Python a matematika
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Python a matematikaPython a matematika

 

Python a matematika

Google       Google       13. 3. 2007       95 493×

Sčítat a odčítat umí v Pythonu každý, ale občas je potřeba spočítat goniometrické funkce nebo odmocninu nějakého čísla. V tomto článku si ukážeme, jak na to.

Python bez žádných importovaných modulů poskytuje celkem dost matematických funkcí od sčítání po mocniny, ale složitější funkce jako například goniometrické musíme naimportovat. Proto existuje modul math.

Nejprve si ukážeme některé zvláštnosti při dělení čísel v Pythonu:

>>> 5/2
2

Možná se divíte, přece 5÷2 je 2,5, ale pro Python je typ dělitele i dělenece stejný, tedy int (číslo bez desetinné čárky). Abychom se dostali k výsledku 2,5, musíme minimálně jedno číslo změnit na typ float:

>>> 5.0/2
2.5
>>> 5/2.0
2.5
>>> 5/float(2)
2.5

Python rovněž umí zjistit zbytek po dělení. K tomu slouží operátor %:

>>> 5%2
1
>>> 5.5%2
1.5
>>> 2%2
0

Modul math

Modul math je v základní distribuci a poskytuje základní matematické funkce, jako je odmocňování a goniometrické funkce.

Mocniny a odmocniny

Spočítat mocninu nějakého čísla je velmi jednoduché. Ani k tomu není potřeba modul math, no chtěl jsem, aby to bylo pohromadě s odmocninami:

>>> 5**2
25
>>> 2**3
8
>>> 4**-4
0.00390625

Ale k odmocninám je už potřeba modul math. Existuje pouze funkce pro odmocninu na druhou, ale my si ukážeme, jak udělat i větší:

>>> math.sqrt(25)
5.0
>>> 8**(1/3.0)
2.0

Jak vidíte, pro odmocninu na druhou se používá funkce sqrt() a vyšší odmocnina se spočítá jako číslo^(1/odmocnina). Odmocnina musí být typu float, jinak nám to nebude fungovat:

>>> 8**(1/3)
1

Goniometrické funkce

Vezměte si k ruce kalkulačku a vyzkoušejte spočítat sin(1). Mně na kalkulačce vyšlo přibližně 0,01745. Nyní se podívejme, jak to vyjde Pythonu:

>>> math.sin(1)
0.8414709848078965

Python udělal při výpočetu chybu? Ne, je to způsobeno tím, že my počítáme se stupni a Python s radiány. Proto mu musíme dodat číslo už převedené do radiánů:

>>> math.sin(math.radians(1))
0.017452406437283512

Výsledek je už konečně správný. Teď se jetě musíme podívat na funkci asin (arcsin). Na kalkulačce mi pro asin(1) vyšlo 90 stupňů.

>>> math.asin(1)
1.5707963267948966

Zase se výsledky nerovnají, ale v tomto případě nebudeme převádět jedničku do radianů, nýbrž výsledek do stupňů. K tomu slouží funkce degrees():

>>> math.degrees(math.asin(1))
90.0

Stejná pravidla platí samozřejmě pro práci s jinými goniometrickými funkcemi.

Modul math má i jiné funkce a konstanty, ale na ty se zvládnete podívat sami buď na Internetu, nebo vyvoláním nápovědy v příkazovém řádku:

>>> from math import*
>>> help(math)

Pro ty, kteří se zajímají o matematiku více, existují i jiné profesionální moduly. Nabízím vám odkaz s přehledem k nahlédnutí.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor studuje na FIT ČVUT a je šéfredaktorem portálu Matematika pro každého.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý