Ako si napísať vlastný program pre OpenWRT
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Ako si napísať vlastný program pre OpenWRTAko si napísať vlastný program pre OpenWRT

 

Ako si napísať vlastný program pre OpenWRT

Google       Google       27. 3. 2007       13 964×

V poslednej dobe sa začali dosť rozširovať malé domáce routre, na ktorých je možné sprevádzkovať OpenWRT Linux. Tento článok nieje o inštalácii tohto systému. Tento článok je skôr o tom, ako na C/C++ programy pre zariadenia s týmto systémom.

Ako prvé si budeme musieť povedať, ako sú distribuované aplikácie pre tento systém. Systém beží na zariadeniach, ktoré niesu tak pamäťovo vybavene ako desktopy. Kompilácia priamo na tomto zariadení, sa z toho dôvodu komplikuje, no nieje nemožná. Omnoho lepšia voľba, a dosť používaná, je program skompilovať do takzvaného balička, následne preniesť na zariadenie s OpenWRT a nainštalovať. OpenWRT na distribúciu aplikácií používať program ipkg. Tým z vás, ktorí používajúci Ubuntu bude ipkg pripomínať apt. Ide o program, na správu balíčkov v OpenWRT.

Čo s tým ma dočinenia programovanie pre naše zariadenie? Totižto, vývoj programu budeme musieť realizovať na našom desktope, následne náš program prevedieme na balíček, a ten nainštalujeme na našom zariadení s OpenWRT. Nato, aby sme mohli na našom desktope vytvoriť balíček pre OpenWRT systém, je potrebne si stiahnuť OpenWRT SDK, ktoré nájdeme na www.openwrt.org. OpenWRT SDK si rozbalíme do domovského adresára. V domovskom adresári by po rozbalení mal vzniknúť adresár OpenWrt-SDK-Linux-i686-1.

Hello World

Asi ako prvé, si skúsime klasicky C program „Hello World“, na ktorom si vysvetlíme, ako program skompilovať a dostať do zariadenia. Pre náš program si vytvoríme adresár hello v OpenWrt-SDK-Linux-i686-1/packages. V tomto adresári si vytvoríme main.c z nasledujúcim, dobre známym, obsahom.

main.c:


#include <stdio.h>
int main()
{
   printf("Hello World\n");
   return 0;
} 

Najpodstatnejšia časť príde teraz. Totižto, pre program je potrebne vytvoriť balíček. OpenWRT SDK prechádza všetky adresáre v package adresári a pre každý balíček volá súbor Makefile. V tomto súbore sa nachádzajúcu pravidla ako kompilovať, čo kompilovať, čo a kam inštalovať, popis programu atď. Pre náš program si vytvoríme v tom istom adresári, ako je main.c nasledujúci Makefile.

Makefile:

include $(TOPDIR)/rules.mk 

PKG_NAME:=hello
PKG_VERSION:=1.0
PKG_RELEASE:=1 
PKG_BUILD_DIR:=$(BUILD_DIR)/hello 

include $(INCLUDE_DIR)/package.mk 

define Package/hello
   TITLE:=Hello World
   DESCRIPTION:=\
      A simple HELLO WORLD program
endef 

define Build/Compile
   $(TARGET_CC) $(TARGET_CFLAGS) -o $(PKG_BUILD_DIR)/hello main.c
endef 

define Package/hello/install
   $(INSTALL_DIR) $(1)/usr/bin
   $(INSTALL_BIN) $(PKG_BUILD_DIR)/hello.out $(1)/usr/bin/
endef 

$(eval $(call BuildPackage,hello)) 

Makefile je písaný podľa určitej šablóny, ktorej OpenWRT SDK rozumie. Teraz si prejdeme najdôležitejšie riadky. Do prvej trojice premenných PKG_NAME, PKG_VERSION, PKG_REVISION zapíšeme základne informácie o baličku, jeho meno, verziu a revízne číslo. Na základe týchto údajov, sa vygeneruje výsledný *.ipk súbor. Do premennej PKG_BUILD_DIR zapíšeme cestu, kde sa naša aplikácia bude kompilovať. Ide o adresár package/hello. Ďalej nasleduje sekcia define Package/hello. V tejto časti sa zadávajú informácie o baličku ako jeho popis, závislosti, kategória a sekcia programu. V našom prípade, sa jedna len o meno a popis programu. Ďalšia sekcia je define Build/Compile. Do tejto časti vložíme skript, ktorý skompilujte náš program. Je potrebne si uvedomiť, že pre kompiláciu sa nepoužíva klasicky kompilátor GCC ale upravený kompilátor. Jeho meno je v premennej $(TARGET_CC). Posledná časť je Package/hello/install. Do tejto časti, sa umiestňuje čo sa ma kde kopírovať, keď dáme náš balíček inštalovať. Je čas zahájiť kompiláciu a build nášho balička. K tomu nieje potrebne nič viac, ako spustiť nasledujúci sled príkazov v adresári OpenWrt-SDK-Linux-i686-1.


sn3d@sn3d-laptop:~/OpenWrt-SDK-Linux-i686-1$ make clean
sn3d@sn3d-laptop:~/OpenWrt-SDK-Linux-i686-1$ make world 

V prípade, že kompilácia zlyhala z nejakého dôvodu, je možne zapnúť kompletný výpis, pomocou make world V=99. Ak naopak všetko prebehlo v poriadku, v adresári ~/OpenWrt-SDK-Linux-i686-1/bin/packages nájdeme náš skompilovaný balíček hello_1.0-1_mipsel.ipk. Náš novovytvorený balíček, teraz prenesieme na zariadenie s OpenWRT do adresára /tmp. To môžeme uskutočniť rôznym spôsobom, buď cez FTP. No, v prípade, že na našom zariadení nebeží FTP, tak použijeme SCP.


sn3d@sn3d-laptop:~/OpenWrt-SDK-Linux-i686-1/bin/packages$ scp hello_1.0-1_mipsel.ipk root@192.168.1.1:/tmp/ 

Teraz sa nalogujeme na naše zariadenie s OpenWRT. V adresári /tmp, by sme mali mať náš balíček. Na inštaláciu balička použijeme ipkg, a to nasledovným spôsobom:


root@OpenWrt:~# ipkg install hello_1.0-1_mipsel.ipk

Inštalácia balíčka, by mala prebehnúť bez problémov. Náš program, by sa mal momentálne nachádzať v /usr/bin. Ako posledné si náš program spustíme a mali by sme dostať nasledujúci text:


root@OpenWrt:~# hello
Hello World

Závislosti na knižniciach a C++

Teraz si ukážeme ako na C++ program, a taktiež si demonštrujeme, ako sa vytvára závislosť nášho programu na určitej knižnici. V adresári package si teraz vytvoríme adresár hello2, kam uložíme main.cc z nasledujúcim obsahom.

main.cc:


#include  
using namespace std; 
int main()
{
   cout << "Hello World++" << endl;
   return 0;
}

Ide o najjednoduchší C++ program. Takmer každý C++ program pre svoju funkčnosť potrebuje knižnicu stdlib++. V OpenWRT existuje takto knižnica ako uclibc++. Ak použijete Makefile z prvého príkladu, pri kompilácii z V=99 sa na vás vyvalí množstvo chýb. Poďme si teda upraviť Makefile, tak aby kompilácia prebehla.

Makefile:

include $(TOPDIR)/rules.mk 

PKG_NAME:=hello2
PKG_VERSION:=1.0
PKG_RELEASE:=1 
PKG_BUILD_DIR:=$(BUILD_DIR)/hello2 

include $(INCLUDE_DIR)/package.mk 

define Package/hello2
   TITLE:=Hello World for C++
   DESCRIPTION:=\
      A simple HELLO WORLD program for C++
   DEPENDS:=uclibc++
endef 

define Build/Compile
   $(TARGET_CC) $(TARGET_CFLAGS) -luClibc++  -o $(PKG_BUILD_DIR)/hello2 main.cc
endef 

define Package/hello2/install
   $(INSTALL_DIR) $(1)/usr/bin
   $(INSTALL_BIN) $(PKG_BUILD_DIR)/zvrp $(1)/usr/bin/
endef 

$(eval $(call BuildPackage,hello2)) 

Nastali tu dve základne zmeny. Do sekcie define Package/hello2 pribudol riadok z DEPENDS. Do tejto premennej sa vkladajú mena všetkých knižníc, na ktorých je balíček závislý. Ipkg pri inštalácii, tento zoznam prejde a keď zisti, že v systéme sa potrebná knižnica nenachádza, vypíše nám chybu. V tomto prípade je potrebná uclibc++ knižnica. Ďalšiu dôležitú vec sme pridali do sekcie Build/Compile. Ide o prepínač -luClibc++, ktorý hovorí kompilátoru, aby prilinkoval knižnicu uclibc++. V ostatných prípadoch sa zmenilo len meno balička z hello na hello2. Teraz už môžeme prejsť ku kompilácii pomocou make world. Po úspešnej kompilácii, by sme mali mat opäť v adresári bin/packages/ súbor hello2_1.0-1_mipsel.ipk, ktorý prenesieme opäť do /tmp adresára na našom zariadení, a to pomocou SCP.


sn3d@sn3d-laptop:~/OpenWrt-SDK-Linux-i686-1/bin/packages$ scp hello2_1.0-1_mipsel.ipk root@192.168.1.1:/tmp/ 

Prihlásime sa na naše zariadenie a pokúsime sa nainštalovať balíček. Pravdepodobne, keď inštalujete na čerstvo flashnuty OpenWRT, dostanete nasledujúcu chybu:


root@OpenWrt:~# ipkg install hello2_1.0-1_mipsel.ipk
Installing hello2 (1.0-1) to root...
Nothing to be done
An error ocurred, return value: 1.
Collected errors:
ERROR: Cannot satisfy the following dependencies for hello2:
         uclibc++

Dôvod je nám hneď jasný. Totižto v systéme neexistuje uclibc++, na ktorej je závislí náš program hello2. Z toho dôvodu ipkg nenainštaluje náš program. Najprv si teda budeme musieť zaobstarať balíček chýbajúcej knižnice. Balíčky sa nachádzajú na downloads.openwrt.org, alebo necháme ipkg, aby balíček našiel a stiahol sám, ako to robí apt v Ubuntu.


root@OpenWrt:~# ipkg update
root@OpenWrt:~# ipkg install uclibc++ 

Po úspešnej inštalácii knižnice, je teraz už možné náš balíček nainštalovať. Po úspešnej inštalácii, už môžeme náš program spustiť. Mali by sme dostať nasledujúci výstup:


root@OpenWrt:~# hello2
Hello World++ 

Záverom

Čo dodať k záveru? Snáď len to, že tento článok nemal za úlohu popísať ako portovať rôzne aplikácie do balíčkov. O tom je napísaný dokument priamo na www.openwrt.org. Tento článok mal ukázať ako napísať aplikáciu pre váš router, na ktorom beží tento operačný systém. Na Makefile systém, ktorý sa v OpenWRT SDK používa, si je treba zvyknúť, ale výsledok určite stojí za to.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý