Projekt Kyberneticka revoluce CZ navazuje na loňský zdařilý pilotní ročník a vyráží i letos šířit praktické informace o implementaci Průmyslu 4.0 ve firmách do regionů České republiky. Hlavním tématem pro letošní rok je problematika interakce lidí a technologií.
Fenomén Průmysl 4.0, který do výrobních procesů přináší propojování digitálních zařízení, zásadně ovlivní dosavadní organizaci práce i spolupráci v týmech. Do jaké míry lidé si budou muset zvykat na práci v týmech složených z lidských a technologických prvků, a budou se proto muset naučit novým dovednostem vysvětlí vybraní specialisté postupně v několika krajích ČR. „Předskokanem“ pro letošní speciální ročník se stala již v lednu Plzeň.
Záměrem letošního ročníku je šířit novinky o dění na národní i evropské úrovni a na druhé straně od zúčastněných firem a institucí získat informace o nových počinech realizovaných v uplynulém roce ve regionech celé České republiky. Na rozdíl od loňské série se ta letošní zaměřuje více, než na technologie samotné, na jejich dopad do firemní kultury, práce s lidskými zdroji a na podstatné bezpečnostní a právní konotace. Účastníci budou letos mít možnost s přítomnými odborníky diskutovat právě na témata související s rozvojem lidských zdrojů, nových manažerských a obchodních modelů a fyzické i kybernetické bezpečnosti a právní průchodnosti nových technologií, jakož i na jejich celospolečenský dopad.
Kyberneticka revoluce CZ navštíví již 28. 3. března Jihočeský vědeckotechnický park v Českých Budějovicích, v dubnu Olomouc a Karlovy Vary, v květnu Brno a v červnu Ostravu, ve II. pololetí se pak bude stěhovat do Hradce Králové, Ústí nad Labem a Zlína. Projekt si klade za cíl vést kvalifikovanou diskuzi nad společensko-ekonomickými dopady Průmyslu 4.0 a prezentovat příklady dobré praxe a úspěšných řešení v této oblasti. Cílem série akcí je nejen šířit informace do regionů ČR, ale zejména umožnit efektivní síťování a sdílení příkladů dobré praxe.
„Letošní ročník je unikátní zaměřením na interakci robotů a lidí. Robotika a automatizace je celosvětovým aktuálním tématem a každoročně se týká rostoucího počtu firem. Stejnou situaci lze zaznamenat v České republice. Pro rok 2018 se bude projekt zaměřovat na konkrétní případové studie malých a středních podniků, které se úspěšně popasovaly s novými technologiemi a využily jich jako příležitosti ke svému rozvoji,“
říká předseda sdružení CzechInno, David Kratochvíl.
Pečlivě vybraní specialisté na každé z akcí budou vysvětlovat, jaké jsou klady, ale i případná úskalí nahrazování lidského faktoru kybernetickými systémy a zavádění automatizace do podnikání, a to jak ve výrobním procesu, tak ve fázích předvýrobních a povýrobních, včetně nových manažerských a obchodních modelů. Každá z akcí bude zahrnovat dopolední teoretickou část s přednáškami a diskuzními panely k těmto tématům, expoziční část s praktickými ukázkami všech představených témat, po nichž bude odpoledne následovat fakultativní návštěva v provozu některého z regionálních technologických leaderů s praktickou ukázkou řešení důsledků Průmyslu 4.0 v podnikové praxi.
Konkrétní termíny a rozpis programu i lokace akcí jsou k dispozici na www.kybernetickarevoluce.cz a www.czechinno.cz.
CzechInno je zájmové sdružení právnických osob založené k podpoře českého inovačního podnikání a autorem unikátního systému podpory inovací v ČR, který spočívá v organizaci soutěže Vizionáři, jejímž cílem je každoročně oceňovat inovativní počiny v českém podnikání, festivalu chytrého a inovativního přístupu k podnikání s názvem Smart Business Festival a přehlídky informací a kontaktů pro mezinárodní obchod s názvem Festival Exportu CZ. Od r. 2017 realizuje sérii regionálních akcí k propagaci využívání prvků tzv. Průmyslu 4.0 ve firmách pod názvem Kyberneticka revoluce CZ. Za tyto své počiny v rámci Eastern European Elite Business Awards 2016 obdrželo od anglického Corporate Vision Magazinu ocenění za excelenci v podpoře podnikání v České republice.