LCD - fakta, pravdy, lži a praktické zkušenosti (1/4)
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

LCD - fakta, pravdy, lži a praktické zkušenosti (1/4)LCD - fakta, pravdy, lži a praktické zkušenosti (1/4)

 

LCD - fakta, pravdy, lži a praktické zkušenosti (1/4)

Google       Google       10. 4. 2007       14 999×

Přemýšlíte nad pořízením nového LCD panelu, který by nahradil váš starý a objemný CRT monitor, a nevíte, co můžete od nového displeje očekávat a čím se řídit při koupi? Čtěte dále.

Již je to pár let, co se na trhu objevily první LCD panely v přijatelné cenové hladině a pod stávajícími zobrazovacími zařízeními se začaly houpat stoly.

Dnes již ceny panelů klesly tak nízko, že už leckterý uživatel začíná uvažovat o jejich pořízení. Má to ale vůbec smysl? V čem se LCD od klasických „velikých“ monitorů liší? Vyplatí se taková investice? Tak na to se vám pokusí ve srozumitelné formě odpovědět tato série článků.

Základní rozdíly CRT vs. LCD

Již na první pohled je vidět, že co se týče elegance a úspory místa, LCD jasně vede. Zatímco klasický monitor připomíná spíše krychli, LCD většinou v hloubce nepřesáhne takových 5-7 cm, což znamená značnou úsporu místa. To určitě ocení hlavně uživatelé, kteří pracují s počítačem v kanceláři a kvůli všudypřítomným dokumentům nemají na stole moc prostoru.

Další, na první pohled znatelný, rozdíl je přímo tvar zobrazovací plochy monitoru. Ano, LCD je skutečně placka. V posledních letech přicházely firmy vyrábějící klasické obrazovky s monitory údajně plochými a ještě více a více plochými. Bohužel, ani přes tuto snahu nemohla být zobrazovací plocha nikdy dostatečně plochá a vždy alespoň trochu vystupovala do prostoru.

Špatný pozorovací úhel je vlastnost, která bývá na první pohled znát hlavně u lacinějších panelů. Ze stran bývá u LCD obraz vybledlý, zažloutlý a občas až inverzní. Zde mají CRT jasně navrch. Poslední dobou se sice začínají pozorovací úhly postupně zlepšovat, ale to nic nemění na tom, že u klasického monitoru je obraz ze všech pozorovacích míst prakticky stejný, a tak se daleko lépe hodí ke sledování filmů ve větších skupinách lidí.

Poslední rozdíl, o kterém se nedá nijak polemizovat, je spotřeba elektrické energie. Klasický CRT monitor si bere ze sítě 80 W, což je poměrně hodně. Naproti tomu LCD pouhých 40 W. To se samozřejmě mírně liší v závislosti na konkrétním modelu monitoru/displeje, ale každopádně se jedná o značnou úsporu energie, takže pokud trávíte u počítače více času, určitě to nahrává LCD panelům a případná investice se vám brzy vrátí.

Příště se podíváme na různé lži a fámy, které se šíří Internetem a často odrazují uživatele od pořízení nového LCD displeje.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor programuje v Delphi a PHP, pokouší C++ a zajímá se o online hry
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý