Jako mnoho dalších oblastí podnikání, začala i činnost televizních společností nabírat v posledních letech na obrátkách. Nástup digitálního vysílání a postupující diferenciace diváků byly příčinou vzniku nových televizních kanálů i televizních společností. To s sebou pochopitelně přineslo rostoucí konkurenci mezi nimi a tím i požadavek na co nejvyšší efektivitu činností.
Je tedy nutné hledat nástroje k sledování nejrůznějších ukazatelů, především nákladů na vlastní výrobu a souvisejících výnosů. Donedávna pro veškerou projektovou evidenci, kalkulaci a sledování nákladů stačily papír a kalkulačka a později Excel. To se však změnilo. Objem výroby pořadů i rozsah vysílání se neuvěřitelně zvýšily, s nimi i množství vysílaných reklam. Poptávka po reklamě se však postupně snížila a bylo tedy nutné příjmy i výdaje začít výrazněji hlídat, aby se i nadále udržela ziskovost společností.
Objevily se požadavky, které zde dříve nebyly či zdaleka ne v takové míře. Důležitá nyní byla i maximální průkaznost a adresace nákladů na projekty a výrobu pořadů. Důležitým požadavkem byla i komplexnost a integrace celého řešení v podobě ekonomických, výrobních, obchodních a dalších provozních oblastí. To vše s pomocí manažerských vyhodnocovacích nástrojů a s podporou řídicích a schvalovacích workflow procesů.
Efektivně vyrobit a se ziskem odvysílat
Vznikla potřeba specializovaného, komplexního a pružného informačního systému, postaveného na základě již obecně rozšířeného ERP, který by televizním společnostem zajistil kromě jiného dostatečný přehled nad příjmy a výdaji.
Které konkrétní požadavky tohoto speciálního typu zákazníků bylo nutné při vývoji splnit, aby byl pro ně systém tím správným pomocníkem? Mezi těmi nejdůležitějšími byla samozřejmě podpora vlastní tvorby a výroby pořadů, dále nákupů pořadů, jejich odpisů, dohadných položek, fakturace reklamního času, evidence smluvních vztahů, honorářů a dalších specifických i obecně potřebných oblasti pro tuto vskutku specifickou branži. Řešení musí umět například provádět odpisy nákladů vlastní tvorby, rozúčtovat fakturované náklady na pořady a projekty či informovat o vysílání na více kanálech pro potřeby finančního oddělení.
Systém musí pokrývat i agendu spojenou s řízením a zpracováním jednotlivých zakázek či projektů. Aby vyhověl všem požadavkům, musí poskytovat evidenci z hlediska všech účetně sledovaných kritérií. Musí umět také vést evidenci dohadných položek s následným generováním účetních interních dokladů, včetně možnosti jejich stornování. Není tedy třeba zdůrazňovat nutnost modulu workflow a možnosti elektronické dokumentace a komunikace v rámci stále se měnící legislativy.
Zaplatit zaměstnance i externisty
Oblast, na kterou je v této branži však kladen obzvláštní důraz a jejíž řešení patří k hlavním úkolům systému, jsou mzdy a honoráře. Většina těch, kdo spoluvytvářejí pořady, je dnes totiž na „volné noze“ a jsou najímání jen na konkrétní pořady. Naopak, například administrativní pracovníci jsou zpravidla kmenovými zaměstnanci. Generovat tedy správně mzdy a honoráře je skutečně možné pouze s velmi kvalitní podporou informačního systému. Ten poskytuje evidenci karet zaměstnanců, provádí výpočet mezd a vytváří podklady pro jejich úhrady. Samozřejmě také podporuje zpracování a proplácení honorářů pro externisty. Systém pro televizní společnosti navíc musí pokrývat i celou řadu speciálních oblastí, jako je například agenda kolem smluv a autorských práv.
Co dodat? Systém, který by měl plně pokrývat všechny požadavky televizních společností, musí mít nejen příslušné moduly a funkcionality, ale je nutné, aby byl podpořen i vysokou přidanou hodnotou v podobě služeb. Tím myslím tým lidí, kteří mají v této oblasti dostatečné zkušenosti a samozřejmě za sebou i nějakou tu zkoušku ohněm.
Jakub Platil
vedoucí obchodního oddělení HELIOS
společnost Asseco Solutions
http://www.helios.eu/