Turbo Pascal – 11. lekce
V minulém díle jsme si vysvětlili, jak pracovat s textovými soubory. Doba jde ovšem dopředu a nám se víc budou hodit soubory typové a probereme si i soubory netypové.
V minulém díle jsme si vysvětlili, jak pracovat s textovými soubory. Doba jde ovšem dopředu a nám se víc budou hodit soubory typové a probereme si i soubory netypové.
Další zajímavou látkou a velmi užitečnou jsou takzvané podprogramy. Dnes se je tedy naučíme používat.
Proměnné a podmínky máme za sebou a nyní se podíváme, jak nějaký program nebo část programu zacyklovat.
Datové typy i proměnné máme za sebou. Můžeme se tedy pustit do podmínek.
Datové typy jsme prolítli a můžeme tedy začít pracovat s proměnnými a ukládáním dat během programu.
Abych pravdu řekl, dlouho jsem se tomuhle snažil vyhnout, ale je to úplný základ programování a nelze to dále oddalovat :). Dnes se tedy pustíme do proměnných, ovšem s proměnnými souvisí i datové typy proměnných, takže si je budeme muset vysvětlit. Hurá do toho a půl je hotovo :)!..
Jak jsem slíbil, tak v dnešní lekci se zaměříme na příkazy Write a WriteLn. Ukážeme si různé možnosti tisku na obrazovku a další věci ;).
Opět se setkáváme u další lekce Pascalu :). Jak jsem v předešlé lekci předesílal, tentokrát budeme utvářet programy. Jako u každého jazyka, nezačneme ničím jiným než "Ahoj světe!".
Neodbytnou část seznámení s jazykem a trochou teorií máme úspěšně za sebou a můžeme se vrhnout na tvoření. Budeme tvořit jednoduché, ale i roztodivné programy a při tom se naučíme nevědomky základům teorie programování...
Toto není normální lekce, ale pouze se seznámíme s prostředím editoru pro Turbo Pascal...
Vítám vás všechny, ať už začátečníky nebo pokročilé programátory, u lekcí Pascalu - jazyka navrženého pro výuku programovaní, takže vám mohu na 99,9% zaručit, že se ho právě i vy naučíte ;)...