V hľadáčiku: Hardware 2007
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

V hľadáčiku: Hardware 2007V hľadáčiku: Hardware 2007

 
Hledat
Vybavení pro Laser Game
Spuštěn Filmový magazín
Laser Game Brno
Pergoly a střechy Brno

V hľadáčiku: Hardware 2007

Google       Google       31. 12. 2007       14 282×
Reklama
Reklama

aľší rok za nami. Čo nového priniesol? Ktoré odvetvie hardwaru zaznamenalo najväčší pokrok? Čo znamenajú novinky pre nás užívateľov? Aj to sa vám pokúsim opísať a zhrnúť.

Procesory – konečne aj 45nm a s 4 jadrami

Intel

Intel postupne ukončil svoju radu Conroe (65 nm) a začal Allendale (65 nm), ktorú si predstavíme:
Allendale radu predstail Intel svetu 22. júla 2007. Hlavnou zemnou je zväčšenie násobiča, zmenšenie FSB, zmenšenie čipu a odstránenie polovice kapacity L2 pamätí (všetky majú 2 MB). Používateľov zaujala hlavne nízka cena a vysoký výkon.

Spolu s radou Allenadle vydal Intel aj radu Conroe XE (65 nm), čo je pretaktovaná verzia Core 2 Duo E6850. Zmena je len v násobiči FSB.

Koncom roku Intel prešiel na nový 45nm výrobný proces, čo sa odrazilo na veľkosti a spotrebe čipov. Debutová rada Penryn zatiaľ obsahuje jediné štvorjadro QX9650 s podporou SSE4 inštrukcii.

AMD

Naproti ponuke Intelu, AMD odpovedal ponukou cenovo lacnejších a výkonnostne podobných procesorov s lepšou spotrebou. Postupne dopĺňal radu Windsor – procesory Athlon 64 X2 6000+ až 6400+, 3800+, 4600+, 5000+ a 5200+, až prešiel na 65nm výrobný proces a radu Brisbane (základy položené už koncom roku 2006), ktorá je nielen výkonnejšia, ale aj má aj nižšiu spotrebu.

Dlho sa čakalo aj na štvorjadro od AMD, až nakoniec prišlo – 10. septembra s kódovým označením Barcelona, známe aj ako prvý AMD K10 procesor, zatiaľ v podobe serverového Opteronu s taktom 1.9 a 2.0 GHz. Verejnosti sa dostalo/dostane desktopových Phenomov – štvorjadrových aj trojjadrových. Prvé Phenomy – 9500, 9600 a 9700 (2.2, 2.3 a 2.4 GHz) – sa dostali na svetlo sveta 19. októbra 2007.

Grafické karty – Súboj v strednej triede

Nvidia

Súboj medzi Nvidiou a ATI (AMD) sa začal postupom Nvidie obsadiť aj trh so strednou triedou grafických kariet radami 8500 a 8600, keďže hi-endovým grafikám panovala 8800.

Začalo sa to 17. apríla vydaním GeForce 8500 GT, 8600 GT a 8600 GTS. Grafiky s plnou podporou DirectX 10 majú jadro G86 vyrobené 80nm výrobným procesom. Lákadlom bola okrem DX 10 aj plná akcelerácia HD videa a HDMI výstup.

Po úspechu v strednej triede si Nvidia poistila aj hi-endové grafiky, teda radu 8800 o 8800 Ultra, ktorá je zatiaľ najlepšou grafikou na trhu, a 8800 GT, ktorá ako prvá grafika je vyrobená 65nm výrobným procesom.

Nakoniec sa treba aj zmieniť o výrobe low-end grafík radu 8400 a 8300. Komu netreba vysoký výkon, ale chce pozerať HD filmy a mať podporu DirectX 10, stačí mu low-end grafika.

ATI (AMD)

ATI sa snažilo konkurovať a s miernym oneskorením vydalo 14. mája svoju prvú Radeon HD 2900 XT grafiku, postavenú na čipe R600. Grafika bola spočiatku osadzovaná GDDR3 pamäťami, od júna vysokotaktovanými GDDR4. Neskôr ATI vydal aj Radeon HD 2900 XT s 1GB pamätami GDDR4, označovanú aj Radeon HD 2900 XTX.

Na strednú triedu ATI zaútočilo sériou Radeon HD 2600. 120 stream procesorov a jadro RV630. Samozrejme podpora DirectX 10 a AVIVO HD. 2600 sa vyrába aj pre AGP socket za prijateľnú cenu, čim konkurenciu dosť zráža na zem.

Entry trieda u ATI (Radeon 2400) trpí podobnými neduhmi ako konkurencia, čo je hlavne 64bit zbernica, nízky takt jadra a pamätí. Na akceleráciu HD videa dostačujúce, ale na hranie hier nie.

Notebooky

Na poli notebookov sa toho veľa udialo. Začiatkom roku sa začalo s hromadnou integráciou HD-DVD a Blu-ray mechaník do notebookov. Asi známe s pokusy Toshiby a jej Qosmia-G45. Naproti tomuto začal HP novú techniku boja – notebooky pre všetkých. Reprezentatívny model HP Compaq nx7300 má vo výbave procesor Intel Celeron M, 512 MB DDR2 a 80GB disk. Samozrejmosťou je podpora WiFi a FireWire. Túto stratégiu neskôr nasledovali aj iný výrobcovia ako Acer a Lenovo, a tak sa stalo to, že predaj notebookov prevýšil predaj desktopov.

Po nástupe HD videa sa čakalo aj na prijateľné grafiky a procesory. Od AMD a ATI prišli riešenia ako rada procesorov Tyler (65nm) a k tomu Mobility HD 2400 a HD 2600, ktoré nájdete hlavne v notebookoch rady Toshiba P200.

Nvidia a Intel pripravili radu procesorov Merom – teda verzii Core 2 pre notebooky. Nvidia chipesty rady 8 označila ako 8x00M. Najvyššia rada 8800M je vyrobená 65nm výrobným procesom, ostatné „štandardným“ 80nm. 8600M karty majú notebooky od Asusu, najvyššiu radu 8800M majú gaming notebooky, teda napríklad luxusný Asus Lamborghini VX1.

Základné dosky

Na poli základných dosiek sa moc toho neudialo, ak teda nerátam „novú“ päticu AM2+, čo je v podstate upgrade firmwaru dosky, aby na nich fungovali nové Phenomy. Kladne hodnotím aj čoraz väčšiu integráciu WiFi do chipsetu dosky, najmä u Asusu.

Rozmach nepochybne zažívajú MicroATX dosky, hojne využívané do HomeTheater PC alebo počítačov do obývačky. Dosky sa vyrábajú pre obe značky procesorov, rozdiel je iba v integrovanej grafike, respektíve pätice pre PCIe. Od ATI(AMD) je to rada Xpress, od Nvidie GeForce 6x00 a samozrejme nesmie chýbať Intel s jeho GMA.

Monitory

Cena klesá a uhlopriečka stúpa. Minulý rok ste dostali 17" za tú istú cenu ako dnes monitor s 19". Širokouhlé monitory revolúciu nerobili, tak dnes si každý zvolí typ podľa svojho vkusu/potreby. Revolúcia sa konala v dĺžke odozvy, teda monitor s odozvou nad 8 ms nezoženiete. Optimálne je to okolo 5-2 ms. Naopak kontrast monitorov stúpa. Z štandardných 700:1 dnes zoženiete aj 3000:1, čo je už parádna hodnota.

Pevné disky

Konečne vyšli aj 1TB 3,5" disky. Pre toho, kto potrebuje maximálny diskový priestor, ho príchod 1 TB určite potešil. Pre nás ostatných sú tu 320GB disky, s najlepšou cenou za 1 GB. Majetnejší používatelia v poslednej dobe „párili“ disky do polí RAID, pre maximálny výkon sú tu až 15 000otáčkové disky. Nemusím pripomínať, že tieto disky majú iba jednu platňu, čiže kapacita sa pohybuje okolo 40 GB.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

4 názory  —  4 nové  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor sa zaoberá vektorovou grafikou a MIDI, prekladá z Anglického jazyka.

Nové články

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Obrázek ke článku Konference: Moderní informační systémy podporují automatizaci

Konference: Moderní informační systémy podporují automatizaci

Současná situace v šíření onemocnění Covid-19 klade na řadu firem nové nároky a mnohé z nich jsou nyní více než kdy jindy závislé na nejmodernějších informačních technologiích. Proto i v oblasti podnikových informačních systémů vidíme rostoucí důraz na automatizaci nebo na důslednou integraci. Také o těchto trendech se bude mluvit na konferenci Firemní informační systémy, která se koná 24.9.2020 v pražském Kongresovém centru Vavruška na Karlově náměstí.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032023 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý