8 predikcí pro podnikové informační technologie na rok 2020
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

8 predikcí pro podnikové informační technologie na rok 20208 predikcí pro podnikové informační technologie na rok 2020

 

8 predikcí pro podnikové informační technologie na rok 2020

Google       5. 3. 2020       20 963×

Máme tu nový rok (a také nové desetiletí!). A jako obvykle v tuto roční dobu bych se rád podělil o několik myšlenek, postřehů a předpovědí ohledně vývoje podnikových informačních technologií, který můžeme očekávat v roce 2020. Pozornost podle mého určitě zasluhuje těchto osm důležitých, byť ne tak zřejmých trendů. 

1. Úsvit hybridních aplikací

Hybridní aplikace je aplikace do menší či větší míry složená z různých mikroslužeb. Představují jeden z možných způsobů, jak budovat nejkvalitnější aplikace a diferencované služby, které firmě umožní odlišit se od konkurence. 

Představte si schopnost využívat datové služby od jednoho cloudového poskytovatele a strojové učení nebo analytiku od jiného. Nebo možná máte obchodního partnera, který vytvořil služby běžící nad vašimi daty. Pro firmy již nejsou inovace limitované nabídkou jediného cloudového poskytovatele. Platforma (jakou například nabízí VMware) dokáže všechny takové různorodé služby sloučit na jednom místě a provozovat je způsobem, jaký jinde není možný. 

Ze setkání s manažery IT v průběhu roku 2019 vyplynulo, že mají zájem o flexibilitu k tvorbě aplikací, které spojují nejlepší nativně cloudové služby a open-sourcové technologie. 

2. Řešení na okraji sítě ožívají

Firmy hledají technologické partnery, kteří jim pomohou vyřešit problémy a urychlit investice do okrajů sítě. Očekávám, že se na trhu začnou objevovat ucelená okrajová řešení, která:

  • sníží nebo zmrazí náklady na edge computing,
  • zkonsolidují množství infrastruktury potřebné v okrajových lokalitách,
  • umožní podnikům instalovat nové technologie do okrajových lokalit výhradně softwarově, což zvýší flexibilitu a akceschopnost podniku. 

Příkladem může být jediné hardwarové zařízení, které poskytuje softwarově definovanou WAN a zároveň umožňuje izolovaný provoz několika aplikací. To sníží náklady díky konsolidaci infrastruktury a zvýšení výkonu sítě. 

3. Specializovaný hardware jako sdílený prostředek

Vyžadují-li aplikace specializovaný hardware, např. FPGA nebo GPU, podniky pro ně často mají vyhrazené servery. Očekávám, že se v roce 2020 začne objevovat vzdálené připojení ke specializovanému hardwaru jako základní princip při návrhu nových aplikací. 

Propojíme-li hyperkonvergovanou infrastrukturu s řešeními, jako je Bitfusion, která umožňují připojovat aplikace ke vzdáleným GPU nebo FPGA přes Ethernet, můžete k IT infrastruktuře přistupovat modulárně. Můžete se také vyhnout nutnosti spravovat stovky různých typů serverů kvůli uspokojení všemožných požadavků bezpočtu různých aplikací. Do budoucna aplikace získají schopnost vzdáleně se připojit ke specializovanému hardwaru ve chvíli, kdy to budou potřebovat.

4. První krok k inherentní bezpečnosti

Škodlivý software je velmi důmyslný a neustále se vyvíjí. Aby jim podniky dokázaly účinně čelit, musí být jejich zabezpečení dynamičtější než nejdynamičtější hrozby, se kterými se setkávají. 

Zabezpečení by mělo být součástí podstaty IT infrastruktury. Problém je, že bezpečnostní systémy a procesy jsou natolik zásadní, že je nelze vypnout a nahradit všechny najednou. Lidé kolem sítí a bezpečnosti jsou navíc velmi citliví na rizika, což je jedině v pořádku. 

