Programování v jazyce C - řízení běhu programu
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Programování v jazyce C - řízení běhu programuProgramování v jazyce C - řízení běhu programu

 

Programování v jazyce C - řízení běhu programu

Google       Google       4. 9. 2006       43 274×

V předchozích dílech našeho seriálu jsme se zabývali takovými stavebními bloky jazyka, které jsou velice důležité, ale, nicméně, s nimi toho pořád moc neuděláme. Tím se dostáváme k příkazům umožňujícím řízení běhu a tím jsou podmínky. Podmínek existuje vícero druhů a dnes si je představíme.

Ještě předtím se ale zastavíme u logických operátorů, které se v podmínkách a cyklech používají. Jejich výčet je uveden v následující tabulce s krátkým popisem.

Příkaz if – else

jedná se o příkaz, který umožňuje program větvit do dvou větví na základě logické hodnoty výrazu. Tyto výrazy mohou nabývat dvou stavů – pravda/nepravda. K vyjádření těchto výrazů používáme následující operátory:

A == B Podmínka je splněna, pokud se A rovná B.
A != B Podmínka je splněna, pokud se A nerovná B.
A < B Podmínka je splněna, pokud je A menší než B.
A > B Podmínka je splněna, pokud je A větší než B.
A <= B Podmínka je splněna, pokud je A menší, nebo rovno než B.
A >= B Podmínka je splněna, pokud je A větší, nebo rovno než B.

Syntaxe příkazu if - else je následující.

if(podmínka){
   //první blok příkazů
}else{
   //druhý blok příkazů
}

Příkaz slouží pro testování určitého výrazu, na jehož základě se provede první blok příkazů. Pokud podmínka splněna není, provede se blok příkazů za klíčovým slovem else. Všimněte si složených závorek. Ty zde v případě, že blok příkazů je tvořen pouze jedním příkazem, uvádět nemusíme, ale je to celkem vhodné, a i proto je budeme používat. Ukážeme si tedy malou ukázku, jak otestovat, zda jsme načetli nějakou konkrétní hodnotu.

double cislo;
printf("zadejte libovolne cislo:");
scanf("%lf", &cislo);

if(cislo < 0){
  printf("zaporne cislo\n");
}else{
  printf("kladne cislo\n");
}

tento příklad nedělá nic jiného, než že od uživatele načte nějaké číslo a testuje, zda je kladné či záporné. Někdy se nám může stát, že potřebujeme provést akci v závislosti na tom, že podmínka je splněna a pokud ne, tak je nám to celkem jedno a žádnou akci již neprovádíme.

double a, b;
printf("zadejte 2 cisla");
scanf("%lf %lf", &a, &b);

if(b != 0){
printf("podil cisel je %lf", a/b);
}

printf("konec programu\n");

Je to sice celkem „zvláštní“ příklad, protože by bylo moudré uživatele informovat o tom, proč k dělení nedošlo, ale pro náš účel…

Tím jsme si ukázali, jak se podmínky používají, ale ještě jsme si neukázali prostředky pro konstrukci složitějších výrazů. K tomu se používají operátory logického součtu OR a logického součinu AND. V jazyce C jsou tyto operátory zastoupeny znaky && pro součin a || pro součet. Použití těchto výrazů si ukážeme na několika příkladech.

(a != b) && (b < 25) Výraz je pravdivý, pokud se a nerovná b a současně je b menší než 25
(a < 10) || (a > 20) Výraz je pravdivý, pokud je a menší než 10 nebo pokud je a větší než 20.

Switch – přepínač

Nevýhoda příkazu if – else spočívá v tom, že je schopen pokrýt pouze 2 varianty. Někdy potřebujeme však postihnout více možností a právě k tomu nám poslouží příkaz switch. Jedná se o vícecestnou rozhodovací konstrukci, která umožňuje provedení příkazu na základně hodnoty výrazu, nikoli však logického, ale číselného. Konstrukce switch funguje tak, že pokud je hodnota výrazu rovna hodnota1, provede se příkaz1 atd… Pokud není nalezena odpovídající hodnota výrazu, je proveden příkaz v sekci default. Pro názornost přistoupíme rovnou k jednoduchému příkladu:

int vstup;
printf("Zadejte cele cislo od jedne do tri"); 
scanf("%d", &vstup);

switch(vstup){
case 1:
  printf("jedna\n");
break;

case 2:
  printf("dva\n");
break;

case 3:
  printf("tri\n");
break;

default:
printf("Takove cislo jsem necekal");
}

Příklad snad není ani třeba komentovat. Pokud víme, že vždy nalezneme odpovídají hodnotu ve větvích case, můžeme default vynechat. V našem příkladu je mezi case a break pouze jeden příkaz, ale může jich zde být více. Podmínky je možné do sebe vnořovat.

Ternární operátor

Pomocí ternárního operátoru nebo, chcete-li, podmíněného operátoru můžeme vytvářet takzvané podmíněné výrazy. Syntaxe tohoto operátoru je následující:

Logický výraz ? Výraz1 : výraz2

Pokud je logický výraz vyhodnocen jako true, je hodnota výrazu rovna výraz1; pokud je logický výraz vyhodnocen jako false, je hodnota výrazu rovna výraz2.

Použití si ukážeme na příkladu:

int hodnota = 0;
int vstup;
   
printf("Zadejte cislo:");
scanf("%d", &vstup);

hodnota = (vstup > 0) ? 1 : 0;

if(hodnota){
  printf("kladne cislo\n");
}else{
  printf("zaporne cislo\n");
     }

Program pracuje tak, že od uživatele načte celé číslo a podle toho, zda je větší než 0, přiřadí do proměnné hodnota buď 1 nebo 0. Tuto proměnnou používáme dále v podmínce, kde na základě hodnoty vytiskneme odpovídající zprávu. Výraz je vyhodnocen tak, že vše krnomě 0 je vyhodnoceno jako true. Tím dnešní povídání ukončíme. Omlouvám se za nepříliš nápadité a celkem „průstřelné“ příklady :)…

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se věnuje programování v jazycích C/C++, GTK+ a Zajímá se o GNU/Linux. Mezi další zájmy patří scifi a četba.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý