Linux – Kapesní přehled
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Linux – Kapesní přehledLinux – Kapesní přehled

 

Linux – Kapesní přehled

Google       Google       20. 10. 2006       13 762×

Recenze knihy Linux – Kapesní přehled

Linux je v současnosti největší konkurent MS Windows, který podle serveru www.iinfo.cz používá 97 % uživatelů, což je značná převaha, proti 0,84 %, které zastupují unixové operační systémy. Přesto ti, kteří používají tento operační systém si ho nemohou vynachválit. Díky své flexibilitě, kvalitnímu softwaru zdarma, nesrovnatelně vyšší bezpečnosti a rozsáhlým možnostem nastavení si získává stále více uživatelů, které již nebaví věčné chyby a nedostatky Windows. GNU/Linux disponuje velkým počtem programů a také shellových příkazů. První z jmenovaných se dají celkem dobře zapamatovat, ale v případě příkazů a jejich parametrů je již situace jiná (bráno z pohledu začátečníka, pozn. korektora). Proto je zde kniha Linux Kapesní přehled, abyste všechny příkazy a hlavně jejich parametry měli ihned po ruce a nemuseli je získávat z manuálových stránek nebo hledat na webu. Kniha disponuje kroužkovou vazbou, která je u těchto typů knih nejvhodnější a také se uchází o post nejpoužívanější knihy ve vaší knihovně. Publikace se zabývá hlavně distribucí Fedora Linux, ale informace, které obsahuje se samozřejmě dají využít i na dalších unixových operačních systémech.

Co v knize najdete?

Kniha popisuje nejdůležitější a nejužitečnější součásti práce s GNU/Linuxem stručně, přesně, výstižně a přehledně. Bohužel stručnost je někdy až moc veliká a některé i dost podstatné parametry nejsou v knize uvedeny. Nezbývá vám tedy nic jiného než si je tam dopsat tužkou. Velice zevrubná je také kapitola o instalaci programů, a úplně chybí kapitola o instalaci operačního systému. Kniha začíná vysvětlením základních pojmů, přehledem systémových adresářů a pracovních prostředí, které nabízí Fedora Linux. Bohužel zde není ani zmínka o historii a původu GNU/Linuxu. Historie si zaslouží být studována a myslím, že několik řádků by autorovi neublížilo. Velký důraz kniha klade na práci s texty, zato téměř nezmíněná zůstala bezpečnost, a velice zevrubně byly probrány i programátorské editory a vůbec možnosti programování v GNU/Linuxu. Ale abych jenom nekritizoval, velice výstižně je zde popsána práce v síti a práce s Internetem, což jsou v podobných publikacích často ošizená témata, a ukázkově je zde provedena část zabývající se prací se soubory.

Pro koho je kniha určena?

Zkušenějším uživatelům GNU/Linuxu poslouží kniha jako pohotová referenční příručka a nebo i jako učebnice pro výuku příkazů. Knihu bych doporučoval spíše těm zkušenějším uživatelům a nebo těm začátečníkům, kteří se již dokáží v GNU/Linuxu orientovat, znají základy a vzájemné souvislosti, které zde nejsou moc dobře vysvětleny, příp.nejsou vysvětleny vůbec.

Obsah

  • Přihlašování a odhlašování
  • Disky a souborový systém
  • Shell
  • Instalace softwaru
  • Operace se soubory a adresáři
  • Práce s texty
  • Tisk
  • Řízení procesů
  • Informace o počítači
  • Síťová připojení
  • Procházení webu
  • Elektronická pošta a interaktivní komunikace
  • Matematika a výpočty
  • Grafika, zvuk a video
  • Programování v shell skriptu
  • Uživatelské účty

O autorovi

Daniel J. Barret se zabývá internetovou technologií již od roku 1985. V současné době pracuje jako softwarový inženýr. Dan také byl heavy metalovým zpěvákem, administrátorem unixového systému, univerzitním lektorem i web designerem. Má za sebou bohatou publicistickou činnost hlavně v nakladatelství O'Reilly. Mezi jeho nejznámější publikace patří: SSH Kompletní průvodce, Bandité na informační dálnici a Linux Security Cookbook (v překladu Kuchařka bezpečnosti Linuxu).

Hodnocení

Knize se dá vytknout mnoho, ale kladů je více. Je to perfektní průvodce po operačním systému GNU/Linux a určitě by neměla chybět v knihovně žádného uživatele tohoto skvělého operačního systému.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se zabývá webovými programovacími jazyky a Assemblerem. Rád pracuje v Příkazovém řádku a experimentuje s operačními systémy.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý