Japonci vyvíjajú procesor s 512 jadrami
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu
Reklama

Japonci vyvíjajú procesor s 512 jadramiJaponci vyvíjajú procesor s 512 jadrami

 

Japonci vyvíjajú procesor s 512 jadrami

Google       Google       18. 11. 2006       6 885×
Reklama
Reklama
Procesor disponuje 512 jadrami, rozdelenými do 16 skupín po 32 jadier. Každá zo skupín vykonáva iný typ operácie v pohyblivej rádovej čiarke. Čip sa skladá z 300 miliónov tranzistorov, pracuje na taktovacej frekvencii 500 MHz a každú sekundu dokáže vykonať až 512 miliárd operácií v pohyblivej rádovej čiarke. Spotreba čipu je 60 W. Finálna verzia procesora má disponovať až 1024 jadrami a každú sekundu má vykonať až 1 bilión operácií v pohyblivej rádovej čiarke. Procesor vykonáva funkciu matematického koprocesora umiestneného na rozširujúcej karte PCI-X. Podporuje tak svojím výkonom CPU hostiteľského počítača.


Japonskí vedci pracujú na projekte superpočítačov Grape od roku 1989. V roku 2008 by mal byť k dispozícii superpočítač s výkonom 2 petaflops, ktorý by mal využívať 1024-jadrovú verziu čipu Grape-DR. Na jednej rozširujúcej karte by malo byť umiestnených 8 čipov a v každom serverovom uzle by spolu s CPU mali byť umiestnené dve takéto karty. Uzol tak bude disponovať výkonom 16 TFLOPS. 64 serverových uzlov má byť zoskupených do jedného bloku a superpočítač má disponovať dvoma blokmi. Dovedna sa teda bude superpočítač skladať z 2048 procesorov a 2 miliónov jadier.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

4 názory  —  4 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Jakub LajmonAutor sa venuje návrhu a vývoju webových systémov a sieťových aplikácií. Podniká v oblasti dodávky interných podnikových systémov a vývoja software prevažne pre hotely a vzdelávacie inštitúcie. Vo voľnom čase sa zaujíma o psychológiu, marketing a šport.
Web    

Nové články

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Blockchain & Bitcoin konference

Blockchain & Bitcoin konference

V pátek 19. 5. 2017 se v pražském konferenčním centru Andel’s konala Blockchain & Bitcoin konference. Řada odborníků a podnikatelů v oboru blockchainu a kryptoměn představila možnosti budoucího směřování tohoto oboru. Speakeři většinou rusky mluvící provenience prezentovali řešení svých firem založená na technologii blockchainu.

loadingtransparent (function() { var po = document.createElement('script'); po.type = 'text/javascript'; po.async = true; po.src = 'https://apis.google.com/js/plusone.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(po, s); })();
Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032017 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý