znovu jsem nad tim zapremyslel a dostal jsem se jeste k obecnejsimu problemu:
pokud rekneme, ze otazka "O kolik % je A vetsi nez B" je nejednoznacna protoze nevime z ceho procent, pak se musime zamyslet nad otazkou: "O kolik je A vetsi B" a dostaneme se ke stejnemu problemu: o kolik ceho je A vetsi nez B? muzeme klidne myslet ze dvojek, trojek, k-cek... ovsem tim ze je to zadani castecne nejednoznacne, mame vyhodu: formulace vysledku je na nas: Odpovime tedy ze o cislo x, coz jiz jednoznacne je. Stejne tak bychom mohli odpovedet ze je vetsi o x dvojek, a stejne bychom zadani vyhoveli (tedy pokud by a i b meli stejnou paritu).
tim jsem dospel k zaveru ze jestlize neni explicitne specifikovano co ma byt zakladem procentualniho pomeru, je to volne a zalezi jen na nas jak to v odpovedi specifikujeme. tedy muzeme rict ze "a je o 20% z b vetsi nez b", nebo naopak ze "a je o 16,66%" z a vetsi nez b"; a obe odpovedi jsou v souladu se zadanim. podobne mame-li treba ulohu "o kolik % se zvetsi vykon motoru kdyz se pred nastartovanim pomodlime" je odpoved ciste na nas, muzeme rici ze "o 20% puvodniho vykonu", ale klidne i "o 15% vykonu uplne jineho motoru". rozhodne ovsem nelze rici jen "o 20%." prece ten vztah bychom zapsali takto : Pnove = Pstare * 1.2, a ne jenom Pnove = * 1.2 (teda pokud nejsme programatori v cecku, a nepsali bysme jen P*=1.2 )).
To ONDRA : "o kolik krat???" to nejenze zni blbe, to dokonce i blbe JE. nemuzes skombinovat operace scitani a nasobeni bez toho ze by tam byly nejake operandy! pak nevis jestli vyjadrujes podil nebo rozdil!
To Zelenáč : S normalnim jazykem se neda formulovat naprosto vsechno. jazyk nemuze popisovat sam sebe, protoze pronesenim vyroku sam o sobe se ovlivni platnost vyroku. mluvim o paradoxech typu: "ja lzu", "vse je relativni". proto se zavadi nadstavba (pro matematiku to je logika), takze pomoci jineho jazyka muzes rici: "v jazyce A je vse relativni". Tedy nemuzes jazykem A formulovat neparadoxni tvrzeni urcitych vyroku o jazyce A. ale da se rici ze jazykem muzes formulovat skoro vsechno.
to je druha strana veci, ze lide casto formuluji neco jineho nez chteji, popr. (a to je bohuzel skoro u vsechn jazyku) se nektere formulace daji vylozit viceznacne, napriklad "vetry zpusobuji bourky"(neni jasne, jestli je podmet "vetry" nebo "bourky", vyresit se to da pasivem, ale ten bohuzel neni skoro nikym pouzivan).
...jejda to sem se zase rozkecal. doufam ze si to aspon nekdo precte, nenechav se odradit delkou).