Přeprogramovat (nahrát na čip nový údaje) podle mne nejde. Ale proč bys to dělal? Čip se ze psa nevyndavá ani nepřeprogramovává, zůstává mu doživotně.
Dejme tomu, že potřebuješ přejmenovat psa (což je sice absurdní požadavek, ale pro naši úvahu předpokládejme, že to jde). Jméno psa není v čipu, tak není důvod čip měnit nebo přepogramovávat.
Čip je pro psa něco jako pro člověka otisk prstu. Když se ženská vdá a změní se jí jméno, taky se jí nezmění otisk prstu a policajt ji dokáže jednoznačně identifikovat.
Vypadá to, že nevíš, jak to celé funguje, tak to zkusím popsat. Veterinář koupí od výrobce čipy, na kterých jsou jedinečná čísla (dejme tomu tři čipy s čísly 123, 124, 125). Do ordinace mu přijde paní Nováková s Alíkem a nechá si psa očipovat. Veterinář hrábne mezi čipy, vybere z nich namátkou třeba ten 124 a psovi ho píchne. Do papírů mu nalepí číslo čipu (paní Nováková si papíry později odnese) a veterinář zadá do počítačové databáze údaje psa (Alík, majitel Nováková, rasa a kdovícoještě) a mezi těmi údaji zadá i číslo čipu 124.
Když pak policajti najdou zaběhlýho psa, odvezou ho do útulku, tam ho prověří čtečkou a zjistí, že má čip. No tak to číslo čipu 124 zadají do databáze a zjistí, že pod číslem 124 je pes Alík, co patří paní Novákové. Úplně stejně to funguje při převozu psa přes hranice, kdy je potřeba ověřit, zda vyvážíš/dovážíš přesně to zvíře, které vykazuješ v papírech.
No a kdybys teda potřeboval změnit psovi jméno, tak se to udělá v té databázi, z Alíka ho přepíšeš na Pajdu, ale číslo čipu v databázi zůstává u toho záznamu beze změny a psovi pod kůži se kvůli tomu taky nehrabe.
Prostě ten čip funguje jen jako jednoznačný identifikátor, údaje o psu, majiteli a pod. na něm nejsou. Není žádný důvod ho "přeprogramovávat".