V roce 1900 byl u jednoho Řeckého ostrova nalezen podivný stroj ozubených kol pocházejících z 1. století př. n. l.
Současné období vývoje lidské civilizace jsme nazvali stoletím počítačů. V každé knize o procesorech a automatických či elektronických počítačích se první computery datují polovinou tohoto století, jejich prapředkové pak bývají hledáni v 18. a na počátku 19. století. To je samozřejmě v podstatě správně, budeme-li však zcela důslední, můžeme nejstarší počítač zařadit do 1. století před naším letopočtem – jde o mechanický přístroj se složitým systémem ozubených kol, který pamatuje více než 2 000 let. Potápěči ho objevili v jednom lodním vraku.
Existence tohoto počítače je si stejně pravděpodobná jako naděje, že by se v Tutanchámonově hrobě objevily jako pohřební dary modely letadel. Kdy a kým byl tento údajný počítač nalezen? Nalezla jej posádka lodi pod vedením kapitána Demetrois Condose v roce 1900 na ostrově Antikythéra, který se nachází v Egejském moři. U tohoto ostrova se právě zdržovala posádka již zmíněné lodi kapitána Condose a právě v této době se tam přehnala silná bouře, což u tohoto ostrova nebylo žádnou výjimkou. Posádce lodi nezbylo nic jiného, než zůstat na Antikythéře. Jelikož se museli nějak uživit, potápěli se do hlubin moře, kde se snažili lovit mořské živočichy. Při jednom potápění ovšem objevili vrak lodi, ve kterém nalezli zajímavý přistroj s ozubenými koly. Když byla posádka lodi z ostrova zachráněna, seznámili jednoho z předních řeckých archeologů s jejich objevem. Tím byla vyslána posádka lodi, která se doplavila k ostrovu, vytáhla z vraku lodi přístroj a dopravila jej do Řecka. Tam si archeolog Spiridon Stais všiml divného mechanizmu, ve kterém nalezl systém ozubených kol.
Pozdějšími výzkumy bylo zjištěno, že vrak lodi pochází z roku 80 př. n. l. Ovšem ani dnes výborní archeologové s dokonalou technikou nedokážou přesně říci, o co se vlastně jedná. Doslova cituji slova slova Dereka Solla Price: Celý mechanismus je pro nás nadále záhadou. Rentgenové snímky pořízeny nejmodernějšími přístroji Řeckého ústavu pro atomovou energii ukazují nanejvýš složitý systém pohonu. To nejzáhadnější představuje fakt, že podle všech našich dosavadních znalostí o antice neměli staří Řekové žádný zájem o experimentální vědu. Je tedy o to podivnějším, že dokázali zkonstruovat podobný přístroj, pokud ho však sestrojili oni.
Tento článek vyšel v knize Velké záhady 2500 let. Napsal ji Walter-Jörg Langbein.
Petr HartlGoogle
Autor se zajímá o programování, hry, OS, žurnalistiku a psychologii. Programuje v HTML a C++ a bojuje s PHP.
Nové články
Současná situace v šíření onemocnění Covid-19 klade na řadu firem nové nároky a mnohé z nich jsou nyní více než kdy jindy závislé na nejmodernějších informačních technologiích. Proto i v oblasti podnikových informačních systémů vidíme rostoucí důraz na automatizaci nebo na důslednou integraci. Také o těchto trendech se bude mluvit na konferenci Firemní informační systémy, která se koná 24.9.2020 v pražském Kongresovém centru Vavruška na Karlově náměstí.
Za cenu šesti dolarů lze celkem bez obtíží koupit nový, líbivě vyhlížející flash disk. Přidaná hodnota, které se vám spolu s ním dostane, už tak moc líbivá není. To, co se před pár sekundami tvářilo jako externí disk, se po připojení k počítači změní v důmyslné elektrické křeslo, které vaše zařízení v onen příslovečný škvarek promění za pár sekund. Cílovou skupinou pro koupi takových zařízení by mohli být záškodníci, kteří by tímto způsobem osnovali pomstu třeba vůči záletnému partnerovi.
Snad nikdy není špatná příležitost na investici do hodnotného vzdělání. Obzvlášť v případě, že absolvent dovede teoretické poznatky přetavit v praktické dovednosti, využitelné při řešení problémů i v komunikaci. Právě na to se specializuje studijní program MBA Řízení informačních technologií, vyučovaný na Business Institutu.
Pandemie Covid-19 otřásla trhem práce v základech. Dopady krize pocítilo celkově až 45 % zaměstnanců. Není divu, že čím dál větší jistotu přináší obor IT. Ten zůstal krizí téměř nepoznamenán a při nutnosti začít dělat věci na dálku se ještě více ukázalo, jak moc mnohé firmy kvalitní IT potřebují. Do IT nyní přicházejí začátečníci, kteří v něm vidí lukrativní budoucnost a jistotu, ale i freelanceři a zaměstnanci z oborů zasažených krizí.