Python - 11. lekce
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Python - 11. lekcePython - 11. lekce

 
Hledat
Moderní platforma pro vytvoření vašeho nového webu – Wix.com.
Nyní už můžete mít web zdarma.
Vybavení pro Laser Game
Spuštěn Filmový magazín
Laser Game Brno
Laser Game Ostrava

Python - 11. lekce

Google       Google       30. 9. 2005       38 054×

Dnes to bude něco o grafickém prostředí neboli GUI neboli oknech. Aneb jak z Pythonu dostat, aby se moje aplikace otevřela v běžném okně na Linuxu, Windows i Macu, místo toho, aby se otevírala v černém shellovském okně.

Reklama
Reklama

Trocha teorie

Většina začínajících programátorů přímo omdlévá když zjistí, že musí začínat programování na černém příkazovém řádku, se kterým se nikdy ve Windows nesetkala. Maximálně u starých her nebo u chybových hlášek! Na druhou stranu zase existují začínající, kterým naopak imponuje, když mohou něco tvořit tím, že píšou (a neklikají) a černou obrazovku milují, protože v oknech dnes přeci "už umí každý!" Mě osobně více vyhovuje, když program dobře funguje než když dobře vypadá. Snad proto jsem začal v tomto kurzu s okny v Pythonu až tak pozdě.


Velký výběr

Pro začátečníka může být matoucí, že Python má na výběr ohromné množství grafických prostředí (= modulů), ve kterých můžete tvořit okna. To je situace naprosto odlišná od Delphi nebo VB. Tam prostě máte jedno prostředí a v tom tvoříte. V Pythonu jich je spousty: Tkinter, wxPython, GTK, Qt, FLTK, EasyGUI, Pygame...

Které zvolit? Podle mého soudu je pro začátečníky nejvhodnější Tkinter. Jeho výhodou je, že je přibalený k instalaci, je v něm vytvořena spousta modulů a aplikací (například prostředí IDLE). Chci-li být upřímný, musím dodat i nevýhody - nižší podpora nejnovějších okenních technologií a vychytávek. Ale nám jde o základy, ne o specialitky. Ať zvolíte jakékoliv a budete-li chtít tvořit více, než je v tomto kurzu, bez angličtiny to nepůjde. Ostatně i já jsem s angličtinou začínal tak, že jsem si slovo po slovu překládal manuály a příručky k programům, které jsem potřeboval. Rozhodně to není ztracený čas a doporučuji vám to. Českých příruček a tutoriálů ke grafickým prostředí v Pythonu je jako šafránu. Nejvíce má snad Tkinter, přesto je to dost málo ve srovnání s konkurencí :-(.

Klikajícího programátora také zaskočí, že v Tkinter si okno nenaklikám, jako třeba ve VB nebo Delphi. V něm se vše píše ručně. Já osobně si myslím, že to je částečně výhoda, protože tak má člověk šanci pochopit celé pozadí tvorby oken, mít ho plně pod kontrolou a rozumět každému každičkému řádku ve svojí aplikaci. Klikající prostředí v sobě mají např. Gtk nebo wxPython.


Tkinter

Tak jestli jste dočetli až sem a nevzdali jste to, gratuluji. Všechno má svoje výhody a nevýhody, co se dá dělat.

Tkinter je tedy standardní grafické rozhraní ke grafickému uživatelskému prostředí Tk. V současnosti má verzi 8.4. Chcete-li s ním pracovat, musíte ho nejdříve do svého scriptu naimportovat pomocí import Tkinter nebo from Tkinter import *. Tato druhá forma se obecně nedoporučuje až na pár výjimek, a tou jednou jsou právě grafická prostředí.


Ahoj světe!


Konec řečí, jdeme na to. Vyzkoušejte následující:

# -*- coding: utf-8 -*- 
from Tkinter import *

root = Tk()

w = Label(root, text=u"Ahoj světe!")
w.pack()

root.mainloop()
print "Konec"

U výše uvedeného kódu si dejte pozor na kódování češtiny . Nestačí, že je zde uvedeno utf-8, vy musíte, po překopírování kodu do vašeho editoru, toto kódování také nastavit v editoru.


Detaily

Čeština

Ukázku kódu začínáme definováním češtiny. Přesto, že můžete používat jakékoliv kódování, doporučuji zůstávat u utf-8, které se jeví jako nejvíce progresivní. Při tomto způsobu se ani nemusí psát u řetězců to 'u', které je jinak povinné. Pozor, ať to máte v tom kódování také uloženo, jinak čeština nefunguje ...

