Programování v praxi - 1.díl
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Programování v praxi - 1.dílProgramování v praxi - 1.díl

 

Programování v praxi - 1.díl

Google       Google       8. 3. 2007       27 220×

V mém seriálu bych vám chtěl přiblížit programování v jazyce PASCAL v praxi.

Tento seriál si neklade za cíl naučit vás programovat v Pascalu. Od toho tu už jeden kurz je. Já vycházím z předpokladu, že už programovat alespoň částečně umíte. A tak bych vám chtěl v tomto seriálu ukázat Pascal spíše na praktických příkladech. Tím chci říct, že bych s vámi postupem času chtěl vytvořit několik programů, které se dají v rámci možností Pascalu využít v praxi. Prvním z nich bude program na šifrování textu. Bude schopen načíst libovolný textový soubor a pomocí dvou „kódů“ jej zašifrovat, nebo naopak dešifrovat. Tento program spolu postupně celý napíšeme. Na závěr pak uvedu celý zdrojový kód.


V dnešní první části naprogramujme jednu rutinní proceduru pro ovládání programu. Nejdříve však obvyklý začátek.

Program Enigma;
uses crt;
   begin
      textcolor(white);
      clrscr;
      readkey;
   end;

Pro ty, co neví, co znamená uses crt, je to pouze příkaz, který překladači řekne, že chci používat jednotku crt, která mi dovolí používat některé funkce jako třeba clrscr, jež vymaže všechny znaky na obrazovce; textcolor(white), která změní barvu textu na bílou, nebo readkey, čímž se programu řekne, aby počkal na stisknutí libovolné klávesy a potom pokračoval v běhu programu.

Nyní proceduru press, která po zavolání vypíše text „Stiskněte libovolnou klávesu pro pokračování…“, jenž bude mít červenou barvu a bude blikat (textcolor(red+blink)). Po stisknuti libovolné klávesy bude běh programu pokračovat.

Procedure press;
begin
  textcolor(red+blink);
  writeln("Stiskněte libovolnou klávesu pro pokračování");
  textcolor(white);
  readkey;
end;

To by bylo pro dnešek všechno. Příště si vytvoříme menu, ze kterého budeme vše ovládat a pomalu se pustíme do psaní funkcí pro šifrování a dešifrování textu.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se věnuje programování v PACALU, vyvojovém prostředí Delphi, dále se zajímá o webdesing a tvorbu internetových stránek pomocí HTML, PHP a CSS.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý