Windows Vista v reálném nasazení I.
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu
Reklama

Windows Vista v reálném nasazení I.Windows Vista v reálném nasazení I.

 

Windows Vista v reálném nasazení I.

Google       Google       27. 1. 2007       12 332×

Operační systém Windows Vista je na světě. V tomto článku přinášíme první pohled na možnosti systému, dostupnost základního softwaru či možnosti jeho provozu nyní, krátce po vydání.

Reklama
Reklama

Od oficiálního dokončení nového operačního systému Windows Vista už uplynula nějaká doba a tak je celkem logické, že stále více uživatelů se bude chtít na vlastní oči přesvědčit, co je pravdy na všech těch článcích nebo komentářích.

Skutečnost je ovšem taková, že ke koncovým zákazníkům se nová Windows dostanou až 30. ledna. Lokalizovaná česká verze by měla být dostupná ještě o měsíc později. Najde se však hodně lidí, kterým nedočkavost nebo nezkrotná touha po nových technologiích nedají, a proto chtějí instalaci provést co nejdříve (pokud tak již, samozřejmě, neučinili).

Potíže s ovladači

Ať chceme, nebo ne, jsou Visty, co se týká rozšíření, teprve v plenkách, a tak nutně musí nastat problém s dostupností ovladačů nebo programů schopných pod nimi pracovat. Mnozí výrobci hardwaru si zatím příliš hlavu s podporou nelámou, a je proto někdy hodně složité zprovoznit některá starší (či naopak novější) nebo méně typická zařízení. Firmy AMD (nyní i ATI), nVidia, Intel či VIA některé své ovladače na trhu mají, horší je to ale v jiných případech. Pokud už jsou nějaké ovladače dostupné, pak jedině v betaverzi. Někdy je možné použít ovladače pro Windows XP, ale spoléhat se na to nedá. Například instalace grafické karty Radeon u mě proběhla naprosto bez problémů. Vše je totožné jako u Windows XP. Ani fakt, že jsou Visty nazývány přelomový systém, nezmění skutečnost, že se jedná o systém z rodiny Windows. Všechny standardní postupy spravování počítače zůstávají nezměněny.

Horší je situace s ovladači u 64-bitových verzí Visty. Tady je nutné použít pouze Microsoftem certifikované ovladače, jiné systém nepřijme. Je možné použít podepsané ovládače pro 64-bitové Windows XP, což ale může přinést další problémy. Osobně se 64-kami zkušenosti nemám, proto nemohu toto blíže komentovat. Doufejme, že se situace s ovladači zlepší co nejdříve.

Programy – zde bez problémů

Těžko by uživatelé přecházeli na nový systém, pokud by na něm nefungovaly jejich oblíbené programy. Příklad za všechny je jistě vypalovací program Nero, bez něhož si někteří uživatelé nedokáží vypalování ani představit. Ve Vistách je sice (stejně jako v předchozí verzi) integrovaná možnost vypalovat, ale přiznejme si: kolik z nás ji využívá? Já osobně jsem ji použil, myslím, jen jednou, a to už ani nevím proč. Ve své nejnovější verzi už je Nero pro tento systém připraveno. A situace bude jistě obdobná i u jiných programů, přičemž mnoho jich bude fungovat i ve verzích pro XPéčka. Instalace proběhla bezproblémově třeba u oblíbených programů Ad-aware nebo Spybot - Search & Destroy (i když tyto již nejsou bezprostředně nutné, součástí systému je totiž obdobný program Windows Defender). Ostatně je to jen v zájmu výrobců softwaru, aby dodali svůj software pro Visty v co nejkratším čase.

Antivirové programy jsou dnes jedny z nejdůležitějších, proto by jejich nemožnost pracovat pod Vistami byla naprosto nepřijatelná. Mnoho společností nabízí zkušební verze svých programů, což jistě mnozí uživatelé ocení. Pokud navíc, stejně jako já, pracujete s časově omezenou testovací verzí tohoto systém, je tato kombinace vskutku ideální.

Problém by mohl nastat s firewally. Microsoft totiž přepracoval podporu síťových protokolů, a to, samozřejmě, přináší nutnost přepracování i samotných firewallů. Dva mezi běžnými uživateli nejoblíbenější produkty Kerio Personal Firewall a ZoneAlarm zatím pod Vistami provozovat nelze a ani na oficiálních stránkách o tom není zmínka.

Windows Vista však mají, stejně jako předchozí verze, firewall integrovaný. Ten navíc narozdíl od svého předchůdce filtruje i odchozí komunikaci. Přestože je tento firewall hojně kritizovaný, zatím jsem s ním neměl při provozu žádné problémy. A to jak u Windows XP, tak i aktuálně u Windows Vista. Pro běžné využití je tento firewall dostačující.

Přechod na Visty

Jestliže hodláte úplně přejít na Windows Vista, instalační program nabízí možnost upgradovat ze stávající verze Windows XP, samozřejmě při zachování všech dat a programů. Narozdíl od Windows XP vytvoří Vista Setup kopie všech důležitých informací a původní instalaci XP odstraní. Všechna data se potom zahrnou do nové instalace. Použití tohoto způsobu upgrade je jistě krokem vpřed, stejně tak lze kladně ohodnotit samotnou instalaci systému. Přestože nyní Setup kopíruje několikrát větší objem dat, je instalační proces časově srovnatelný s Windows XP. Toto je dosaženo tím, že instalační DVD obsahuje bootovatelný image, který je poté rozbalován na disk.

Mnoho uživatelů dá však určitě přednost možnosti ponechání současné verze Windows. Provoz dvou nebo více systémů by neměl přinést žádné problémy. Sám nyní provozuji instalaci XPéček zároveň s testovací verzí Visty.

Windows Vista obsahují vlastní bootloader. Informace důležité pro spouštění jsou uloženy v Boot Configuration Data, které lze editovat přímo nástrojem ve Windows bcdedit nebo pomocí programu VistaBootPRO od společnosti PROnetworks. Jeho použití je opravdu velmi jednoduché a intuitivní.

VistaBootPRO

Po rychlé instalaci a prvním spuštění program nabídne možnost zálohy stávajícího nastavení. To si můžeme prohlédnou v záložce View Settings. Jednoduché přenastavení bootloaderu lze provést v záložce Manage OS Entries. Lze nastavit defaultní systém, prodlevu mezi automatickou volbou nebo změnit názvy, které se budou při výběru zobrazovat. V další záložce (Advanced Settings) je možné navolit položky známé z nástroje System Configuration, který je součástí Windows. Toto je užitečné spíše pro pokročilejší uživatele nebo v případě výskytu nějakého problému při provozu nebo při bootování.

Následující záložka Backup/Restore Center umožňuje vytvářet zálohy nastavení, případně vracet je do dřívější podoby. Myslím, že toto nepotřebuje podrobnější komentář. Předposlední záložka obsahuje volby reinstalace nebo odinstalace Vista bootloaderu. Nechybí ani technická podpora. Ke stažení je tento program zde.


V druhé a závěrečné části se podíváme blíže na možnosti instalace a ukážeme postup, jak upgradovat z Windows XP.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se zajímá o oblast IT a bezpečnost. Rád čte, píše a jezdí na kole (a teď i autem).

Nové články

Obrázek ke článku NVIDIA shrnuje přehled novinek na E3 2018

NVIDIA shrnuje přehled novinek na E3 2018

Společnost NVIDIA si u příležitosti E3 2018 připravila řadu novinek, které uvádí v kompletním přehledu, Například nové hry s podporou NVIDIA Highlights, která je součástí aplikace GeForce Experience, i nadále nabírá na obrátkách. Kromě výše zmíněné Shadow of the Tomb Raider získaly podporu také hry Dirty Bomb a Switchblade.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku SODAT vidí budoucnost datové bezpečnosti ve strojovém učení

SODAT vidí budoucnost datové bezpečnosti ve strojovém učení

Firmy chrání svá citlivá data často nedostatečně. Podle průzkumu společnosti SODAT se v minulém roce setkalo až 80 % z nich s bezpečnostním incidentem ztráty nebo úniku dat. Jedna z pilotních firem, která testovala novou verzi řešení SODAT Protection & Analytics 2.0pro bezpečností analýzu a monitoring dat díky novince zjistila, kdo z disku smazal důležité výkresy a mohla na incident včas reagovat.

Obrázek ke článku Kontrolujete pracovní emaily i na dovolené? 7 tipů odborníka, jak nepřijít o data

Kontrolujete pracovní emaily i na dovolené? 7 tipů odborníka, jak nepřijít o data

Letní měsíce jsou pro většinu zaměstnanců spojené s každoroční dovolenou. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že v roce 2017 podnikli Češi přes 13 milionů delších cest (tzn. s více než čtyřmi noclehy). Přitom právě na období července, srpna a září připadá více než 7,5 milionů z nich. Nicméně tradiční představu o dovolené jako o čase, kdy má práci na starost někdo jiný, Češi boří. 

Obrázek ke článku 10 SEO mýtů, které už nemusíte v roce 2018 řešit

10 SEO mýtů, které už nemusíte v roce 2018 řešit

„Kolik má být na stránce klíčových slov?“, „Nemáš vyplněný meta tag keywords, to nebude fungovat.“, „Katalogy jsou mrtvý“. Také jste už slyšeli některé z těchto otázek? Pojďme si na ně konečně jednou provždy odpovědět.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032018 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý