Ajax přinesl do světa webdesignu mnoho nových možností. Jednou z nich je i uploadování souborů bez nutnosti obnovit stránku. Pojďme se na to podívat blíže.
Na úvod zmíním, na jakém principu bude skript fungovat. Klíčovou roli pro nás bude hrát skrytý iframe, v němž bude samotný proces probíhat. Postupovat budeme následujícím způsobem: nejdříve je potřeba vytvořit HTML formulář pro uploadování souborů a dále onen iframe. Vytvoříme funkci, která při zahájení nahrávání zobrazí animaci, a druhou funkci, která ji po dokončení nahrávání a následném zavolání move_uploaded_file() v PHP zase nechá zmizet. Začněme tedy s HTML formulářem. Bude nám stačit jeden input typu file a jeden submit button, důležitý pro nás však bude enctype parametr u tagu form.
Ovšem pouze toto nám k přípravě nestačí. Budeme potřebovat ještě jeden prvek, kde se nám zobrazí progress bar při nahrávání, a druhý prvek, kde uživatel zjistí, zda bylo nahrávání úspěšně dokončeno či nějakou chybou přerušeno. A konečně poslední část - skrytý iframe. A nesmíme zapomenout, že pracujeme - dá se říct - s JavaScriptem, tudíž je potřeba vložit do formuláře událost onSubmit.
Určitě jste si všimli, že se atributem target u formuláře dovoláváme iframu. Ve výchozím nastavení musíme skrýt blok s animací nahrávání, čili odstavec s identifikátorem progress_bar. Druhý odstavec je implicitně prázdný, nemusíme ho tedy nijak skrývat. Nyní je potřeba napsat jednoduchou JavaScriptovou funkci, která zobrazí progress bar, jakmile bude stisknuto tlačítko Nahrát. Není to nic složitého, zcela triviální funkce.
function zacitNahravani(){
document.getElementById('progress_bar').style.visibility = 'visible';
return true;
}
A nyní je samozřejmě potřeba ještě napsat funkci, která progress bar po ukončení nahrávání odstraní. Opět se bude jednat o pouhou změnu stylu, ovšem přibyde nám také parametr a další úkony. Pomocí parametru funkce zjistí, zda byl soubor úspěšně nahrán, či se někde vyskytla chyba, a dle toho přizpůsobí obsah odstavce s identifikátorem vysledek. Budeme tedy potřebovat jednoduchou konstrukci if..else a metodu innerHTML z objektu document. Celá funkce bude vystavěna následujícím způsobem:
function konecNahravani(stav){
var result = '';
if (stav == 1){
document.getElementById('vysledek').innerHTML = 'Nahrávání proběhlo úspěšně!
';
} else {
document.getElementById('vysledek').innerHTML = 'Při nahrávání došlo k chybě!
';
}
document.getElementById('progress_bar').style.visibility = 'hidden';
return true;
}
Možná si říkáte, že Ajax vůbec nepoužíváme. Ono je to docela pravda. Celé to je jen o JavaScriptu a PHP - odeslání formuláře proběhne v neviditelném iframu upload a stránka se nemusí znovu načítat. A tento průběh se Ajaxu velmi podobá. Ale zpět ke skriptům. HTML a JavaScript máme za sebou a zbývá nám pouze příprava CSS a PHP. Prvně připravím styl pro 2 prvky - je potřeba do základu skrýt progress bar a ještě si trochu pohrát se stylem formuláře.
p#progress_bar{
z-index: 100;
position: absolute;
visibility: hidden;
text-align: center;
width: 400px;
margin: 0px;
padding: 0px;
background-color: #fff;
border: 1px solid #ccc;
}
form{
text-align: center;
width: 390px;
margin: 0px;
padding: 5px;
background-color: #fff;
border: 1px solid #ccc;
}
A dostáváme se k poslední části - k PHP skriptu. Místo, kam se budou soubory nahrávat, necháme jako pracovní adresář, dále zavedeme pomocnou proměnnou vysledek, kterou použijeme jako parametr pro funkci konecNahravani(). Tato proměnná dostane hodnotu 0 a v případě úspěšného nahrání souboru se přepíše na 1. Na konci skriptu je ještě použit příkaz sleep, to proto, aby se zobrazila animace i při velmi rychlém až okamžitém nahrání.
A na závěr poslední JavaScript, kde budeme volat funkci konecNahravani() s parametrem $vysledek z PHP skriptu.
A to je vše. V dalším pokračování se podíváme na RSS čtečku.