Vývojári zo Samby sú proti zmluve Microsoftu s Novelom
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu
Reklama

Vývojári zo Samby sú proti zmluve Microsoftu s NovelomVývojári zo Samby sú proti zmluve Microsoftu s Novelom

 

Vývojári zo Samby sú proti zmluve Microsoftu s Novelom

Google       Google       17. 11. 2006       7 503×
Reklama
Reklama

Novell totiž s Microsoftom dohodol okrem iného aj vzájomnú toleranciu, čo sa týka patentov. Táto dohoda sa však nevzťahuje na celý svet slobodného softvéru, iba necháva Novell kotviť v bezpečnej zátoke – a to berú vývojári Samby ako zradu. Slobodný softvér sa totiž riadi istými myšlienkami a morálnymi zásadami, od ktorých závisí súdržnosť celej komunity.

Ostatne Samba má s ochranou týchto zásad svoje skúsenosti. Keďže ide o softvér, ktorý umožňuje zdieľanie súborov, tlačiarní a služieb medzi počítačmi s Windows a *nix, veľakrát sa ocitol pod paľbou právnikov Microsoftu. Podobné spory nie sú vo svete vôbec ojedinelé a ich prežitie je neraz otázkou súdržnosti komunity. Novell svojím paktom s Microsoftom vystúpil z tohto kruhu a dostal sa do bezpečnej zóny, pritom však naďalej hodlá využívať ovocie licencií, ako je GPL. Tým porušuje základné princípy týchto licencií – umožniť všetkým, aby požívali rovnaké výhody a čelili rovnakým obmedzeniam, a to sa týka aj prípadných patentových sporov.

Novell už teraz mnohí prirovnávajú k prípadu SCO, je možné, že prípadu sa chytia právnici pre porušovanie slobodných licencií.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Jakub LajmonAutor sa venuje návrhu a vývoju webových systémov a sieťových aplikácií. Podniká v oblasti dodávky interných podnikových systémov a vývoja software prevažne pre hotely a vzdelávacie inštitúcie. Vo voľnom čase sa zaujíma o psychológiu, marketing a šport.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Dovozci baterií mění logistiku, letadlo nahrazuje námořní doprava

Dovozci baterií mění logistiku, letadlo nahrazuje námořní doprava

Dovozci baterií do mobilů či notebooků upouštějí od letecké přepravy zboží. V letošním roce plánují dovézt až 80 % produktů lodí. Přitom před 5 lety byla většina baterií do mobilních přístrojů dovezených do České republiky přepravována letadlem. Za proměnou způsobu transportu akumulátorů stojí zpřísnění pravidel pro leteckou přepravu, která přinášejí vyšší náklady i náročnou agendu.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku JIC otevírá největší digitální dílnu pro veřejnost v České republice

JIC otevírá největší digitální dílnu pro veřejnost v České republice

JIC otevírá první nonstop veřejně dostupnou digitální dílnu světového formátu s vybavením za 3 miliony korun. Dílnu může využívat po registraci kdokoliv. V  prostorách vzniknou prototypy produktů místních startupů, projekty kutilů a studentů i umělecká díla. Cílem dílny je zpřístupnit veřejnosti drahé přístroje a přitáhnout více podnikavých lidí k technickým oborům.

Obrázek ke článku Nový IT hráč na českém trhu

Nový IT hráč na českém trhu

V roce 2015 otevřela v Praze na Pankráci v budově City Tower své kanceláře společnost EPAM Systems (NYSE:EPAM), jejíž centrála se nachází v USA. Společnost byla založená v roce 1993 a od té doby prošla velkým vývojem a stále roste.

loadingtransparent (function() { var po = document.createElement('script'); po.type = 'text/javascript'; po.async = true; po.src = 'https://apis.google.com/js/plusone.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(po, s); })();
Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032017 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý