LilyPond – píšeme noty jinak
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

LilyPond – píšeme noty jinakLilyPond – píšeme noty jinak

 

LilyPond – píšeme noty jinak

Google       Google       14. 9. 2008       28 653×

Hudba a počítače – to jsou velké možnosti, říkal mi kdysi jeden můj učitel. Měl pravdu – propojením krásy s usnadněním, to propojení hudby s počítačovými technologiemi nepopiratelně je. Jak snadné nahrávání, přehrávání a šíření, tak i možnost noty psát a tisknout – nejméně to toto spojení přináší. Nejspíš každý z nás, kdo hudbě trochu rozumí a počítačům také, párkrát nějaké ty noty naklikal. K tomu slouží třeba skvělý program Finale Notepad, který je zdarma, ale mně takovéto klikání připadá dost zdlouhavé. Pokud vám taky, čtěte tento článek dál.

LilyPond je program, který svým významem připomíná LaTeX v dokumentech – nepřemýšlej zbytečně nad formou, přemýšlej nad obsahem, zbytek udělám za tebe. Ne každému to vyhovuje, ale ti, kteří to takto vyzkoušeli a pronikli do toho, určitě nelitovali.

Stejné je to i s LilyPondem – pokud se chcete zaměřit na obsah a ne na klikání, pak je to volba pro vás. Stahovat můžete z oficiálních stránek, pokud tedy nenaleznete LilyPond přímo ve vašem balíčkovacím systému. Je i verze pro Windows – tento článek bude zaměřen spíš na Linux, ale postupy budou v jiných OS asi hodně podobné.

Základem psaní not je vytvořit si obyčejný textový soubor v libovolném editoru. Nyní už ke struktuře samotného souboru. Soubor by měl začínat definicí verze LilyPondu, pro který je soubor psán – to provedete jednoduchým napsáním:

version "2.10.10"

Za čísla samozřejmě napíšete svoji verzi. Zvykněte si, že hodně zápisů bude začínat obráceným lomítkem. Teď už můžeme začít psát noty. Na začátek nám bude stačit jenom jedna notová osnova.

{
	c,4 e' g'2
	d fis64 g
}

Až budete chtít výstup vygenerovat (generuje se automaticky do PDF a PostScriptu), spusťte si konzoli, najeďte do složky, kde máte uložený soubor s notami, a zadejte do konzole příkaz

lilypond nazevsouboru

Ve stejné složce se vám vytvoří i nové soubory.

Teď ale zpět k rozebrání předchozího kódu (dá-li se tomu tak říct). Mezi složené závorky zadáváte libovolné noty v písmenkách, takt zatím definován není – bude čtyřčtvrťový. Pokud zadáte např. samotné c, bude pravděpodobně počítáno jaké velké C (doufám, že se v této hudební terminologii nepletu, úplně jist si tím nejsem, za odborníka na toto se nepovažuji ani náhodou), bude tedy dost hluboké. Výšku noty určujete buď čárkou za písmenem (,), tím notu o oktávu snížíte, nebo apostrofem ('), tím noty o oktávu zvýšíte. Čísla za notami určují jejich délku, nota bez čísla je standardně čtvrťová – pozor, pokud je před ní definována nota s jinou délkou, noty následující délku dědí! Proto v našem příkladu bude g stejně dlouhé jako fis, d stejné jako g. Čísla jsou jednoduchá; 1 pro notu celou, 2 pro noty půlovou, 4 pro notu čtvrťovou, 8 pro noty osminovou a tak dále.

Noty s křížky a béčky můžete psát jejich názvem (g# - gis, a s béčkem jako as). Zádrhel je hlavně u noty H, jak se v našich končinách říká – v anglických zemích nota H neexistuje, je pouze nota B (bis, bes).

I psaní ligatur a obloučků je podobně jednoduché. Na prvním řádku v příkladu je ligatura, na druhém oblouček.

{
	c~ c c
	d(fis cis gis ais bes)
}

Důležité jsou pro muzikanta i pomlky. Jejich psaní je také mimořádně jednoduché, pomlka je nahrazena písmenkem r, se kterým se pracuje stejně jako s obyčejnou notou.

{
	r1 r2 r4 r8
}

Myslím, že to jako první ukázka s prací v LilyPondu stačí – nenechte se zmást, umí toho podstatně víc, než jsem dnes nastínil. Pokud vás tato práce zaujala, doporučuji pročíst oficiální tutoriál.

Zdroj: http://lilypond.org/doc/v2.10/Documentation/user/lilypond/Tutorial#Tutorial

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Juda KaletaAutor programuje v PHP a Pythonu, má velmi rád Linux a svobodný software. Také občas vyrazí do terénu s fotoaparátem. Většinu takto získaného materiálu publikuje na svém blogu.
Web     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý