× Aktuálně z oboru

Vychází Game Ready ovladače pro Far Cry 5 [ clanek/2018040603-vychazi-game-ready-ovladace-pro-far-cry-5/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018040603-vychazi-game-ready-ovladace-pro-far-cry-5/ ]

Jak jsem si vytvořil vlastní set ikon a co mě k tomu vedlo - Glyphicons

[ http://programujte.com/profil/20485-jan-kovarik/ ]Google [ ?rel=author ]       [ http://programujte.com/profil/118-zdenek-lehocky/ ]Google [ ?rel=author ]       14. 11. 2011       16 071×

Už v době mého studia jsem obdivoval krásu a funkčnost různých symbolů, piktogramů a ikon. Jsou všude kolem nás a usnadňují nám denně orientaci jak ve virtuálním, tak i fyzickém světě. Někdy je ani nevnímáme a často je podvědomě bereme za samozřejmé.

Tyto na první pohled velmi jednoduché a přesto všeříkající symboly mě fascinovaly odjakživa. Díky mé mnohaleté praxi v reklamní agentuře jako reprodukční grafik vím, co dokáže takový „nefunkční piktogram“ způsobit. Design mě živí téměř 8 let. Ano, jsem teprve na začátku, ale během této krátké doby jsem měl možnost pracovat s velkou řadou různých setů ikon a piktogramů od méně či více známých autorů. Ty mi postupně přestávaly v každodenní práci stačit.

Aiga symboly [ http://www.google.cz/search?gcx=c&ix=c2&q=aiga+symbols&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1142&bih=883&sei=6xPBTrv_K4y6sAa-sLGyBw ]

Došlo mi, že pokud nechci zbytek pracovního života upravovat nebo kombinovat několik setů ikon, budu si muset vytvořit svůj vlastní, který bude odpovídat mým představám.

Teprve dnes začínám skutečně chápat, co tvorba takového symbolu obnáší. Nejdůležitější poznání pro mě v tomhle směru bylo, že čím jednodušší symbol chci vytvořit, tím potřebuji více informací a času na přípravu. V praxi to znamená, že do výsledného tvaru symbolu musím zahrnout kromě toho, jak daná věc vypadá fyzicky, také to, jak ho lidé v praxi používají a chápou.

Mimo to, pokud má být symbol opravdu univerzální, musí být pochopitelný pro lidi na celém světě – nehledě na věk, rasu nebo pohlaví. Zní to jednoduše, ale právě tímto se vše relativně hodně komplikuje. Je to najednou velké množství faktorů, které musíte brát v úvahu v průběhu tvorby každé ikony.

Vždy proto věnuji minimálně stejně velké množství času přípravě a zjišťování informací i samotné konstrukci symbolu. Většinou postupuji tak, že nejprve zjistím, jestli už symbol existuje, jestli ho lidé používají a chápou správně a zda by šel udělat lépe – nebo jinak. Pokud je odpověď třikrát ano, pustím se do práce.

Samotný proces vypadá tak, že na jednom monitoru kombinuji tvary a zkouším různé varianty a na druhém monitoru neustále sleduji fotky a jiné materiály na Internetu, pomocí kterých se snažím zachytit podstatu předmětu nebo věci, kterou by měl symbol představovat.

Samozřejmě se mi to téměř nikdy nepovede hned napoprvé, ale čím více těchto proměnných v procesu navrhování zohledním, tím lepší je potom výsledek.

Původně jsem plánoval ikony používat čistě na svých projektech, ale když se jejich celkový počet rozrostl, rozhodl jsem se vše nabídnout i ostatním designérům. Věřím, že někde venku jsou lidé, kteří hledají stejnou jednoduchost a konzistentnost, o kterou se snažím já, a Glyphicons jim pomáhají v jejich každodenní práci, tak jako mně.

Nic na světě není dokonalé; jsem jeden z těch lidí, kteří na něčem pracují a prakticky nikdy nejsou s výsledkem zcela spokojeni, až na velmi krátké momenty během samotného dokončování práce. Je to prokletí a velká výhoda zároveň. Prokletí proto, že pocit z dobře odvedené práce trvá jen velmi krátkou dobu.

Velkou výhodou ale je, že právě tato vnitřní nespokojenost mě nutí ikonky neustále vylepšovat a doplňovat…

› Glyphicons.com [ http://glyphicons.com/ ]


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2011111400-jak-jsem-si-vytvoril-vlastni-set-ikon-a-co-me-k-tomu-vedlo-glyphicons/ ].