ačkoliv je toto vlákno staré, vrátím se tu k některým komentářům, protože, možná některým z vás Santa Claus nadělil mikropočítač Arduino nebo Raspberry a také blíží se Nový rok a mnoho z vás si dá předsevzetí že tentokrát fakt už doopravdy se naučí programovat
První co asi budete řešit je, jaký mikropočítač - na trhu jich je dnes tisíce, spíše asi hodně přes deset tisíc. A ke každému je dokumentace o mnoha stovkách stran, většinou jen anglicky. Je ale chybou začínat právě výběrem typu mikropočítače. Protože vybraný mikropočítač musí být vhodný pro váš projekt. Nejprve si tedy vymyslete PROJEKT. Co chcete vytvořit a podle toho vybírejte mikropočítač. Váš projekt můžete také zkombinovat: mikropočítač + nějaké obvody okolo (tak to je naprosto vždy v mých projektech). Dalším kritériem pro upřesnění mikropočítače bude programovací jazyk a vývojové prostředí. Je dobré zvolit takové vývojové prostředí, kde nestrávíte více času přemýšlením nad tím, jak se s vývojovým prostředím zachází, co kde vlastně nastavit, než nad tvorbou programu. Bohužel, výběr vývojových prostředí je mnohem problematičtější než volba samotného mikropočítače.
Pokud nemáte projekt, tedy cíl pro použití mikropočítače a chcete se jen tak naučit programovat, pak to není nejlepší nápad. Budete si sice pár dní jen tak "hrát" bez cíle, pak vše odložíte.
A nakonec, bylo tu zmíněno, jestli se dá uživit se programováním mikropočítačů. Tak tedy, záleží na tom co vše k tomu ještě umíte. Jestliže znáte jen Arduino, pak je to málo. Když budete k Arduinu umět vytvořit elektroniku, kterou bude Arduino řídit a vznikne elektronický přístroj, budete na tom podstatně lépe. Bude záležet také na tom, jak vaše znalosti prodáte, zda bude hledat, kdo vás zaměstná a vymyslí projekt za vás a vy budete jen pracovat, anebo zda to "risknete", vymyslíte vlastní projekt a ten zkusíte prodat na trhu. Možná budete úspěšní.
Pro vaši inspiraci několik mých projektů s mikropočítači:
projekt RBOX
http://www.jplabs.co.uk/projects/bh201a.html
Rbox je měřící přístroj, tzv. "odporová dekáda". Má displej, dotykový, kde si uživatel nastaví hodnotu nějakého odporu. Mikropočítač údaj zpracuje a nastaví elektronické obvody uvnitř přístroje tak, aby se celý přístroj od vstupních zdířek tvářil jako reálný odpor požadované hodnoty. Přístroj ale umí víc. Simuluje také platinová teplotní čidla. Uživatel si nastaví teplotu ve °C nebo F, mikropočítač ji přepočte na odpor jaký by mělo takto zahřáté platinové čidlo a podle toho nastaví elektroniku v přístroji. Na svorkách přístroje je pak tomu odpovídající odpor. Takovéto přístroje se opravdu používají v laboratořích a vyrábějí třeba v USA. Ceny takových přístrojů jdou do desítek tisíc dolarů. A přitom je lze vyrobit doma v kuchyni. Je to jen o naprogramování mikropočítačře a sestavení odporové dekády z přesných odporů. Tento projekt opravdu není těžký, pokud znáte základy elektroniky.
projekt Multi-interface
http://www.jplabs.co.uk/projects/bh220a.html
Tento projekt je středně těžký, je v něm více elektroniky a složitější mikropočítač. Multi-interface umožňuje připojit a propojit navzájem více různých zařízení s různým rozhraním. Můj multi-interface má dva sériové porty RS232, jeden port Ethernet 10/100 Mbit, jeden port CAN bus 2.0, jeden I2C port a 8 kanálů 1-Wire. Například lze připojit CAN bus zařízení na Ethernert a současně jiné zařízení s I2C sběrnicí na sériový port COM1 a k tomu na COM 2 senzory 1-wire.
vysokonapěťový regulovatelný zdroj
http://www.jplabs.co.uk/projects/bh6520.html
tento projekt vyžaduje znalosti elektroniky, protože zdroj má výkon 200 Watt a umožňuje nastavení výstupního napětí od 0 do 1510 Volt. Samozřejmě s omezením proudu. Na mikropočítač PIC 18F25K50
http://www.jplabs.co.uk/projects/bh6520b.html
je napojena rozsáhlá elektronika. Mikropočítač jen snímá stav dvou rotačních encodérů, kterými se nastavuje napětí a proud a řídí obvody vysokonapěťového genarátoru, dále snímá údaje o výstupním napětí a proudu, podle kterých koriguje výstup a současně je ukazuje na 4.5 místných displejích. Vedle toho se stará o interface USB a LAN.
Tak teď už jen zbývá aby, jste si vymysleli vlastní projekt, vybrali mikropočítač, vývojové prostředí a pustili se po Novém roce do práce.