ATI přechází plynule do protiútoku
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

ATI přechází plynule do protiútokuATI přechází plynule do protiútoku

 
Hledat
Moderní platforma pro vytvoření vašeho nového webu – Wix.com.
Nyní už můžete mít web zdarma.
Vybavení pro Laser Game
Spuštěn Filmový magazín

ATI přechází plynule do protiútoku

Google       Google       5. 9. 2006       7 386×

Na žádost vás – čtenářů – jsem další článek, věnovaný novinkám HW, vzal trošku v širším měřítku, aby si přišli na své i zkušenější uživatelé nebo ti, co mají o HW větší zájem. Nechť se vám článek líbí.

Reklama
Reklama

Kdo segment HW alespoň občas sleduje, jistě ví, že rivalita především mezi ATI a nVidia nemá konce. Upřímně mě trochu děsí, co vymyslí inženýři příště, protože to může být klidně i takzvaná revoluce na úkor zákazníka. Však jsme toho byli i koneckonců už několikrát svědkem, kdy sami výrobci dali již zaběhnutému modelu přídomek XT nebo XTX a tím ho tzv. oživili. Já si však myslím, že je to tak trochu plýtvaní prostředky si tuto kartu kupovat, protože si můžeme klidně takovouhle kartu doma sami „vyrobit“ z té starší například taktováním frekvence. Frekvenci lze taktovat až do hodnot, které má nejvyšší model se stejným jádrem a kolikrát i mnohem výše. Efekt je vcelku uspokojivý a doma vám zůstane kolikrát i více jak 2000 korun! Někteří kritici ze zahraničních webů zabývajících se HW jdou ještě dál a označují tohle počínání, které jsme mohli vidět v poslední době u ATI, za podvod. No ale dost filozofování, každý si mohl udělat o praktikách předních výrobců GPU jasno a teď se pojďme vrhnout na samotný článek, jehož obsah sem nastínil již v nadpisu.

Je to opravdu pár dní, co byla představena, dá se říci, takřka celá produktová řada firmy ATI. Jako nové nastupující high-endové řešení nová X1950 s neodmyslitelným přídomkem XTX, dále pak X1900XT. V mainstreamu pak X1650 Pro a jako low-endové řešení pak X1300 XT (o posledních dvou zmiňovaných řeč nebude, protože na trh dorazí až někdy v říjnu). Pojdmě si však představit alespoň to nejlepší, co je nám ATI schopna nabídnout.

X1950XTX – tuto kartu ATI trochu nabubřele považuje přímo za krále jednočipových řešení na trhu vůbec. Toto prohlášení vesměs potvzují i odborníci z renomovaných zahraničních portálů a magazínů. Tak tedy: Karta je „oblečena“ v celkem slušivém hávu v rudém provedení. Chladič zaznamenal také jisté pokroky ve výkonu. Má prý uvnitř i jednu heatpipe trubici, pasivní chladič a aktiv, který nepřesáhne 1000 ot. Co se výkonu týče, tak velkou novinkou je zde nasazení pamětí typu GDDR 4. Zde bych si však troufal být trochu skeptický, protože jak už to u novinek bývá, cena je vysoká a výkonnový nárust vcelku žádný (vzpomeňme si třeba na zavádění pamětí typu DDR 2). No ale toto je holt úděl všech novinek a nejen těch z oboru IT. Co se týče jádra, moc změn se zde nekonalo a ATI vsází na osvědčené R580+ s taktem 650 MHz, 384 milionů tranzistorů, což je určitě velké číslo, ale nic nového pod sluncem; myslím, že nejedni z nás čekají na příchod 60nm technologie oproti té dnešní 90nm, která počet ještě rapidně zvedne. Paměti o velikosti 512 MB pak budou tikat na neuvěřitelných 1000 MHz. Novinkou jistě také není 256MB datová sběrnice. Zde po výčtu těch nejdůležitějších parametrů bych si dovolil udělat opět malou odbočku a upozornit vás na jisté shodné znaky s X1900 XTX. Přiznám se, že když jsem si poprvé procházel statistiky, tak mě vcelku překvapil fakt, že ATI uvedla na trh kousek, který se příliš neliší od toho předchozího. Nějaký velký boom nebo revoluci určitě nečekejte, protože nová Radeonka se od X1900 XTX liší parametricky jen v taktu pamětí (1000 MHz oproti 775 resp. 2000 vs. 1550), v datové propustnosti (64 vs. 49.6 GB/sec.) a v ceně. Ještě na doplnění, Radeon X1950 XTX dosáhla ve 3dmark06 hodnocení 6700, zatímco její starší kolegyně kolem 5020 bodů. Cena je zde vcelku zajímavá, karta bude stát pod 500 dolarů.


