Přemýšlíte nad pořízením nového LCD panelu, který by nahradil váš starý a objemný CRT monitor, a nevíte, co můžete od nového displeje očekávat a čím se řídit při koupi? Čtěte dále.
Již je to pár let, co se na trhu objevily první LCD panely v přijatelné cenové hladině a pod stávajícími zobrazovacími zařízeními se začaly houpat stoly.
Dnes již ceny panelů klesly tak nízko, že už leckterý uživatel začíná uvažovat o jejich pořízení. Má to ale vůbec smysl? V čem se LCD od klasických „velikých“ monitorů liší? Vyplatí se taková investice? Tak na to se vám pokusí ve srozumitelné formě odpovědět tato série článků.
Základní rozdíly CRT vs. LCD
Již na první pohled je vidět, že co se týče elegance a úspory místa, LCD jasně vede. Zatímco klasický monitor připomíná spíše krychli, LCD většinou v hloubce nepřesáhne takových 5-7 cm, což znamená značnou úsporu místa. To určitě ocení hlavně uživatelé, kteří pracují s počítačem v kanceláři a kvůli všudypřítomným dokumentům nemají na stole moc prostoru.
|
|
|
Další, na první pohled znatelný, rozdíl je přímo tvar zobrazovací plochy monitoru. Ano, LCD je skutečně placka. V posledních letech přicházely firmy vyrábějící klasické obrazovky s monitory údajně plochými a ještě více a více plochými. Bohužel, ani přes tuto snahu nemohla být zobrazovací plocha nikdy dostatečně plochá a vždy alespoň trochu vystupovala do prostoru.
Špatný pozorovací úhel je vlastnost, která bývá na první pohled znát hlavně u lacinějších panelů. Ze stran bývá u LCD obraz vybledlý, zažloutlý a občas až inverzní. Zde mají CRT jasně navrch. Poslední dobou se sice začínají pozorovací úhly postupně zlepšovat, ale to nic nemění na tom, že u klasického monitoru je obraz ze všech pozorovacích míst prakticky stejný, a tak se daleko lépe hodí ke sledování filmů ve větších skupinách lidí.
Poslední rozdíl, o kterém se nedá nijak polemizovat, je spotřeba elektrické energie. Klasický CRT monitor si bere ze sítě 80 W, což je poměrně hodně. Naproti tomu LCD pouhých 40 W. To se samozřejmě mírně liší v závislosti na konkrétním modelu monitoru/displeje, ale každopádně se jedná o značnou úsporu energie, takže pokud trávíte u počítače více času, určitě to nahrává LCD panelům a případná investice se vám brzy vrátí.
Příště se podíváme na různé lži a fámy, které se šíří Internetem a často odrazují uživatele od pořízení nového LCD displeje.