Podniky proto budou jen postupně zavádět modely inherentní bezpečnosti, počínaje jedinou aplikací nebo novým projektem. Blížíme se do bodu, kdy síťové a bezpečnostní politiky spolu s firewallovými pravidly budou jednoduše atributy samotné aplikace. To znamená, že pravidla a politiky budou vznikat dynamicky v okamžiku inicializace aplikace a bude je možné opět zrušit po jejím vypnutí. 

Způsoby, jakými chráníme aplikace a data, se vyvíjí a je těžké nalézt odborníky s příslušnými znalostmi a dovednostmi. Nejlepší je začít v malém rozsahu. Vybrat si například projekt Kubernetes a zavést při něm novou, moderní softwarově definovanou síť a bezpečnostní řešení. Váš tým při tom může získávat zkušenosti a postupně aplikovat tyto metodiky v celém podniku. 

„Blížíme se do bodu, kdy síťové a bezpečnostní politiky spolu s firewallovými pravidly budou jednoduše atributy samotné aplikace.“

5. Velké nápady pro malá zařízení

Domnívám se, že menší zařízení, jako je například Raspberry Pi 4, budou v podnikovém prostředí nacházet širší uplatnění. Stojí méně než 100 dolarů, ale jedná se o výkonné a značně flexibilní zařízení. Díky virtualizaci a dalším podnikovým technologiím, které zlepší zabezpečení a izolaci těchto zařízení na okraji sítě, by mohly vzniknout nové příležitosti pro inovace, o jakých zatím ani neuvažujeme.

6. Strojové učení pro 99 %

Strojové učení (ML) dosud vyžadovala značné datově vědecké kapacity, které jsou mimo možnosti běžných podniků. Malý nebo střední podnik si nemůže dovolit najmout vlastní tým datových vědců

Brzy se však začneme setkávat s rostoucím počtem ML služeb na klíč, které budou nabízet cloudoví poskytovatelé nebo open-source komunity. Budou také podstatně dostupnější, takže podniky budou moci využívat ML modely i bez vysoce kvalifikovaných odborníků. Poskytovatelé, kterým se podaří zpřístupnit ML podnikům bez vlastních datových vědců – kterých je 99 % – získají na trhu dominantní postavení. 

7. Další desagregace cloudu

V některých případech je nepraktické přesunout data do veřejného cloudu. Proč tedy nepřesunout cloudovou službu tam, kde jsou data? 

Již dnes se setkáváme s cloudovými službami provozovanými nezávisle na datových centrech, například lokálně běžící službou relační databáze Amazon (RDS). Očekávám, že v roce 2020 a v dalších letech se takových řešení vyskytne mnohem více. Fyzické umístění služby se stává detailem implementace, který se řídí obchodními požadavky a danými politikami. 

8. Sdílené platformy pro služby

V některých odvětvích závisí spolupráce s obchodním partnerem na tom, že si přinese vlastní hardwarové a softwarové vybavení. V maloobchodě si musí obchodní partner do provozovny přinést vlastní počítače s vlastním softwarovým řešením, které IT tým musí připojit skrze firewall. 

Problémem obchodního modelu, kde si partneři musí donést vlastní vybavení, je omezenost spolupráce na takové partnery, kteří mají kapitál k pořízení vlastního řešení. Očekávám, že začnou vznikat platformy, které budou nasazené na jednom místě a poběží na nich služby různých obchodních partnerů, přičemž jejich izolaci zajistí virtualizační software. 

Multitenantní sdílené platformy pro služby na okraji sítě mohou nabýt velkého významu, protože mají potenciál demokratizovat inovace. Podnik by tak mohl rozšířit okruh potenciálních partnerů na kohokoli, kdo má dobrý nápad, bez ohledu na to, zda má kapitál k jeho realizaci. 

Platformy, které podnikům umožní nejen navázat spolupráci s novými obchodními partnery, ale také získávat nové zdroje výnosů z pronájmu výpočetní kapacity a přístupu k datům na okraji sítě, se stanou důležitým faktorem úspěchu v odvětvích jako maloobchod nebo průmyslová výroba.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Tomáš ČadaAutor se zajímá o moderní technologie, internet věcí a vlastně jakoukoliv technologii, která dokáže v dnešním životě pomoci anebo i pobavit.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý