Zoner Callisto 5 – 2. lekcia
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu
Reklama

Zoner Callisto 5 – 2. lekciaZoner Callisto 5 – 2. lekcia

 
Hledat
Moderní platforma pro vytvoření vašeho nového webu – Wix.com.
Nyní už můžete mít web zdarma.
Vybavení pro Laser Game
Spuštěn Filmový magazín
Laser Game Brno
Laser Game Ostrava

Zoner Callisto 5 – 2. lekcia

Google       Google       13. 12. 2006       18 421×

Vitajte v druhej lekcii, kurzu práce s programom Zoner Callisto 5. Dnes sa naučíme, ako vkladať vektorové objekty. Pod pojmom vektorové objekty chápeme objekty zapísané pomocou X a Y súradníc.

Reklama
Reklama

Náš prvý vektorový objekt.

Ako prvý objekt si narysujeme štvorec. Na paneli nástrojov kliknite na symbol obdĺžniku (štvrtý odvrchu) a držte… Roztvorí sa vám celá paleta nástrojov. Vyberte štvorec (druhý sprava).

Ako dôkaz bude mať kurzor symbol štvorca.

Vkladanie

1.spôsob – kliknite na náš pracovný hárok ľavým tlačidlom myši. Otvorí sa dialógové menu daného útvaru napr.: Obdélník… Nastavte šírku a výšku elementu napr. 100×100 mm. Potvrďte OK a je to!


2.spôsob – vyberte nástroj útvaru (viz. vyššie) kliknite na miesto začiatku a ťahajte.


Obdĺžnik

Z palety nástrojov vyberte symbol obdĺžnika. Pokusne si vytvorte pomocou 1. spôsobu obdĺžnik s rozmermi 50×30 mm. Aby ste sa naučili pracovať dokonale, vyskúšajte si aj 2. spôsob, tentokrát môže byť obdĺžnik ľubovoľný.


Trojuholník

Z palety nástrojov vyberte symbol trojuholníka. Vytvorte pomocou 1. spôsobu trojuholník s polomerom 50 mm a ostrosťou 50 % (nezabudnite, že trojuholník má 3 vrcholy – hodnota počet cípů). Taktiež si vytvorte vlastný obdĺžnik podľa vlastného spôsobu.Elipsa

Vyberte si nástroj Elipsa, pomocou 1. spôsobu vytvorte „packmana“ – postavičku z hry, ktorá zbiera predmety. Rozmery ponechajte 100 mm a počiatočný uhol nastavte na 25,5° a konečný na 337,5°. Výsledok je zaujímavý. Tiež si vyskúšajte druhý spôsob.


Text

Áno, aj text je vektorový objekt. Zvolíme si najprv. vkladanie textu (dole pod ostatnými vektorovými objektmi – veľké „T“). Ale v rade si prepnite najskôr na veľké „A“ (podržať a zvoliť). Ideme si totiž vytvoriť nadpis. Zvoľte si počiatočný bod a tiahnutím ťahajte úsečku (určuje dĺžku textu). Napíšme si nadpis (automaticky sa hore zjavili ovládacie prvky písma známe z textových editorov). Prepnite v ovládaní na kurzor a je to! Vedľajší text sa tvorí pomocou toho „T“. Najskôr si označíme oblasť podobne ako tvoríme obdĺžnik (2. spôsob). A napíšeme nejaké vety.
Čiarový kód

A teraz špecialitka. Zvoľte si medzi nástrojmi čiarový kód, ktorý ideme vložiť pomocou 1. spôsobu. Zvoľte si EAN 13 (časopisy) a napíšte do riadku Data kód – 8 58962 547562. Potvrdíme OK a je to!

Čiara

Čiara je najjednoduchší vektorový objekt, pretože ho definujú len 2 body. Čiary tvoríme pomocou nástroja Křivky (druhý od vrchu). Podržte a vyberte symbol čiary (druhý od konca) a nadefinujte si ľubovoľné body.

Ak chceme viac ako dva body, použijeme nástroj (prvý symbol v Křivky). A takisto si nadefinujeme body. Ak potrebujeme krivku použijeme posledný nástroj. Tentokrát nedefinujeme body, ale kreslíme volnou rukou.