# -*- coding: utf-8 -*- . 

import

Následuje importování samotného grafického prostředí GUI. V něm jsou obsaženy všechny funkce, které potřebujeme k vytváření oken, menu, obrázků a všech akcí (reakce na události), které s nimi pak můžeme dělat.

from Tkinter import *

Inicializace hlavního okna

Další řádek - je inicializace Tkinter, kde vytváříme hlavní okno v Tkinter. Oknu (a dalším věcem v GUI) říkáme obecně widget (česky snad udělátko).

root = Tk()

Widget neboli udělátko

Slovem udělátko (v angličtině widget) rozumějte jakýkoliv grafický prvek na obrazovce - tedy třeba jakýkoliv text v okně, jakékoliv tlačítko, menu, obrázek v okně, oblast, kde můžete v okně psát, a také samotné okno. To vše je udělátko. Hlavní okno je normální okno s titulkem a dalšími prvky, které tam dodává váš systém, jako např. Minimalizace, Maximalizace, Zavřít, Stavový řádek,včetně barvy, umístnění, apod.

Label

Dále vytvoříme udělátko jménem Label (štítek) jako potomka okna root.

w = Label(root, text="Ahoj světe!")
w.pack()

Udělátko Label umí zobrazit v okně text nebo ikonu nebo jiný obrázek. V tomto případě používáme argument "text", abychom určili, jaký že to text se má zobrazit.

pack

Dále zavoláme k tomuto udělátku metodu pack(). Ta zabezpečí, aby okno bylo veliké akorát na náš text a zviditelní ho.

Hlavní smyčka mainloop

Nicméně, okno se nezobrazí dokud nevstoupíme do smyčky událostí Tkinter. Program zůstane v hlavní smyčce (mainloop) dokud okno nezavřeme. Hlavní smyčka událostí neobsluhuje pouze události od uživatele (jako například klik myší nebo zmáčknutí klávesy), ale také události od systému i samotného Tkinteru. Mezi nimi je také například metoda pack() a aktualizace okna. To kromě jiného znamená, že okno aplikace se nezobrazí, dokud do této hlavní smyčky nevstoupíme.

root.mainloop()

Konec

Teprve když okno zavřeme, vypíše se "Konec".


Úkol

Úkol se netýká gui ani nebudete potřebovat nějaké nové funkce, spíše chytře použít staré známé cykly, podmínky, seznamy a hlavu. Takový malý programátorský hlavolam :-).

Zadání: Je dána posloupnost 50 čísel, z nichž některá mohou být stejná. Určete, která všechna čísla se v posloupnosti nachází.

Návod: Vygenerujte posloupnost (= seznam) 50 náhodných čísel třeba od 1 do 40. Tuto posloupnost procházejte a do nového výsledného seznamu číslo přidejte jen tehdy, pokud ono v ní ještě není. Způsob řešení může být i jiný...

Příklad: Z posloupnosti 5,3,5,4,4,4,7,2 by se mělo vytisknout 5,3,4,7,2.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Pavel KosinaAutor programuje v Pythonu.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Otevřené bankovnictví usnadní život nejen jednotlivcům, ale i firmám.

Otevřené bankovnictví usnadní život nejen jednotlivcům, ale i firmám.

Většina lidí by ráda obsluhovala své bankovní účty z jednoho místa. Díky evropské směrnici o platebních službách PSD2 by se brzy mohlo jednat o realitu. Některé tuzemské banky již služby takzvaného otevřeného bankovnictví umožňují, nejpozději od září by měly svá API rozhraní zpřístupnit vývojářům třetích stran. To otevírá prostor pro fintech firmy a start-upy, ale třeba i vývojáře ERP a fakturačních systémů, kteří by díky propojení svých produktů s bankami významně ulehčili klientům při správě financí.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Velké srovnání TOP e-shopových řešení!

Velké srovnání TOP e-shopových řešení!

Předmět případové studie je ​středně velký e-shop​ s počtem produktů do 5 000, který chce expandovat na slovenský trh a potřebuje ​druhou jazykovou mutaci v eurech ​na vlastní doméně.

Výběr vhodného systému závisí na mnoha aspektech a měl by být pečlivě zvážen na základě potřeb a konkrétních požadavků plánovaného nebo migrovaného e-shopu.

Obrázek ke článku Master Data Management a jak nám pomůže

Master Data Management a jak nám pomůže

Master Data (česky také kmenová data) jsou data sdílená napříč různými systémy, nemění se příliš často a netransakční. Jedná se o informace o obchodních partnerech, produktech, vlastních pracovnících. Objednávky, faktury, účetní zápisy do této oblasti nespadají.

Obrázek ke článku Startup DoDo zajistí městskou logistiku pro RunCzech

Startup DoDo zajistí městskou logistiku pro RunCzech

Startup DoDo se stává důležitým partnerem RunCzecha na významných běžeckých závodech včetně 25. ročníku Volkswagen Maratonu Praha se bude starat o logistické zázemí. Lídr v oblasti městské logistiky bude mimo jiné zásobovat občerstvovací stanice a pomůže rovněž se zajištěním televizních přenosů ze závodů.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032019 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý