Zdravim.
Potrebuju poradit. Delam program na zpracovani dat. Jedna se o prumerne denni teploty behem roku, ktee zobrazuju v grafu. V datech jsou ale obcas diry kde chybi data. Takze bych je potreboval nejak dopocitat aspon priblizne ale co nejpresneji. Prumerne teploty behem roku maji urcity prubeh ktery je priblizne porad stejny. Nevite nekdo jakym zpusobem to udelat?? Matematicky moc nevim jak na to. Nejaka interpolace nebo extrapolace....
Diky moc vsem.
Fórum › C / C++
Dopocitani chybejicich dat
To DooFy93 :
to nemuzu. ty teploty jsou merene v urcitych podminkach. takze to potrebuju co nejpresneji dopocitat a ne si tam jen tak neco dosadit. behem roku se teploty pohybuji v nejake krivce a mne kus te krivky chybi i kdyz v jinem rozmezi a potrebuju ho nejak dopocitat.
Pokud to chceš dopočítat, tak to už z principu nikdy přesně nebude. Počasí se neřídí žádnou závislostí, která by šla popsat jednoduchou rovnicí. U teploty se nedá ani moc použít proložení dat polynomickou funkcí, protože příroda si z oblibou dělá co chce :-).
To z_moravec : Jo ale vzhledem k tomu, že nějaký graf mu průběh teploty zobrazuje, tak právě rovnicí tohoto grafu by mohl chybějící údaj vysledovat. Myslím si, že právě polynomická regrese křivky by mohla být adekvátním řešením. Asi bych začal tím, zjistit, jak tyto regrese dělá MS Excel a pak to nějak opajcovat (obšlehnout) :D
Tojo, ale přesně to nebude. Teplota ti může vyletět během jednoho dne nahoru nebo dolů o dost významný počet stupňu. Tyto extrémy se velmi špatně hledají, zvlášť pokud se jedná o malé časové úseky.
no, ja bych se prokladani polynomem radsi vyvaroval, obzvlaste u vysokych stupnu by to mohlo litat trochu nahodne. zkusil bych radeji neco logictejsiho, treba predpokladat ze se pocasi nemeni zas az tak rychle (coz polynomy vyssich stupnu delat mohou, jejich derivace je polynom s jen o jedna mensim stupnem a vetsimi koeficienty) , a pro doplneni der vzit prumer okolnich hodnot vazeny jejich vzdalenosti, tedy hodnotu zapocitat tolikrat, o kolik (napr.) hodin je vzdalena od diry... nevyhodou tohoto modelu jsou napr. trochu "obracene" extremy (pokud by teplota v dire dosahla lokalniho maxima, pak by ta prumerovana byla naopak mensi nez sousedni hodnoty, coz by se polynomialni aproximaci stat nemuselo -- pokud by se ovsem aproximovalo skutecne jen to okoli diry ve kterem je lokalnim maximem, pokud by se aproximovalo na vetsim okoli (a nejvhodnejsi velikost okoli pro aproximaci asi dost dobre odhadnout nejde) mohlo by se stat cokoliv); clovek se ale muze spolehnout ze mu nevyskoci uplne scestna hodnota a dira se pravdepodobne od skutecne hodnoty moc lisit nebude.
Myslim, že neexistuje nic, co by mohlo nějak přesně doplnit chybějící hodnotu takovéhoto charakteru. Teplota a vůbec počasí je věc prakticky nespočítatelná. Já osobně bych to neřešil a díru bych zaplácnul z průměrných teplot např tří dnů před a tří dnů po. Vážně si myslim, že hledání čehokoliv složitýho nic nevyřeší
Souhlasím s Spectator Teplota je jev, který asi nejde přesně určit podle toho jak bylo včera nebo předevčírem a jak bude zítra. Mezi jednotlivými teplotami žádná závislost nebude, takže bych je doplnil průměrem. Ale psal jsi, že to počítá průměrnou denní teplotu ne? Tak to snad nevadí, když tam pár údajů bude chybět, podle mě je jedno jestli průměr udělam z 200 měření denně nebo ze 183 (na celoroční graf to zas tak velký dopad mít nebude). Jestli děláš graf teplot za den, tak těch pár děr doplň průměrem z čísel před a za dírou, protože během patnácti minut mezi měřeníma se asi tak rapidně nezmění.
To Spectator : Hmm když se tak ale nad tím zamýšlím, kdyby jsi to vzal z opačného hlediska a tvrdil, že teplota je jev náhodný, tak se ptám...
Jaká je šance, že zítra (26.8.2009) bude teplota -14° C ??? Oba víme, že téměř 0%
, když se takhle budu ptát dále a dále, pak příjdou na řadu jevy více pravděpodobnější a třeba se dostaneme k:
Jaká je šance, že zítra (26.8.2009) bude teplota 22° C ??? Teď už by mohlo jít o pravděpodobnost např.70%
Takže je možná lepším řešením se na tento problém dívat statisticky, ale nevím jak teda určovat tu pravděpodobnost - nejsem rosnička :D .
Jinak vědci se dívají na počasí na Neptunu, kde se vítra žene rychlostí 2000Km/h, aby dokázali trochu lépe pochopit počasí na Zemi, myslím si, že jsme si tady ukrojili příliš velké sousto.
To Sergei : Pravda, úplně náhodná neni, ale do toho zpracování, když ta teplota takhle razantně klesne např. z 22 > -14 tak průměr budou 4 stupně a myslim, že pravda nebude daleko.
O té náhodnosti si myslim, že v určitém rozsahu v daném období, třeba v dnešních dnech, bych řekl, že celkem náhodná je. dejme tomu od 22 do 28 stupnu se to tak nějak "náhodně" pohybuje, tu zafouká větřík, tu mráček, u zaprší atd.
O ake teploty coho ide? Nedaju sa vytiahnut z wolframalpha.com ?
Zdravim. Byl jsem nejakou dobu pryc tak jsem nemohl reagovat. Teploty jsou mereny ve specialnim prostredi. Takze je nemuzu z nikama vycist a doplnit. Jinak jde mi hlavne o priblizne dopocitani tech co nemam a jejich zobrazeni do grafu kde je zobrauju tak aby tam sedeli a doplnily ktrivku. Zatim jsem udelal tohle. Mam teploty treba za obdobi od rijna do cervna a potrebuju dopocitat zbytek cervna az konec zari. Tak jsem si sestavil soustavu rovnic je jich teda asi 250. Rozhodl jsem se pro polynom 4 stupne takze rovnice jsou tvaru napr. pro 2.leden: 1 + 2a1 + 4a2 + 8a3 + 16a4. Jedna se tedy o preurcenou soustavu rovnic. A pomoci metody nejmensich ctvercu jsem dopocital ty doeficienty a1, a2, a3, a4. Mam ted jendu rovnici ktera by me mela urcovat ten prubeh ne? A co ted s tim? Mam dosadit den co neznam a pomoci te rovnice ho dopocitat? Napr pro nejaky neznamy cerven dosadit do rovnice: 1 + 170na1 * a1 + 170na2 * a2 + 170na3 * a3 + 17na4 * a4?? Nebo co ted s tim mam delat abych dopocital ty nezname hodnoty? Nebo to mam cely blbe a chapu to blbe?
Diky.
To Pepek7 : No teoreticky by mělo stačit dosadit jen to číslo z osy x (tedy konkrétní den) a na základě te polynomické rovnice by jsi měl vypočítat hodnotu osy y (tedy teplotu). Ale ty rovnice musí být strašně složité.. Jak jsem už psal: zkus nějak zjistit, jak to počítá excel
Přidej příspěvek
Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku
×Vložení zdrojáku
×Vložení obrázku
×Vložení videa
Uživatelé prohlížející si toto vlákno
Podobná vlákna
Dopocitani dat — založil Pepek7
Hledání chybějících záznamů — založil hlucheucho
Stoj.dat + 20 = bezi.dat — založil Leopik
Odolsanie dat do db — založil jurinecko
Moderátoři diskuze