První ročník průmyslového IoT hackathonu zná vítěze. V napínavém souboji mladých inovátorů zvítězil tým Student Dreamers s projektem “Machine Guardian”. Odnáší si 100 000 Kč a příslib spolupráce.
Inovační studentský maraton věnující se internetu věcí (IoT), organizovaný předními průmyslovými společnostmi Česka, proběhl 8. – 9. března v prostorách Business Link v Praze. Akce se zúčastnilo celkem 19 týmů. Za pouhých 24 hodin vypracovaly novátorská řešení ve výzvách jako ”Zdokonal turbínu”, “Zrychli výrobu” nebo “Zoptimalizuj budovu”.
Absolutním vítězem hackathonu se stal tým Student Dreamers, který představil řešení „Machine Guardian”, chytré krabičky plné čidel, která hlídá práci robotů. Nejúspěšnější průmysloví hackeři České republiky o svém řešení říkají: tak nějak si všichni myslíme, že v budoucnosti stroje vyřeší všechno. Ale, jak ukazuje naše krabička „Machine Guardian“
Tak i roboty je potřeba hlídat. Je to takový detektor pravdy pro roboty. Od fabrik po sklady, naše řešení dokáže odhalit včas problémy mechanických strojů v průmyslu a ušetřit tak miliony ve výrobě.”
Na hackathonu bylo dále rozdáno sedm partnerských cen, které zahrnují výlet soukromým letadlem na veletrh Hannover Messe, stáž v největším výrobním závodě v ČR, možnost využít superpočítač či zapůjčení nejrychlejšího elektromobilu na světě.
Tomáš Studeník, radikální inovátor a organizátor hackathonu, shrnuje:
“Ukázalo se, že český průmysl má před sebou skvělou budoucnost. Mladí lidé se nebojí řešit velké problémy moderního světa jako energetika, doprava či průmysl. Firmy jen musí umět dobře studentům objasnit, jak mění svět k lepšímu.”
Výsledky Prvního průmyslového IoT hackathonu v České republice
Hlavní cena IoTea hackathonu: Tým Student Dreamers ve složení Viktor Adam Koropecký, Vojtěch Pšenák a David Žahour za nápadchytré krabičky „Machine Guardian“.
Cena Siemens:Tým Bublinky Bublinky za včasnou predikci řešení diagnostiky strojů “Machine Medic”.
Cena ŠKODA AUTO: Tým CyberDroneTechnology za nápad chytré mobilní aplikace pro údržbu výrobních zařízení, stáž pro pět vybraných účastníků hackathonu a juniorský tým BioS za odvahu postavit se ostříleným hackerům.
Cena SKANSKA:Tým Poftnul za nápad dynamického přidělování parkovacích míst.
Cena SKF: Tým Nerds za nápad webové a mobilní aplikace informující o stavu strojů.
Cena EY: Tým Redifice za nápad automatizovaného úklidu kancelářských budov, tým Student Dreamers za nápad chytré krabičky „Machine Guardian”.
Cena ATOS: Tým DataAI za nápad, jak měřit a sledovat data ve výrobě pomocí algoritmů.
Cena E.ON: Tým Redifice za nápad automatizovaného úklidu kancelářských budov a tým AntiWind-Up s řešením prevence havárií plynovodů.
Zajímavosti
Nejmladšímu soutěžícímu bylo 12 let. Studenti celkem vypili 122 litrů kávy a energetických nápojů.
Při práci pomáhali soutěžícím mentoři a odborníci ze společností Siemens, ŠKODA AUTO, Skanska, SKF, Atos, EY, E.ON, Unicorn a Operátor ICT.
O IoTea hackathonu
Hackathon je víkendová akce, jejímž cílem je na jedno místo sezvat talentované mladé lidi, kteří vypracují řešení konkrétního problému nebo s pomocí informačních technologií vytvoří nový produkt. Při práci účastníkům pomáhají odborní mentoři. Společně pracují s reálnými daty z továren, výrobních závodů a jiných průmyslových provozů. Na podobném hackathonu se zrodilo například facebookové tlačítko „Like”.