Posledná voľba je naraz krivka a priamka. Zvolíme si 3. nástroj. Nadefinujeme si body ako v predchádzajúcich prípadoch. „Chytíme“ jeden bod a „potiahneme“ do strany (viz. obr.).

Chytíme druhý bod a nadefinujeme si elipsu. Hotovo.

Tabuľka

Posledný vektorový objekt je tabuľka (podobná ako z Excelu). Nástroj tabuľka je umiestnený 6. od vrchu. Nadefinujte si ju ako obdĺžnik z prvého spôsobu. Otvorí sa vám dialógové okno Tabulka, kde sa nastavuje počet stĺpcov a riadkov. Potvrďte OK a je to!Import obrázku

Zorner Callisto ponúka aj import obrázkov. Slúži na to 7. tlačítko odvrchu. Najskôr si vyberiete obrázok a potom nadefinujete jeho veľkosť. Hotovo.
POZNÁMKA: Obrázok sa vkladá s bielym pozadím čo je škoda, preto import skoro vôbec nepoužívam.

ÚLOHA:

Na domácu úlohu mi povkladajte pomocou 1. spôsobu vektorové útvary tak, aby tvorili jednoduchý dom zo stromom tj. 2 obdĺžniky 1 trojuholník a 1 elipsa. Nastavenie parametrov nechám na vás.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

4 názory  —  4 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor sa zaoberá vektorovou grafikou a MIDI, prekladá z Anglického jazyka.

Nové články

Obrázek ke článku Už v roce 2022 proteče průměrným chytrým telefonem 11 GB dat měsíčně, říká studie Cisco

Už v roce 2022 proteče průměrným chytrým telefonem 11 GB dat měsíčně, říká studie Cisco

V roce 2022 bude vlastnit mobilní zařízení 5,5 miliardy lidí (71 % světové populace), celkový počet mobilních zařízení připojených k internetu přesáhne 8 miliard a průměrný chytrý telefon přenese 11 GB dat měsíčně. Vyplývá to ze studie Cisco Mobile Visual Networking Index, která předpovídá budoucí vývoj mobilního datového provozu. Ta si dále všímá toho, že uživatelé budou stále více využívat Wi-Fi připojení. I proto se počet Wi-Fi hotspotů celosvětově zvýší na více než půl miliardy.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Průmyslové firmy chtějí zkrátit proces přijímání lidí ze zemí mimo EU. Inspiraci vidí v Polsku.

Průmyslové firmy chtějí zkrátit proces přijímání lidí ze zemí mimo EU. Inspiraci vidí v Polsku.

Pokud chtějí průmyslové firmy v Česku obsadit volné místo uchazečem ze země mimo Evropskou unii, znamená to pro ně i půlroční čekání. Výrazně to přitom pociťuji i na vynaložených nákladech. Svaz průmyslu a dopravy chce proto zkrátit měsíční lhůtu vyvěšení volné pozice na Úřadu práce. Průmyslové firmy a personalisté by však volili komplexnější zjednodušení, o pracovní povolení by měli žádat přímo zaměstnavatelé. Jako vzor uvádějí dlouhodobě fungující systém v Polsku či Maďarsku.

Obrázek ke článku Pět mýtů spojených s tvorbou e-shopů

Pět mýtů spojených s tvorbou e-shopů

Chuť Čechů nakupovat online stále roste a internetovým obchodům se v Česku daří. I proto o vlastním e-shopu přemýšlí i podnikatelé, kteří si dosud vystačili s kamennou prodejnou nebo profilem na sociální síti či prodejním portálu. Kolem samotné tvorby webu však stále panuje řada mýtů, které mnohdy od založení e-shopu zbytečně odrazují

Obrázek ke článku Konference: Cloud computing rychle mění firemní IT

Konference: Cloud computing rychle mění firemní IT

Cloud computing se během několika posledních let stal samozřejmostí a jeho využití stále roste. Drtivá většina velkých firem již disponuje multicloudovou strategií, v průměru používají více než 3 cloudy současně a s dalšími experimentují. Co přesně cloud firmám přináší? Na jaké problémy lze při jeho využívání narazit? I na tato témata se zaměřuje konference Cloud computing v praxi, která se koná 21. 3. 2019 v pražském Kongresovém centru Vavruška na Karlově náměstí 5.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032019 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý