Python - 11. lekce
Dnes to bude něco o grafickém prostředí neboli GUI neboli oknech. Aneb jak z Pythonu dostat, aby se moje aplikace otevřela v běžném okně na Linuxu, Windows i Macu, místo toho, aby se otevírala v černém shellovském okně.
Dnes to bude něco o grafickém prostředí neboli GUI neboli oknech. Aneb jak z Pythonu dostat, aby se moje aplikace otevřela v běžném okně na Linuxu, Windows i Macu, místo toho, aby se otevírala v černém shellovském okně.
Pomocí několika řádků kódu můžete z popup menu odstranit možnost zavření formuláře...
Někdy potřebujeme jako výstup našeho programu vytvořit html stránku. Mám zde na mysli lokální vytváření html stránky, ne dynamické generování html, jako třeba pomocí php.
Jak zjistit pomocí několika řádků zda je dané číslo prvočíslem...
29.1 Používání systémové schránky
29.2 Form Unload
29.3 Hledání Chyb a odlaďování programů
29.4 Jak na chyby pomocí objektu Debug
29.5 GoSub … Return
29.6 Domácí úkol
29.7 V další lekci
V tomto díle seriálu Visual Basicu se podíváme na to, jak přesouvat formulář bez titulku. Tzn. bez té horní (většinou modré) lišty, na které je nadpis okna a tlačítka na vypnutí, minimalizování a tak...
Doufám, že dobrým úvodem do programování na kalkulačkách pro Vás bude realizace jednoho z nejjednodušších matematických algoritmů. Nečekejte žádnou efektivitu kódu či velkou rychlost výpočtu. Jde opravdu jen o ukázku realizace algoritmu, jelikož kalkulačky TI mají implementovány daleko sofistikovanější a rychlejší řešení tohoto problému.....
28.1 Lokální proměnné a jejich duplicitní použití
28.2 Statické proměnné
28.3 Platnosti proměnných
28.4 Domácí úkol
28.5 V další lekci
Tak, konečně se dostáváme k práci se soubory. Ukážeme si, jak ukládat a načítat data do a ze souborů.
• DPTR
..
SDL je multimediální knihovna (nejen) pro C++. V tomto seriálu se vás pokusím naučit vykreslování 2D grafiky, ovládání pomocí klávesnice a myši, přehrávání zvuků a hudby a možná i něco navíc. Potřebujete samozřejmě alespoň základní znalost C++ (postačí i C, budeme programovat pouze strukturovaně). V úvodu vám napíšu něco o SDL a jak jej rozchodit ve VC++ a Dev-C++...
Toto je první část seriálu o programování v DelphiX pro naprosté začátečníky. Skutečně každý nezkušený programátor si nyní může napsat nějakou aplikaci pod DirectX, aniž by kdy napsal jediný řádek v C++. Seriál byl původně psán pro GameCode, ale vzhledem k přístupu administrátorů k redaktorům (a zrušení webu) jej budu postupně přesunovat sem. Doufám, že ho oceníte tak, jako dříve čtenáři GameCode.
V tejto lekcii:
Některé aplikace mají menu. Nemyslím popup menu, ale menu pod titulkem okna, třeba soubor, úpravy, okno atd. Ale u propracovanějších aplikací není menu úplně čistě textové, mají tam ikonky a my si v tomto díle seriálu povíme, jak je tam přidat.
Z nejrůznějších důvodů někdy potřebujeme načíst www stránku nejen v prohlížeči, ale i programově. Třeba ji chceme uložit nebo programově zjišťovat, jestli tam je nějaký tag, nebo stahovat všechny odkazy z té stránky. Většinu z toho si ukážeme.
Dnes si zopakujeme znalosti z minulých lekcí a seznámíme se s podmínkami...
27.1 Členění do podprogramů
27.2 Předávání parametrů pomocí ByRef a ByVal
27.3 Nepovinné parametry
27.4 Volání nepovinných parametrů pomocí názvů
27.5 Funkce IsMissing pro nepovinné parametry
27.6 Předdefinovaná hodnota nepovinného parametru
27.7 Pole parametrů ParamArray
27.8 Domácí úkol
27.9 V další lekci
V tejto lekcii:
26.1 Horní a dolní hranice polí
26.2 Option Base
26.3 Příkaz ReDim
26.4 Objekt Browser
26.5 Funkce specializované pro práci s řetězci $
26.6 Operátor pro práci s textem Trim
26.7 Používání Exit Sub při opravách chyb
26.8 S uvozovkami v uvozovkách
26.9 Domácí úkol
26.10 V další lekci
Budeme pokračovat v našem "telefonním seznamu". Každého jistě napadlo, co všechno náš program by mohl umět. Mě osobně tam chybí možnost uložení do souboru, abych měl data přístupná i po skončení programu. Někdo by rád v seznamu vyhledával a vypisoval výsledky. Vylepšovat můžeme prakticky vše. Dneska se podíváme na možnosti seřazení seznamu podle abecedy.
Podíváte se na jednotlivé druhy polí a na to, jak je obsloužit. Rozdělíme je na tři základní typy a to na pole jednorozměrné, pole pravoúhlé a pole zubaté...
• Vnější přerušení
• Neprobrané registry..
V následujících odstavcích a kapitolách bych vás rád seznámil (doufám, že srozumitelně) se základními rysy programovacího jazyku vyšších řad kalkulátorů firmy Texas Instruments. Programování je totiž velkou výhodou při opakovaných výpočtech, čímž se minimalizuje výskyt chyb a zkracuje čas potřebný k výpočtu. Často se programů využívá i k tzv. simulacím, které nám mohou nastínit vlastnosti zkoumaných předmětů, aniž bychom je fyzicky zkoušeli. V prvních kapitolách vás seznámím s proměnnými a základními programovými strukturami. Zmíním se také o využití funkcí a některých specialit kalkulačky. Doufám, že nebudu tyto řádky psát zbytečně, když už je píšu zadarmo, a že vám aspoň trochu pomohou v programování na kalkulačkách TI.
..25.1 Vlastní datové typy
25.2 Využití datových typů ve funkcích
25.3 Výčtové typy ENUM
25.4 Domácí úkol
25.5 V další lekci
V tejto lekcii:
Někdo by se mohl divit, že ve světě výpočetní techniky se ještě někdo zabývá programováním něčeho tak zdánlivě přežitého, jako je kalkulačka. Není ale kalkulačka jako kalkulačka. Firma Texas Instruments před deseti lety představila revoluční model, který odstartoval velice zajímavou kapitolu v historii kalkulaček....
..Úvod do jazyka symbolických adres někdy nazývaneho assembler, pro procesory x86.
Úvodný článok k novému kurzu jazyka PHP.
24.1 Case select else
24.2 Case select
24.3 Case select je lepší :)
24.4 Logické operátory v rozhodovacích strukturách
24.5 Odmocniny
24.6 Domácí úkol
24.7 V další lekci
Microsoft DAO poskytuje spoustu možností pro správu databází z programů napsaných ve Visual Basicu.