Ahoj, zajímalo by mě, jestli když uděláte webovou stránku nějaké firmě a podnikáte na živnostenský list, jestli k tomu přibalíte nějakou smlouvu, do které zahrnete něco v tom smyslu, že si vyhrazujete nějaká práva, z důvodů, kdyby vámi vytvořený web někdo úmyslně poškodil a firma požadovala od vás náhradu. Či něco takové v tomto smyslu. Případně, že od doby předání práce se vzdávate nějakých práv.
Díky za rady.
Fórum › Právo a podnikání
Podnikatelé v oblasti webdesignu
Smlouva o dílo je samozřejmostí. To, co v ní není obsaženo, se dále řídí § 536 a násl. (Smlouva o dílo) obchodního zákoníku v účinném znění. Nakládání se samotnými files mám ošetřeno licencí, která je samostatným právním dokumentem. Ve smlouvě mám paragraf týkající se vad díla. Já poskytuji standardní záruční lhůtu 6 měsíců, která je i v občanském zákoníku. Nicméně nejsem povinnen odstraňovat vady, které si udělá zákazník sám nepřiměřenými zásahy. Dále cituji obch. zákoník:
§ 560
(1) Dílo má vady, jestliže provedení díla neodpovídá výsledku určenému ve smlouvě.
(2) Zhotovitel odpovídá za vady, jež má dílo v době jeho předání (§ 554); jestliže však nebezpečí škody na zhotovené věci přechází na objednatele později, je rozhodující doba tohoto přechodu. Za vady díla, na něž se vztahuje záruka za jakost, odpovídá zhotovitel v rozsahu této záruky.
(3) Zhotovitel odpovídá za vady díla vzniklé po době uvedené v odstavci 2, jestliže byly způsobeny porušením jeho povinností.
(4) Spočívá-li dílo ve zhotovení věci, platí obdobně ustanovení § 420 až 422 a § 426.
Bohužel, běžný objednatel nemá šanci zjistit vady na předané webové prezentaci/aplikaci, pokud tedy nemá od zhotovitele nějaké schválené unit testy apod. (ono i IT právo je takové občas nejisté :). Můj osobní názor je, že by taková chyba byla porušením povinností zhotovitele, tedy této zodpovědnosti se nelze zřeknout. Nicméně je lepší se zeptat nějakého právníka, který se specializuje na občanské nebo obchodní právo. Svému volat nebudu, pánž by mi to s radostí naúčtoval :)
A ještě bych dodal, že bude rozdíl v dodání věci na smlouvu o dílo, nebo v dodání na kupní smlouvu. V případě kupní smlouvy by se jednalo o skryté vady, které jsou postihovány přísněji.
Takže myslíte, že je lepší sepisovat smlouvu o dílo? Co se může stát, když někomu udělám stránky, od mi je zaplatí a pak si třeba za 2 roky vzpomene, že se mu na nich něco nelíbí, nebo že se mu tam něco stalo za co můžu já a bude po mě chtít náhradu? To je přece blbost ne? Ručit do konce života za něco co může někdo raz dva napadnout.
To Janina : Za 2 roky už bude mít po záruce. Navíc je pravděpodobnost soudních tahanic minimální. Nebál bych se toho ;)
Jinak právníci stojí různě, a to výrazně, ceny jednoho úkonu se mohou pohybovat od 500 Kč až po 50 000 Kč. Nicméně, hodinová poradní hodinová sazba slušného (tj. dostačujícího) právníka bývá 500 Kč - 1000 Kč. Nicméně to můžu říct jen o těch, co znám :)
Přidej příspěvek
Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku
×Vložení zdrojáku
×Vložení obrázku
×Vložení videa
Uživatelé prohlížející si toto vlákno
Podobná vlákna
Právne stránky webdesignu — založil
Prodej vetsiho mnozstvi knih o webdesignu a programovani — založil Kcko
Práce v oblasti IT — založil klinki
Vyfarbenie oblasti (CANVAS) — založil Tomáš
Rolování určité oblasti — založil minarth
Moderátoři diskuze