No a co říci na závěr? Výkon je pojem relativní a nikde se nedá říci, která karta bude mít více navrch. Za krále grafických karet bychom sice měli v dnešní době považovat nVidia Geforce 7950 GX2, ale ani toto nemusí vždy platit, třeba u relativně starších her, ale i u Oblivionu v menším rozlišení (1280×1024) a zaplém 16× vyhlazování strčí nejvýkonnější Geforcku do kapsy nejen X1950XTX, ale i X1900XTX a to je mnohem levnější. Ve vyšším rozlišení pak ale ukazuje nVidia, kdo vede a dává to svým sokům jasně najevo. Jako největší fiasko pak dopadla pro nVidii hra Prey. Tady mě zaujalo, že ač je hra postavena na enginu Doom 3, tedy na OpenGL, tak si s ní 7950 neporadila, i když byla nVidia hlavně v dřívějších dobách v OpenGL znatelně lepší než ATI. Pro úplnost uvádím i grafy.

Doufám, že jste si alespoň něco z dnešního článku odnesli a udělali si alespoň nějaký obrázek. Vždyť konečné rozhodnutí je jen a jen na vás!

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se zajímá o HW, rád čte, sportuje a píše v C++...Rád také tráví volné chvilky se svým Tuxem.

Nové články

Obrázek ke článku První český hackathon ve vlaku inspirovaly služby jako  Tinder, Airbnb nebo Uber

První český hackathon ve vlaku inspirovaly služby jako Tinder, Airbnb nebo Uber

Patnáct set kilometrů, cesta přes dva státy, šestnáct hodin programování a přísun energy drinků, tak by se dal shrnout unikátní hackathon ve vlaku pořádaný Kiwi.com. Z Prahy do Košic a zpět se svezlo celkem 13 týmů, každý s originálním nápadem. Hlavní výhru, voucher na letenky v hodnotě 2 500 EUR, si v Praze převzal tým až z Ukrajiny.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Gamifikace nakupování dorazila i do České republiky

Gamifikace nakupování dorazila i do České republiky

Zákazníci zejména retailových společností jsou často znuděni klasickými věrnostními či motivačními programy. Většinou z toho důvodu, že jsou jeden jako druhý a nepřináší nic nového. Ale i v České republice se projevují zahraniční trendy, nedávno zde totiž vstoupila na trh a rychle se uchytila nová platforma kombinující to nejlepší z věrnostních a motivačních programů, která navíc využívá prvky gamifikace – Rondo.cz. Na hlavní milníky vývoje nálad a motivace zákazníků a nejnovější trendy se zaměřil Jan Hřebabecký, spoluzakladatel Rondo.cz

Celý článekGoogle2. listopadu 2017PR
Obrázek ke článku NopCommerce – datová vrstva a přístup k datům – 2. díl

NopCommerce – datová vrstva a přístup k datům – 2. díl

V minulém článku jsme si představili platformu NopCommerce z globálního pohledu. V dnešním díle se již zaměříme na konkrétní část systému, a to datovou vrstvu. Představíme si základní stavební kameny systému v podobě doménových objektů. Ukážeme si, jakým způsobem rozšířit doménové objekty a jakým způsobem přistupuje NopCommerce k nastavení systému a modulů.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032018 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý