RSS-ká sú moderným spôsobom doručovania noviniek z vašich stránok. Ako ich vytvoriť, čítať, či pristupovať k nim z iných jazykov si ukážeme v tomto seriáli.
Vitajte pri čítaní tohto nového seriálu o RSS zdrojoch. Postupne sa pozrieme na to, ako taký RSS zdroj vytvoriť (manuálne či pomocou editorov), umiestniť na svoje stránky, či pristupovať k takýmto dokumentom z iných jazykov. Takže začíname.
Čo je to vlastne RSS?
Skratka RSS znamená Really Simple Syndication, čo možno preložiť ako veľmi jednoduché publikovanie. Tento preklad tak úplne nevysvetľuje ich význam. Na priblíženie si predstavte, že RSS-ká sú niečo ako noviny. Na niektorej stránke sa prihlásite k ich odberu a potom pravidelne dostávate nové správy.
Tvorba RSS
RSS-ká patria do rodiny XML jazykov a preto na ich vytváranie používame tagy. Vďaka tomu ich ani nemôžeme čítať v klasickom textovom editore (napr. Notepad), ale používame špecializované čítačky. Jednou z najznámejších a (podľa môjho názoru) pod Windows aj najlepších je RssReader. Tým, ktorí sa pohybujú pod Linuxom, by som odporučil Liferea, no schopný program je aj Akregator (pre prostredie KDE). Existujú aj webové čítačky, ako príklad môžeme uviesť e-mailového klienta Yahoo!. Tieto programy neslúžia len na čítanie RSS zdrojov, ale ich aj organizujú do skupín, pravidelne aktualizujú a niektoré ich dokonca aj vytvárajú (na to sa pozrieme neskôr). Tak, dosť bolo na úvod, poďme sa pozrieť, ako jeden takýto dokument vytvoriť. Existuje relatívne veľa typov (RSS 0.91, ATOM), no my sa budeme zaoberať typom RSS 2.0. Začiatok súboru je v podstate rovnaký ako pri XML dokumente - začíname definíciou jazyka:
<?xml version=“1.0“ encoding=“UTF-8“?>
Kódovanie je samozrejme vašou vecou, no pre dobrú čitateľnosť na všetkých operačných systémoch odporúčam UTF-8. Pre úplnosť uvediem aspoň tieto dve alternatívy: Windows-1250, ISO-8859-2. Ďalej pokračujeme definíciou špecifikácie RSS jazyka:
<rss version=“2.0“></rss>
Tieto deklarácie sú povinné, a preto ich musí obsahovať každý váš dokument. Ďalšia povinná značka je <channel></channel>
. Tento tag do seba uzatvára hlavičku súboru a tiež aj jednotlivé články. Povinne musí tento tag obsahovať tri „podznačky“:
<title>Názov zdroja</title>
<link>http://odkaz na domovskú stránku zdroja</link>
<description>Náš prvý zdroj</description>
Tieto tagy definujeme priamo do atribútu channel a nemusíme ich od neho špecificky oddeľovať, ako napr. pri jednotlivých článkoch (tie sa uzatvárajú do tagu <item></item>
).
Poďme sa teda pozrieť, čo sme vytvorili:
<?xml version=“1.0“ encoding=“UTF-8“?>
<rss version=“2.0“>
<channel>
<title>Názov zdroja</title>
<link>http://www.programujte.com</link>
<description>Náš prvý zdroj</description>
</channel>
</rss>
Ako som už spomínal, keď si to zobrazíte v prehliadači, nie je to práve čitateľné. Preto si to teraz musíme pridať do našej RSS čítačky (vybrali sme RssReader). Spustite RssReader a na lište nástrojov kliknite na tlačidlo Add. Zadajte adresu k tomuto zdroju a kliknite na Pridať. Teraz ste sa zaregistrovali k vášmu prvému zdroju.
Hlavička môže obsahovať viac značiek (menej či viac dôležitých) a preto vám tu ponúkam aspoň pár z nich. Element <language></language>
obsahuje jazyk, <copyright></copyright>
autorské práva, <category></category>
kategóriu (napr. Správy), <pubDate></pubDate>
dátum publikovania dokumentu, <lastBuildDate></lastBuildDate>
čas poslednej úpravy dokumentu a mnoho ďalších. Ich kompletný popis nájdete v dokumentácii. Po doplnení spomínaných značiek by náš dokument vyzeral takto:
<?xml version=“1.0“ encoding=“UTF-8“?>
<rss version=“2.0“>
<channel>
<title>Názov zdroja</title>
<link>http://www.programujte.com</link>
<description>Náš prvý zdroj</description>
<language>sk</language>
<copyright>2008 Janko Hruška</copyright>
<category>Správy</category>
<pubDate>Sun, 15 Oct 2008 18:01:20 +0100</pubDate>
<lastBuildDate>Sun, 15 Oct 2008 18:01:20 +0100</lastBuildDate>
</channel>
</rss>
Aby som nezabudol, dokument RSS sa ukladá s príponou .xml, teda ako normálny súbor XML. Tak na dnešok je to všetko. Nabudúce si ukážeme pridávanie článkov (resp. jednotlivých položiek).