Japonci vyvíjajú procesor s 512 jadrami
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Japonci vyvíjajú procesor s 512 jadramiJaponci vyvíjajú procesor s 512 jadrami

 

Japonci vyvíjajú procesor s 512 jadrami

Google       Google       18. 11. 2006       8 771×
Procesor disponuje 512 jadrami, rozdelenými do 16 skupín po 32 jadier. Každá zo skupín vykonáva iný typ operácie v pohyblivej rádovej čiarke. Čip sa skladá z 300 miliónov tranzistorov, pracuje na taktovacej frekvencii 500 MHz a každú sekundu dokáže vykonať až 512 miliárd operácií v pohyblivej rádovej čiarke. Spotreba čipu je 60 W. Finálna verzia procesora má disponovať až 1024 jadrami a každú sekundu má vykonať až 1 bilión operácií v pohyblivej rádovej čiarke. Procesor vykonáva funkciu matematického koprocesora umiestneného na rozširujúcej karte PCI-X. Podporuje tak svojím výkonom CPU hostiteľského počítača.


Japonskí vedci pracujú na projekte superpočítačov Grape od roku 1989. V roku 2008 by mal byť k dispozícii superpočítač s výkonom 2 petaflops, ktorý by mal využívať 1024-jadrovú verziu čipu Grape-DR. Na jednej rozširujúcej karte by malo byť umiestnených 8 čipov a v každom serverovom uzle by spolu s CPU mali byť umiestnené dve takéto karty. Uzol tak bude disponovať výkonom 16 TFLOPS. 64 serverových uzlov má byť zoskupených do jedného bloku a superpočítač má disponovať dvoma blokmi. Dovedna sa teda bude superpočítač skladať z 2048 procesorov a 2 miliónov jadier.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

4 názory  —  4 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Jakub LajmonAutor sa venuje návrhu a vývoju webových systémov a sieťových aplikácií. Podniká v oblasti dodávky interných podnikových systémov a vývoja software prevažne pre hotely a vzdelávacie inštitúcie. Vo voľnom čase sa zaujíma o psychológiu, marketing a šport.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý