MathML - 1. část
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

MathML - 1. částMathML - 1. část

 

MathML - 1. část

Google       Google       14. 11. 2007       16 813×

  • základní poznatky z MathML
  • způsob renderování
  • první jednoduchý příklad MathML

Úvod do MathML

MathML (neboli Mathematical Markup Language) je jazyk, s jehož pomocí můžete vytvářet různé matematické konstrukce, rovnice, funkce a mnoho dalšího. Jazyk obsahuje vlastní tagy podobné tagům z HTML, tyto tagy slouží k překódování textu na matematický prvek, například odmocnítka, mocniny, absolutní hodnoty, zlomkově čáry a další. V tomto kurzu se dostaneme od jednoduchých matematických operací ke složitějším a budu se snažit osvětlit vám každý kout MathML.

Renderování MathML

K renderování MathML existuje mnoho softwaru, kterým můžete vyrenderovat MathML kód do podoby obrázku, ovšem většina z nich je placená. Jednoduchou alternativou těchto programů je internetová stránka MathML Central, kde můžete renderovat své kódy zcela zdarma. Renderovat MathML lze také samozřejmě přímo prostřednictvím webového prohlížeče, ale řada prohlížečů k tomu potřebuje speciální plug-in, který pravděpodobně uživatel vašich stránek mít nebude. Proto je, dle mého názoru, renderování do obrázků nejlepší metodou.

Syntaxe

Syntaxe MathML je téměř totožná se syntaxí XHMTL – stejně jako v XHMTL jsou v MathML tagy párové a nepárové a zapisují se takto:

<nazev_elementu> </nazev_elementu>   // párový tag
<nazev_elementu />                   // nepárový tag

Stejné je i zapisovaní atributů elementů:

<nazev_elementu nazev_atributu="hodnota"> </nazev_elementu>
<nazev_elementu nazev_atributu="hodnota" />

Například základní atribut color a jeho použití:

<mi color="red"> a </mi>

První MathML příklad

Teď vám ukáži, jak pomocí tagů MathML můžete vytvořit jednoduchý matematický vzoreček.

<math xmlns='http://www.w3.org/1998/Math/MathML'>
   <mrow>
     <mi>a</mi>
     <mo>+</mo>
     <mi>b</mi>
   </mrow>
</math>

Výsledkem je:

První řádek math je obdoba tagu <html> → začíná se jím a ukončuje celá vaše matematická prezentace. O významu dalších elementů si řekneme více příště.

To je k první lekci vše. Seznámil jsem vás se základními poznatky jazyka MathML a ukázal první příklad použití MathML v praxi. V příští lekci se můžete těšit na seznam elementů (tagů) MathML a na další příklady použití.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Tomáš BobekAutor je designérem stránek (2D grafika), ovládá jazyky HTML, CSS, PHP, JavaScript a zajímá se o programování v Javě.Krom programujte.com se podílí na projektech maths.cz (jako redaktor a grafik), ceskewebstudio.cz (jako designér) a webber.cz (jako JavaScript scriptař). Ostatní volný čas rád tráví s přáteli nebo sportuje (tenis, nohejbal, hokejbal, závodně fotbal).
Web     Twitter     Facebook    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý