A máme tu další díl Matematického koutku. Ti chtivější si tentokrát opět zaprogramují. Vrhněme se na doplňování tabulky.
Minule jsme měli příklad opravdu jen na zamyšlení. Tentokrát můžete zkusit naprogramovat nějaký ten skript či program, který za vás tabulku doplní.
Zadání tabulky je zde:
A váš úkol:
Doplňte do tabulky číslice 1 až 8, kdy počet jednotlivých číslic je roven číslu číslice (jednodušeji: doplňte jednu jedničku, dvě dvojky až osm osmiček) a to tak, aby součet číslic ve sloupci (resp. v řádku) byl roven příslušnému číslu vedle sloupce (řádku). Stejná čísla musí spolu sousedit nejméně hranou a musí tvořit řadu - řetězec (může být jakkoli zahnutý).
Řešení z minula:
Řešitele z minula lze rozdělit do tří kategorií. Na velmi úspěšné řešitele, úspěšné řešitele a méně úspěšné řešitele :) Proč? Zde jsou typy řešení, které byly doručeny:
- Úkol vyřešen jednou otázkou – velmi úspěšný
- Úkol vyřešen dvěma otázkami – úspěšný
- Úkol vyřešen dvěma otázkami, které obsahují nějakou reálii – méně úspěšný
Namátkou správné řešení od Phoenixe:
Bude mi stačit jediná otázka: „Co by odpověděl ten druhý, kdybych se ho zeptal, které dveře znamenají život?“ Potom půjdu do těch druhých dveří, než řekne.
Nyní si řekněme, proč nejsou nejlepší otázky s reáliemi. Pokud se chci zeptat jednoho hlídače na nějakou „jasnou“ věc a zjistit tak, jestli mluví pravdu, musím mít zaručeno, že odpověď bude jednoznačná. Např.: „Mám dvě ruce?“ A hlídač může v klidu odpovědět, že neví. Proč? Protože je třeba slepý ;) Pokud vidí, může tak lhát a pokud nevidí, bude mluvit pravdu. Toto není nejlepší příklad zrádnosti těchto reálií, ale snad demonstruje jejich praktickou nepoužitelnost.
Vaše úkoly byly ohodnoceny.