V tomto dílu se podíváme na primitivní šifrovací program.
Nejdříve si povíme, jak to celé bude fungovat (teoreticky). Prvně se napsaný text rozdělí na jednotlivé znaky. Tyto znaky se převedou na číselnou řadu Unicode. Posléze se ke každému číselnému znaku připočte číslo 16. Takto vzniklá čísla se s mezerami uloží a vypíší do textBoxu. Dešifrace už je jednoduchá, ale v kódu hůře proveditelná. Od čísla se odečte 16 a následně zapíše do textBoxu.
Na první formulář si vložíme:
- 2× textBox
- 2× button
Na druhý formulář si vložíme:
- 2× textBox
- 1× button
- 1× label
První formulář:
Druhý formulář:
Šifrování
Založíme nový projekt Windows File. Vše sestavíme podle předchozího obrázku. Do button1 (Šifrovat) na prvním formuláři vložíme tento kód:
private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
int x = 0;
string retezec_1 = "\t";
string retezec_2;
string Text = textBox1.Text;
int PocetZnaku = Text.Length;
while (x < PocetZnaku)
{
char znak = Text[x];
int cislo = (int)znak;
cislo = cislo + 16;
string hodnota = cislo.ToString();
retezec_2 = hodnota + "\t";
retezec_1 = retezec_1 + retezec_2;
textBox2.Text = retezec_1;
x = x + 1;
}
}
Nyní si vše vysvětlíme. Proměnná x nám slouží jako počítadlo pro cyklus While. Z textBoxu1 si vložíme text do proměnné Text. Proměnná PocetZnaku nám pomáhá při cyklu While jako počítadlo pro horní hranici tohoto cyklu.
Nyní velmi důležitá část. Do proměnné znak se nám vloží znak, který je na indexu určujícím proměnnou x. Teď má proměnná x hodnotu 0, tak se uloží 1. znak z řetězce Text. Při každém průběhu cyklu se hodnota proměnné x zvětšuje o 1. Tím prakticky cyklus projede všechny znaky z řetězce.
Dále se nám v cyklu vloží do proměnné cislo číselná hodnota znaku v proměnné znak. Poté se nám hodnota proměnné cislo zvětšuje o 16. Abychom mohli toto všechno vypsat do textBoxu, tak musíme hodnotu proměnné klas převést do proměnné hodnota typu string.
Další proměnná retezec_2 nám „spojuje“ proměnnou hodnota se znakem \t. Tento znak simuluje stisknutí klávesy TAB, takže vám udělá mezeru a nespojí vám čísla různých znaků. Proměnná retezec_1 nám „spojuje“ řetězce retezec_1 a retezec_2 (při každém průběhu cyklu se dále připíše řetězec, aniž by smazal ten původní).
Další funkce už jen vypíše do textBox2 hodnotu proměnné retezec_1. Poslední proměnná se zvětšuje o jedno číslo a tím zabraňuje nekonečnému cyklu a následovnému dokončení šifrování.
Dešifrování
Vše sestavíme podle předchozího obrázku. Do button2 (Dešifrovat) na prvním formuláři vložíme tento kód:
Form2 form = new Form2();
form.Show();
Tento kód nám zapne druhý formulář.
Do button1 na druhém formuláři vložíme tento kód:
string retezec_1 = textBox2.Text;
string retezec_2 = textBox1.Text;
int cislo = int.Parse(retezec_2);
cislo = cislo - 16;
string DesifrovanyText = cislo.ToString();
char znak = (char)cislo;
retezec_1 = retezec_1 + DesifrovanyText;
textBox2.Text = retezec_1;
Do proměnné retezec_2 se vloží hodnota z textBox1. Proměnná cislo převádí string (retezec_2) na int, protože od stringu neodečtete 16. Dále se od proměnné cislo odečítá 16 kvůli dešifraci. Proměnná převádí číselnou hodnotu na znak. Jak jste si určitě všimli, tak na začátku kódu je proměnná, která obsahuje hodnotu z textBox2. Je to proto, aby se nám textBox2 stále nepřepisoval, ale doplňoval. To zjistíte na předposledním řádku. Znak v proměnné retezec_1 se přidává k proměnné DesifrovanyText a následně se vypíše do textBox2.
Omlouvám se za případné chyby, nebo neodborné názvy. Příště si celý program upravíme, abychom nemuseli jednotlivé znaky při dešifraci vypisovat, ale aby se nám to dělalo automaticky.
Tento program si můžete stáhnout.