Názory ke článku Ze sešitu číslicové techniky 0001 0001. díl – Obvod 7400
První článek co jsem od tebe četl byl o cívkách. Jestli jsi se nedíval, tak jsem Ti tam nechal pár poznámek jak vylepšit příští články.
Když se dívám na tohle, zjišťuji že cívky nejsou Tvoje jediná slabá stránka. Tento článek je také unikátní. Celý jsem ho ani nemněl odvahu číst, protože mám nemocné srdce, ale letmým pohledem jsem zahlédl, že doporučuješ blokovací kondenzátory 470mikro. Je to blbost. Výrobce doporučuje 68-470nF. Tomu by mohla odpovídat hodnota uvedená ve schématu za předpokladu, že autor počítá ze vztahem že k-kilo je 1000 pF. To je spíše slengové označení a nevím proč nepoužil standardní označení nF. Dále by bylo dobré místo mikro psát celý název mikrofarad. Začátečníkům by to mohlo dělat problémy.
Něco podobného chci udělat ale na panel. Nemám odvahu to dát na kryt. Nehodil bys nějaký návod?
Pamatujete někdo na na "stavenici" Kyber ?
Univerzální deska (pájecí), asi 10ks různých IO, diody, atd ...
Za 290 peněz všechno v jednom balení. :-)
Jj jasně 470k na obrázku je blbost. Jak si v zpomenu tak to oprvím. Ohledně toho kondíku na výstupu 7805. Možná že není přesně podle datasheetu. Ale myslím žeho bytí na výstupu nevadí. Nevím ani odkud ale sem naučen tam dávat takovéto kapacity. Každopádně díky za upozornění zkusím si o tom něco najít.
5. 11. 2007
To Sunmay:
Vřele doporučuji dodržovat kapacity dle výrobce (pdf snadno stáhnete z webu).
V 80% případů se nic neději i když oba C vynecháte, ale některé 78xx a zvláště 79xx rády kmitají. Na první pohled to laik nepozná (jen to trochu více topí a žere vetší proud) ,ale pokud vezmete kvalitní osciloskop zjistíte že to není stáblík, ale vysílač na cca. 1MHz :(
Pavel