Bezpečnost počítačových sítí
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Bezpečnost počítačových sítíBezpečnost počítačových sítí

 

Bezpečnost počítačových sítí

Google       Google       21. 10. 2006       15 786×

Recenze knihy Bezpečnost počítačových sítí – Kompletní průvodce návrhem, implementací a údržbou zabezpečené sítě.

Zabezpečení sítě je dnes a denně vystavováno zkoušce ohněm. Správná otázka ovšem je: „A zkoušíte ji vy sami?“ Pokud je odpověď kladná, je všechno v pořádku, ale ze všech stran na nás útočí i cizí „elementy“. Systémy zapojené do Internetu (tedy systémy s veřejně dostupnou IP adresou) zaznamenávají denně mnoho pokusů o útok, a často jsou jich stovky i tisíce. Mnohé z nich jsou jednoduché případy prohledávání (scan) či zkoumání, proti kterým se bránit umíme, ale jiné nás umí zastihnout nepřipravené, a pak najednou zjistíme, že je před námi nějaká „práce“ navíc.

Má někdo ve vašem okolí solidní zkušenosti se všemi stránkami zabezpečení sítě, tedy s její výstavbou, s firewally, s detekčními systémy IDS (Intrusion Detection System), s virtuálními privátními sítěmi VPN (Virtual Private Network), antivirovým softwarem a s celkovým zabezpečením Unixu i Windows? Kniha vám ukáže, jak všechny tyto části do sebe zapadají. Dokážete říci, nakolik máte síť bezpečnou nebo naopak nebezpečnou (nezabezpečenou)? Jednou z nejzajímavějších změn, které proběhly v letech 2001 a 2002, byla „měřítka“ zavedená Centrem internetové bezpečnosti (Center for Internet Security). Poprvé tak vznikly široce uznávané hodnotící nástroje, ale ještě je před námi hodně práce. Rozumí každý zásadám souvisejícím s bezpečností informací (nebo-li firemní „bezpečnostní politice“) a jejich důsledkům? Pokud namísto odpovědi uslyšíte nechvalně známý výrok „My ale přece máme firewall!“, je zřejmé, že tomu tak ve skutečnosti není.

V knize poznáte všechny důležité oblasti pro plánované zabezpečení sítě, její otestování či posílení:

  • Návrh koncepce zabezpečení sítě pro potřeby vaší organizace
  • Vyladění návrhu zabezpečení pro optimální výkon
  • Určení firewallu a systému pro detekaci narušení vhodných pro vaši síť
  • Konfigurace ochranných síťových komponent
  • Filtrování paketů, stavové a proxy firewally
  • Virtuální privátní sítě
  • Vysvětlení IPSec, SSH, SSL a dalších tunelovacích technologií
  • Zodolnění hostitelského počítače
  • Omezení oblasti vlivu útočníka oddělením síťových prostředků
  • Vyhodnocení zabezpečení: analýza síťových záznamových souborů, řešení problémů s ochrannými komponentami, testování

Chcete-li se dopodrobna seznámit se sítěmi, jejich provozem a funkcí, vřele tuto knihu doporučuji. Je sestavena tak, aby ji pochopil i začátečník, ovšem přeci jen je dobré mít alespoň základy v malíčku – co je to síť a jaké jsou její základní prvky.

O autorech

Kniha je společným dílem pěti hlavních autorů, předních amerických expertů z oblasti zabezpečení počítačových sítí, sdružených především okolo SANS Institute. Stephen Northcutt je mj. tvůrce proslulého systému SHADOW pro detekci napadení, Lenny Zeltser držitelem řady certifikací, např. MCSE, CCSE, GSEC, GCFX, GCIA, GCUX a GCIH.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý