Navštívené stránky jsou ukládány do vyrovnávací paměti a při další návštěvě se zobrazí rychleji. To je stručná definice vyrovnávací paměti. Chcete-li se dozvědět víc, čtěte dále.
Navštívené stránky jsou ukládány do vyrovnávací paměti (cache) a při další návštěvě se tak zobrazí rychleji. Tuto definici nabízí nápověda integrovaná ve Firefoxu. Je ovšem poněkud těžkopádné říci, že do vyrovnávací paměti se ukládají celé navštívené stránky. Přesnější definicí je, že se tam ukládají zdrojové kódy navštívených stránek, soubory se styly, obrázky nacházející se na stránkách, animace a videa, ale nejedná se o program typu Offline explorer, který vám stáhne stránku do počítače.
Jak nastavit vyrovnávací paměť
Cache nemá neomezenou velikost, nýbrž velikost, kterou zadáte v menu Nástroje → Možnosti → Vyrovnávací paměť
. Implicitně je nastaveno 50 MB, ale obecně platí – čím více vyrovnávací paměti, tím lépe. Tlačítkem Vymazat vyrovnávací diskovou paměť
smažete všechny záznamy, ovšem je nevýhodné ji mazat, poněvadž soubory se při dosažení maximální kapacity přepisují a stránky se načítají rychleji.
Kde se vyrovnávací paměť nachází?
V operačním systému MS Windows XP ji naleznete na umístění:
C:\Documents and Settings\uzivatelske_jmeno\Local Settings\Data aplikací\Mozilla\Firefox\Profiles\xxxxx.default\Cache
Složka Local Settings
má nastaven parametr Skrytý
, který je nutné dočasně odstranit (Nástroje → Možnosti složky → Zobrazení → Zobrazovat skryté soubory a složky
). Otevřete-li tuto složku, nenaleznete zde soubory s příponou JPG
či HTML
, nýbrž stovky, pro Windows neznámých, souborů s názvy složenými ze změti písmen a číslic.
Jak s vyrovnávací pamětí pracovat?
Logickou dedukcí dojdeme k tomu, že když tyto soubory vytváří internetový prohlížeč, musí s nimi také umět pracovat. Z dvojice Internet Explorer a Mozilla Firefox obstál lépe druhý z jmenovaných, který narozdíl od IE dokázal zobrazit i neúplnou internetovou stránku a nejen její zdrojový kód. Alternativou je Poznámkový blok, který dokáže pracovat i se soubory, u kterých internetové prohlížeče neobstojí, ovšem za cenu chaotického shluku znaků. Přesto je lepší metodou pokus-omyl otevírat všechny soubory ve Firefoxu.
TIP: Budete-li chtít webovou stránku nebo obrázek dát do formátu, s kterým dokáží pracovat pro ně určené programy, stačí je přejmenovat a přidělit jim konkrétní příponu (jpg, html…).
K čemu je to dobré?
Možná, že vás tato otázka při čtení tohoto článku napadla. Dnes mě znalost postupu vykopat data ze souborů ve vyrovnávací paměti zachránila. Svědomitě jsem smazal historii stránek, a pak jsem si vzpomněl, že si potřebuji něco vytisknout ze stránky, kterou bych znovu určitě nenašel. Adresu této stránky jsem zjistil z vyrovnávací paměti během 5 minut. Dále by se znalost tohoto postupu dala použít ke kontrolování neposlušných dětí, které umějí smazat historii stránek a myslí si, že mají vyhráno.