ASP.NET MVC v praxi od A do Z, 15. díl – Unit testy II. část
V posledním dílu tohoto seriálu doděláme podporu pro unit testy, vytvoříme falešnou DinnerRepository třídu a napíšeme si pár dalších testů.
V posledním dílu tohoto seriálu doděláme podporu pro unit testy, vytvoříme falešnou DinnerRepository třídu a napíšeme si pár dalších testů.
V tomto, již předposledním, dílu se podíváme na problematiku unit testů – k čemu nám jsou vůbec dobré a jak se používají.
V tomto dílu integrujeme interaktivní mapu do views Create, Edit a Details.
V dnešním dílu umožníme přihlášeným uživatelům, aby se mohli zaregistrovat k nějaké večeři. To zajistíme pomocí AJAXu a vše navíc obohatíme trochou jQuery.
Momentálně může kterýkoliv uživatel naší aplikace vytvářet a upravovat detaily o všech večeřích. Měli bychom tuto svobodu trochu omezit, a proto dnes zavedeme podporu pro registrace a přihlašování.
Jak půjde čas, bude se počet večeří v naší databázi zvyšovat. Je jasné, že zobrazit všech 500 naplánovaných večeří na jedné stránce není zrovna vhodné, proto dnes implementujeme stránkování.
Jedním z hesel MVC frameworku je: „neopakuj se“. Naše aplikace to ale ani zdaleka nedodržuje, měli bychom s tím něco udělat! Proto si dnes uvedeme tzv. „partial pages“ a ve druhé části článku i „master pages“, které dost možná znáte i z klasických WebForms.
Dnes to bude pro změnu krátké, probereme dva způsoby, jak předávat data z controlleru příslušným views, a to pomocí tříd ViewData a ViewModel.
Jak jsme si posledně slíbili, dnes doděláme podporu pro přidávání a mazání večeří.
V následujících dvou dílech nás čeká dodělání implementace CRUDu – Create, Read, Update, Delete - tedy implementace podpory pro vytváření, čtení, upravování a mazání večeří. Čtení už máme z minula, dnes se zaměříme na upravování existujících večeří.
Začneme přímo tam, kde minulý díl skončil - vytvoříme si view šablony.
Dnes nás čekají zbylé dvě MVC komponenty – Controllery a Views.
Dnes postavíme pomocí LINQ to SQL komponentu model, která bude využívat databázi z minulého dílu.
V tomto díle si připravíme databázi s párem tabulek, kterou bude naše aplikace hojně využívat.
Po dlouhém přemýšlení nad názvem tohoto nového seriálu jsem dospěl k tomu, že ho pojmenuji „stručně“ podle hlavní technologie, kterou budeme používat, a zároveň se pokusím vystihnout účel seriálu. Tím je ukázat vám, čtenářům, užití této technologie v praxi, od absolutních základů, až do kompletně hotové a funkční aplikace. Nedejte se ale zmást, nepoužijeme zdaleka jen ASP.NET MVC, ale také AJAX nebo LINQ to SQL.
ASP.NET MVC je poměrně mladá technologie se spoustou zajímavých schopností a rozhodně slibnou budoucností. Podívejme se tedy dnes spolu stručně na teorii architektury MVC, kterou si v nadcházejících článcích vyzkoušíme v praxi.