenčními podmínkami. Joomla! je šířena pod licencí GNU/GPL. Pokud s ní souhlasíte, opět klikněte na tlačítko Next.
Malá poznámka: Na některých hostinzích se mi stalo, že se nezobrazilo nic. Poté stačí jen aktualizovat a problém byl vyřešen.
3. Step 1
A máme zde první krok instalace. Je jím nastavení MySQL databáze. Tyto údaje si budete muset zjistit u svého poskytovatele hostingu (adresu serveru, port, uživatelské jméno, heslo a název databáze).
Do pole Host Name vyplňte adresu serveru (nejčastěji se zadává „localhost“ nebo „mysql“). Pokud databáze běží na nestandardním portu, zadejte jej za název serveru oddělen dvojtečkou, např. „db-server.firma.cz:8956“.
Do pole MySQL Username zadejte vaše uživatelské jméno k databázi a do pole MySQL Password vaše heslo k databázi. Drobné upozornění: heslo se nezobrazuje hvězdičkami, ale lze jej vidět, proto si dejte pozor, ať vám nikdo nekouká přes rameno.
Do pole MySQL Database Name zadejte název databáze, do které chcete Joomlu! nainstalovat. Nemusíte se bát, nepřijdete o své tabulky, co již v databázi uložené máte. Do dalšího pole (MySQL Table Prefix) zadáte vlastní oddělovač (např. výchozí jos_), pomocí kterého rozeznáte tabulky Joomly! od ostatních. Nemyslím, že je ho třeba měnit.
Další volby (Drop Existing Tables, Backup Old Tables) ovlivňují, jak se má Joomla! zachovat, nalezne-li tabulku shodného jména, které sama potřebuje. Buďto ji vymaže (první volba) nebo ji zálohuje (druhá volba).
Poslední možnost v tomto kroku je Install Sample Data. Pokud instalujete Joomlu! poprvé, doporučuji zatrhnout. Poté budete mít v Joomle! ukázkové články, novinky, apod. pro pochopení ovládání systému. Zbytek tohoto seriálu bude předpokládat, že jste tuto volbu povolili.
Pokud máte tato data zkontrolována, klikněte na volbu Next.
4. Step 2
Jestliže se vše povedlo, můžeme pokračovat druhým krokem. Ten je velice jednoduchý. Do pole Site Name stačí zadat název vaší budoucí stránky (např. Programujte.cz, Taštičky pro každého apod.), který se bude objevovat v e-mailech, nadpisech, apod. Název půjde kdykoliv změnit. Po zadání klikněte na volbu Next.
5. Step 3
Ve třetím kroku nebudeme měnit všechny volby. Není to teď nutné, uděláme to později, když si budeme Joomlu! upravovat ke svým potřebám. Změníme pouze pole, která vidíte níže na obrázku, čili pole Your E-Mail, kde zadáme e-mailovou adresu administrátora (v naprosté většině případů právě vaše adresa) a pole Admin Password, kde si stačí zvolit heslo pro přístup do administrace. Pokračujeme kliknutím na Next.
6. Step 4
Nyní máme Joomlu! úspěšně nainstalovanou. Hlásí nám přístupové údaje do administrace (uživatelské jméno a heslo) – doporučuji zaznamenat. Zde je vidíte:
Nyní si můžeme kliknutím na tlačítko View Site prohlédnout, jak naše stránka zatím vypadá, nebo kliknutím na Administration přejít k úpravám stránky.
Pro přístup do administrace či na stránku budete muset z bezpečnostních důvodů vymazat adresář „installation“ na FTP serveru. Pokud jej nevymažete, Joomla! zahlásí něco takového:
Pokud vidíte plně funkční stránku, gratuluji, máte Joomlu! úspěšně nainstalovanou. V příštím díle nás čeká globální nastavení, obecný popis administrace a nastavení češtiny.