Lidé se nedomnívají, že kvůli umělé inteligenci ztratí práci, očekávají lepší pracovní příležitosti
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Lidé se nedomnívají, že kvůli umělé inteligenci ztratí práci, očekávají lepší pracovní příležitostiLidé se nedomnívají, že kvůli umělé inteligenci ztratí práci, očekávají lepší pracovní příležitosti

 

Lidé se nedomnívají, že kvůli umělé inteligenci ztratí práci, očekávají lepší pracovní příležitosti

Google       11. 6. 2019       9 923×

Podle průzkumu, který provedla společnost VMware, přední inovátor v oblasti podnikového softwaru, se 43 % spotřebitelů ve vybraných zemích EU nedomnívá, že kvůli umělé inteligenci ztratí práci, naopak očekávají, že nové technologie přinesou lepší pracovní příležitosti (35 %).

Průzkum mezi více než 5 000 spotřebiteli ze zemí EU ukazuje, že pozitivní vnímání dopadu nově vznikajících technologií na budoucnost trhu práce odpovídá jejich vlivu na dnešní každodenní život. Většina respondentů (53 %) se domnívá, že technologie jako umělá inteligence, internet věcí a blockchain umožňují kvalitnější a zajímavější interakci s firmami, se kterými vstupují do kontaktu, a 50 % očekává, že technologie pomohou řešit problém znečišťování životního prostředí a klimatických změn.

Pozitivní postoje přetrvávají navzdory určité nejistotě. Spotřebitelé často nevědí, co se skrývá za nejnovějšími technologiemi, které užívají (50 %) nebo kdo má skutečně přístup k jejich osobním údajům (69 %). Padesát osm procent respondentů podezírá firmy nebo organizace, že sledují či zaznamenávají jejich aktivity na digitálních zařízeních.

K disruptivním technologiím u financí přistupovat s opatrností

Disruptivní technologie jako AI, IoT a blockchain ovlivňují vše od maloobchodu přes cestovní ruch po osobní finance. V této souvislosti průzkum odhaluje jednoznačný předěl mezi tím, co spotřebitelé jsou a nejsou ochotni akceptovat.

Respondenti by například souhlasili se zasíláním informací a rad do svého mobilního telefonu v reálném čase při vybírání produktu v kamenné prodejně (65 %) a s užíváním technologií k získávání informací o silničním provozu kvůli možnosti aktivní volby trasy při cestě domů nebo do práce (69 %). Téměř čtvrtina (23 %) by dokonce dovolila firmám experimentovat s novými technologiemi s cílem zlepšovat zákaznické služby, i kdyby takové systémy napoprvé nefungovaly na 100 %.

Co se však týče správy osobních financí, pouhých sedm procent dotázaných by svěřilo kontrolu nad svými prostředky umělé inteligenci, byť by tak bylo možné spořit rychleji. A 65 % je znepokojeno nebo se bojí toho, že by jejich banka měla přístup k úplným a přesným informacím o jejich každodenním životě, včetně nákupních zvyklostí, stravovacích návyků, dojíždění a cestování, i kdyby to znamenalo lepší správu jejich finančních prostředků.

Osvěta je nezbytná – firmy musí jednat

Obavy mohou částečně pramenit z neznalosti, kdy 45 % spotřebitelů se mylně domnívá, že AI „je robot“, namísto supervýkonných výpočetních systémů využívaných ke zlepšování služeb a zkušeností. Polovina dotázaných připouští, že nemá dostatek informací o technologiích jako AI, IoT nebo blockchain. Téměř dvě třetiny (64 %) respondentů nemají dojem, že firmy a stát dostatečně informují o tom, jaké technologie a jak užívají. Firmy se musí aktivně angažovat, aby udržely zájem a nadšení spotřebitelů: 53 % respondentů totiž očekává, že jim pomohou lépe porozumět novým technologiím.

„Firmy musí jednat. Dospěli jsme k nové digitální hranici, kdy rozvíjející se technologie umožňují vznik inovativních nabídek, zlepšování služeb zákazníkům a v důsledku růst výnosů,“ říká Eliška Jirovská, Country Manažerka VMware pro Českou republiku a Slovensko. „Aby však firmy dokázaly těchto nových možností využít, musí zajistit, aby s nimi spotřebitelé byli na jedné lodi, a posilovat důvěru a transparentnost ohledně využití nových technologií. Jedině tehdy lze plně využít možností softwaru a vybudovat digitální základy, které budou podporovat aplikace, služby a zkušenosti, které mění svět.“

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Tomáš ČadaAutor se zajímá o moderní technologie, internet věcí a vlastně jakoukoliv technologii, která dokáže v dnešním životě pomoci anebo i pobavit.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý