V přechodu na DVB-T2 tápou především senioři. Přeladit jim pomáhají vnoučata, zapojí se i stát
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

V přechodu na DVB-T2 tápou především senioři. Přeladit jim pomáhají vnoučata, zapojí se i státV přechodu na DVB-T2 tápou především senioři. Přeladit jim pomáhají vnoučata, zapojí se i stát

 

V přechodu na DVB-T2 tápou především senioři. Přeladit jim pomáhají vnoučata, zapojí se i stát

Google       22. 11. 2019       10 364×

Už na konci měsíce může zůstat část Čechů bez televizního signálu. Vypínání stávající sítě začne již 27. listopadu v Praze a středních Čechách a do poloviny roku 2020 čeká přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 celou republiku. K naladění nového televizního vysílání musí řada lidí nakoupit modernější zařízení, upravit antény nebo přejít na kabelové či internetové vysílání. 

Přestože ministerstvo průmyslu a obchodu už spustilo informační kampaň, řada diváků je ze změn televizního vysílání zmatená. Problém mají především starší lidé, kteří se v tomto tématu často hůře orientují.

Možností, jak o televizní signál nepřijít, je celá řada. Využití internetové televize IPTV, moderní televizory, které příjem DVB-T2 zachytí automaticky, set top boxy nebo třeba USB tunery, které se zasouvají přímo do televize. Některé tyto technologie jsou ale pro diváky v důchodovém věku mnohdy cenově nedostupné nebo se v nich nedokážou zorientovat. 

„Starším lidem často chybí zejména možnosti, jak si nové technologie osvojit. Práce s moderní technikou pro ně může být podobně náročná jako učit se nový jazyk pouze se slovníkem,“ vysvětluje psycholožka Hana Čermáková.

Částečně to potvrzuje také vedoucí prodeje internetové televize Kuki Vladimír Tovarňák. Podle něj starší diváci většinou upřednostňují co nejsnadnější a nejintuitivnější způsob zacházení s televizí, který si mohou rychle zautomatizovat. 

„V tomto směru lze zmínit jednoduché řazení kanálů, na něž jsou zvyklí, nebo možnost používat pouze jeden ovladač,“ popisuje Tovarňák.

Právě lidé v důchodovém věku jsou podle něj těmi, kdo nejčastěji využívají zákaznickou linku v souvislosti s přechodem na DVB-T2. „V poslední době se nám tyto dotazy množí. Snažíme se proto o důkladnou osvětu, kterou dáváme do souvislosti zejména s možnostmi internetové televize. Kromě jednoduchosti rozhraní lze zmínit právě výhodu pouze jednoho ovladače. Těmito faktory se snažíme jít seniorům naproti,“ dodává Tovarňák, podle něhož díky této variantě nemusejí nejen starší diváci přechod na DVB-T2 vůbec řešit.

Podle psychologů může být pro některé seniory pomyšlení na nutnost osvojení si nových technologií frustrující. „Na druhou stranu je to aspoň dobrá záminka, aby k nim jednou za čas přišel někdo z rodiny,“ upozorňuje Čermáková. Právě na mladší členy rodiny se lidé v seniorním věku nejčastěji obracejí. „Pokud už se tak děje, jedná se zpravidla o vnoučata. Hojně v současných dnech využívají i služeb infolinky. Ve většině případů přitom pochopí principy internetové televize jako alternativy přechodu na DVB-T2 poměrně snadno,“ doplňuje Tovarňák.

Informační kampaň a 20 milionů na nová zařízení

Ne každý senior má ale v okolí příbuzné, na které by se mohl obrátit. Pomoci jim má informační kampaň, kterou spustilo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. Upozorňuje v ní, co je třeba udělat, a vysvětluje, proč k přechodu na nový vysílací standard dochází. 

„V kampani chceme veřejnost zejména díky spolupráci s celoplošnými veřejnoprávními médii a samosprávami informovat o DVB-T2. Mimo jiné dostane každá domácnost leták, máme nový web a připravili jsme také videospot, v němž vysvětlujeme, proč je přechod na DVB-T2 tak důležitý,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Ministerstvo také chystá sérii krajských seminářů, na nichž starostové obdrží informační balíček pro občany.

Změna se podle ministerstva navíc týká pouze těch, kdo přijímají televizní vysílání pozemním způsobem. Netýká se tedy domácností s kabelovým, satelitním nebo internetovým příjmem televizního vysílání. „Diváci si mohou již nyní vyzkoušet, zda jejich přijímač umí přijmout DVB-T2 vysílání. Stačí, když spustí automatické ladění, a to jim najde programy v přechodových sítích, kterými pokrýváme oblasti s více než 99 procenty obyvatelstva. DVB-T2 poznají podle označení T2 v menu. Pokud by měli s laděním jakékoliv potíže, mohou využít služeb servisních firem,“ říká generální ředitel Českých Radiokomunikací Vít Vážan.

Kromě informační kampaně se ministerstvo rozhodlo více zaměřit též na diváky, kteří využívají sociální služby, tedy především klienty v domovech pro seniory. Ministerstvo v novém programu prostřednictvím krajů poskytne do vybraných zařízení sociálních služeb příspěvek na nákup set top boxu, televize nebo úprav antény. Kraje pro tyto účely získají dohromady 20 milionů korun.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Tomáš ČadaAutor se zajímá o moderní technologie, internet věcí a vlastně jakoukoliv technologii, která dokáže v dnešním životě pomoci anebo i pobavit.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý