Open source neznamená „zdarma“
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Open source neznamená „zdarma“Open source neznamená „zdarma“

 

Open source neznamená „zdarma“

Google       4. 8. 2020       15 830×

Mnoho společností po celém světě, univerzity, vládní organizace a jim podobné dnes používají open source technologie k vytvoření vlastních webových stránek. Tyto technologie se používají čím dál tím více. Jednoduše proto, že je řada poskytovatelů nabízí zcela zdarma. Je to ale opravdu to správné řešení pro všechny? 

Výhody open source modelu

V posledních deseti letech jsme zaznamenali značné rozšíření využívání open source softwaru, a to i mezi podniky a soukromými firmami. Ty přišly na to, že využívání těchto technologií pro ně skýtá značné výhody, open source software má tedy značný vliv na směr průmyslu samotného. 

  • Je zdarma – odhady poukazují na skutečnost, že užíváním open source softwaru firmy celosvětově ušetří kolem 50 miliard liber (1,5 bilionu českých korun). Společnosti, které fungují na open source softwaru, využívají modifikací softwaru i jeho aktualizací, které připravují nejlepší programátoři na světě, aniž by utratili byť jednu korunu.
  • Univerzálnost – používání open source softwaru pro firmy znamená, že nejsou odkázané na užívání jednoho konkrétního dodavatelského systému. Je možné software přizpůsobit svým potřebám a napojit je na jiné, již používané systémy dle libosti.
  • Zabezpečení – mnoho lidí dává přednost open source softwarům kvůli transparentnosti, jenž nabízí. Jelikož je jeho zdrojový kód veřejně přístupný, neustále někdo pracuje na jeho vylepšování. Tisíce programátorů kód neustále studují a kontrolují. To znamená, že je zde mnohem méně místa pro chyby – je jen otázka času, kdy na bugy a jiné nedostatky někdo narazí a opraví je.
  • Rychlý vývoj – Open source software se většinou vyvíjí mnohem rychleji než ten placený. Výhodou je, že nevyžaduje svolení primárního autora k jeho modifikaci či vylepšení.
  • Komunita – Open source software reprezentuje jakousi specifickou filozofii. Inspiruje ke spolupráci a vytváří kolem sebe komunitu uživatelů a vývojářů z celého světa, kteří se starají o to, aby software prosperoval a vyvíjel se co nejlépe.
  • Školení – Možnost sdílení a výměna informací dělá tento průmysl mnohem dostupnější pro lidi, kteří se chtějí naučit kódovat a programovat. Open source software poskytuje programátorům obrovský a stále se rozvíjející zdroj informací.
  • Stabilita – Pro společnosti je často výhodné postavit svůj software na open source softwaru, jelikož tyto systémy bývají mnohem stabilnější. Díky tomu, že na něm pracuje nespočet programátorů, vypadává jen zřídka. Proto je dokonalý pro dlouhodobé projekty a produkty.

Všechny tyto výhody zní úžasně. Proč ale open source software nepoužívají všichni?

„Open source řešení je ideální pro společnosti nebo jednotlivce, kteří chtějí sdílet znalosti či informace a být schopni upravovat své webové stránky a jejich obsah sami nebo prostřednictvím partnera. Je tu však jedno zásadní ale… Ještě před tím, než začnou stavět svůj web, musí zohlednit základní aspekt užívání open source softwaru - tedy open source musí být i nadále sdílený s komunitou. Proto je taky „zdarma“. Největší problém spočívá v tom, že společnosti, které jej využívají a na denním pořádku pracují s osobními údaji (školy, univerzity), nebo platebními informacemi (muzea, online nákup vstupenek), musí být obzvlášť opatrné. Nesou tak mnohem větší odpovědnost v otázce bezpečnostní a právní jistoty než jiní," vysvětluje Zsolt Balogh, generální ředitel Liferay pro region střední a východní Evropy.

Hlavním důvodem, proč někdy i vládní organizace a korporace mohou chtít využít komunitní řešení, je snaha najít nejlevnější řešení. Co když se ale něco pokazí? S touto verzí si nemůžete stáhnout oficiální patch, který váš problém vyřeší. Patch oprav si musíte vytvořit sami, což většinou stojí mnohem více, a zabere to vaší IT infrastruktuře spoustu času. Komunitní řešení zkrátka vytváří větší tlak na vlastní schopnosti a disciplínu. Konkrétní řešení tak leží zcela na uživateli bez jakékoliv záchranné sítě. 

Často i integrátoři nabízejí komunitní verze se servisní nadstavbou a defacto tak vytváří mezistupeň mezi enterprise a komunitní edicí. I korporáty s rozsáhlým IT oddělením (ať už interním nebo externím) ale musí počítat s extra náklady – v případě problému neexistuje oficiální patch, který by šel stáhnout, vše se musí vystavit od nuly.

 Více než jen podpora

Kromě licence a podpory získají komerční zákazníci i některé funkce a prvky navíc. Například možnost napojení systémů na komerční databáze, workflow analýzu procesů, přístup ke cloudové analytice pro lepší pochopení potřeb zákazníků a podobně.

Navíc komunitní edice softwaru jsou většinou udržovány pouze do doby, než vyjde nová verze. Liferay garantuje podporu DXP verzí po dobu 4 až 7 let a souběžně jsou aktivní vždy minimálně 2 verze. Zákazníci tak mohou přejít na novou verzi, až když chtějí. 
 

Jakou verzi vybrat?

Komerční edice open source programů nejsou jenom licence a podpora. Zakoupením zákazník získá přístup ke kompletnímu softwaru s plnohodnotnou podporou a údržbou, právní nástavbu a nezbytné bezpečnostní prvky. Liferay DXP, jeden z nejužívanějších open source software, jenž využívá mnoho respektovaných společností a organizací, lze popsat jako komplexní sadu souborů, zatímco komunitní edice je samostatný produkt určený pro projekty, na kterých není firma postavena. 

Pro menší, méně kritická využití je komunitní edice skvělým nástrojem, který je přístupný široké veřejnosti. Uživatelé mohou využívat a upravovat zdrojový kód podle svých potřeb. Ale pro řešení kritická pro byznys, obzvláště ta, která využívají data klientů, je ideální volbou komerční verze. 

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
2 hlasy
Google
(fotka) Tomáš ČadaAutor se zajímá o moderní technologie, internet věcí a vlastně jakoukoliv technologii, která dokáže v dnešním životě pomoci anebo i pobavit.

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý