Nemáte tip na program, který pomocí AI (DNN, CUDA) umí vyhodnotit záznam EKG případně zda se tím někdo u nás nezabývá ? Něco jako Yolo pro zpracování obrazu v reálném čase i když tady stačí zpracovat jednu stránku s grafy EKG v pdf.
Fórum › C / C++
Vyhodnocení EKG
Jak se to resi pres cuda netusim, ale, jak pise kit, obvykle se jakekoliv signaly vyhodnocuji pres fourrierovu transformaci. Urcite je soucast AI, protoze jpeg pouziva diskretni four. trans. DCT. Cili se tim dekoduji veskere textury pres grafiku.
Myslím, že v daném případě nejde o zpracování signálu ale obrazu viz např. článek "Multi-class Arrhythmia detection from 12-lead varied-length ECG using Attention-based Time-Incremental Convolutional Neural Network" https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1566253518307632
Ok, takze o FT, DFT, DCT asi moc nevis.
- FT je matematicky postup, ktery krivku, ktera jde jednim smerem (nesmi se vracet) popisuje jako soucet sinu a kosinu. Pouzivaji to elektrotechnici.
tvoje cara = suma sinu + suma cosinu
- DFT je diskretni FT. Krivku navzorkujes na jednotlive pixely a opet prevedes na sin, cos.
- DCT je DFT, ale krivku posunes na x,y tak, aby ti stacil jen cos. Coz zjednodusi vypocty. Pouziva to jpeg (1992)
Existuji I jine vlnove transformace. Velmi zname jsou elipticke, parabolicke, hyperbolicke, kubicke krivky.
(Jednu chvili byl popularni obrazkovy format lura-wave, LWF.)
funkce = 1/1x + 1/2x + 1/3x + 1/4x …
cos = asi takto x^2/neco + x^5/neco (nemam ted po ruce algoritmus...)
V urcitem intervalu s jakousi dostatecnou presnosti lze kosinus popsat souctem x na n. Pro jiny usek platila zas jina rovnice. Coz znacne zrychlilo vypocty s kosiny. Protoze ty de driv dopocitavali presnym vypocetne narocnym vzorcem.
Cili, pokud je zadani popis krivky, tak to resi FT.
Pokud mas jine zadani, vytezit informace z krivky, analyzovat, tak musis pouzit nejake analyticke programy s pravidly. Treba te zajima, zda ma pulz staly, pravidelny, jak vysoky, jak casto se objevuje anomalie. Neco se da vycist z FT, ale tebe mozna zajima AI s analyzou.
#9 Kit
Data jsou v pdf viz odkaz ke stažení zde https://ufile.io/e7f8tunf (použij slow download).
#11 Kit
AI pracuje s grafikou ;-). Na data by to šlo převést pomocí digitalizace grafu např. https://www.stahuj.cz/grafika_a_design/ostatni/engauge-digitizer/
PDF graf je po měření generován Android aplikací, data na mobilu někde jsou, ale nemohu najít instalační adresář. Pracuji na tom ;-).
Viz Kit. Prijde mi, ze nemas predstavu, co ten system dela a ze od toho ocekavas neco jineho.
Existuji programy, ktere dokazi analyzovat krivky. Maji v sobe zabudovane funkce, ktere v te krivce neco konkretniho hledaji. Napriklad, co se opakuje, jak casto, s jakou mezerou, jake jsou odlisnosti, chyby, velikost amplitudy… Tomu programu das krivku, vyplivne ti vysledek.
U EKG, co jsem zkousel googlovat, je asi 50 veci, ktere tam doktori rozeznavaji. Ty budes muset naprogramovat funkce, co to tam ty data najdou. Nebo rici AI, co ma hledat. Pochybuji, ze ta AI uz ma predprogramovane aspon zakladni veci. Jestli chces pouzit obrazky, tak ji musis rici, co na nich je (ktera z tech 50 anomalii, kde se nachazi). A mel bys jich mit tak aspon 1000. Pak to samozrejme neni problem. Pak to dava smysl. Pr. Chces pouzit obrazky a najit na nich ohen, treba. O tom byl nekde nedavno clanek. To z puvodniho zadani neni jasne.
Z ekg by slo navic zjistovat, ze ten clovek je postizeny nejakou konkretni nemoci. Mozek urcuje, co od srdce ocekava a na nektere nemoci pridava na sile nebo rychlosti nebo pri zatezi se ta anomalie projevi.
Představu mám zcela jasnou. Program by měl pomocí umělé inteligence analyzovat graf EKG. Výstupem by mělo být buď že je graf v pořádku, nebo podezření na nějaké poškození srdce.
Viz např. projekt Welcome to BrainFlow’s documentation! na Githubu. Projekt počítá s konkrétními HW snímači signálů, které pořizují záznam dat. Nemělo by být ale tak složité, převést data získaná jinak na vhodný formát a nechat je pak zpracovat programem.
#1 Kevil
a hele Kevil, mám pocit že Kevil tu řešil nějaký bóje ne ? :))) jak to asi dopadlo ? :)))
analýza EKG je bohužel závislá na zpracování FastFourierTransformation (DFT) a pak také na heuristikách, které zpracovávají signál v amplitudovém "spektru". Nejdřív se musíš naučit Diskrétní FourierovuTransformaci. Pak můžeš pokračovat dál. Současné mašiny to tak dělaj. Můžeš zkusit jen zpracování podle amplitudy a tvaru křivky. Ale musí se to dělat formou odhadu trajektorie ve stavovém prostoru amplituda - XY rovina. Je to poměrně komplikovaná záležitost i tak. Máš modely správného chování sdrce a porovnáváš je s tím co leze z EKG. Těch signálů je tam víc. Tak jako tak je to stále tzv BlackBoxOptimization úloha .. protože srdce samotné nevidíš... máš jen jeho vnější projevy ve formě signálů
https://en.wikipedia.org/wiki/Automated_ECG_interpretation
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/08839514.2016.1193720
jednoduše by bylo vhodné aby sis nejprve prošel články na internetu
uvažuj hlavně články z časopisů co jsou v tomhle seznamu:
http://www.guide2research.com/journals/
protože ty sou nejcenější....
je to piplavá práce na hodně dlouho.... navíc analyzátory se už běžně prodávaj takže budeš dělat něco co už asi možná existuje ..
Přidej příspěvek
Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku
×Vložení zdrojáku
×Vložení obrázku
×Vložení videa
Uživatelé prohlížející si toto vlákno
Podobná vlákna
Vyhodnocení podmínky — založil Jisla
Anketa vyhodnocení výsledků — založil tomkralik
Školní projekt EKG - rada C — založil Ivo Vorek
Vyhodnocení stringu jako logický výraz — založil AlexCFC
Detektor QRS komplexu v EKG za použití Atmega — založil w-e-w-e
Moderátoři diskuze