Nastavení Visual C++ 2005 Express Edition pro tvorbu WIN32 API aplikací
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Nastavení Visual C++ 2005 Express Edition pro tvorbu WIN32 API aplikacíNastavení Visual C++ 2005 Express Edition pro tvorbu WIN32 API aplikací

 
Hledat
Vybavení pro Laser Game
Laser Game Brno

Nastavení Visual C++ 2005 Express Edition pro tvorbu WIN32 API aplikací

Google       Google       10. 7. 2006       37 148×

Už je to nějaký ten pátek, co Microsoft vydal express edice svých vývojových nástrojů, a přesto se na některých programátorských fórech objevují dotazy, zda se dají použít tyto nástroje na vývoj aplikací ve Windows API. V tomto článku popíšu, jak si toto prostředí přizpůsobit tak, aby v něm bylo možno tyto aplikace vytvářet. Ještě dodám, že všechny express edice jsou zcela free, a to i na tvorbu komerčních aplikací.

  • Instalace
  • Resource editor
  • Nastavení Visual C++ 2005 Express Edition
  • Na MFC si nechte zajít chuť
  • Kde získat MSDN
  • Závěrem

Reklama
Reklama

Instalace

Předem upozorňuji, že se jedná o velké soubory a pokud někdo vlastní pomalé připojeni, přeji hodně trpělivosti a ty z vás, které Telecom (nebo jak se teď jmenují) obdařil v dnešní době i tak závratnou technologií, jako je třeba dial-up (hlavně všechny vesnice), tak s vámi soucítím a doporučuji raději zakoupit Visual C++ 2005 Standard Edition, a to z toho důvodu, že vás to vyjde levněji než Express Edice stažená přes dial-up. Ale to jsem trošku odbočil.

Nejprve si tedy pořídíme potřebné instalační soubory, a sice hlavně instalaci Visual C++ 2005 Express Edition na jeho domácí stránce, anebo přímo na stránce, kde jsou image instalačních CD i dalších produktů z řady express edition. Dále budete potřebovat instalaci Platform SDK, která je dostupná u Microsoftu, a to opět jako image CD disku. Ze získaných image CD pak lze vytvořit vypálením fyzická instalační CD, anebo je dál zpracovat třeba v IsoBuster a Daemon Tools.

Nejprve nainstalujte Visual C++ 2005 Express Edition, instalace by neměla činit potíže. Jediné, co je potřeba dodržet, je mít poslední service pack systému. V případě Windows XP je to service pack 2.

Po instalaci Visual C++ 2005 Express Edition nainstalujte ještě Platform SDK. Zde je dobré u obou instalací ponechat defaultní adresáře instalace. Po úspěšné instalaci Visual C++ 2005 Express Edition a Platform SDK je vše připraveno pro další kroky, které jsou popsány dále.

Resource editor

Problém absence Resource editoru ve Visual C++ 2005 Express Edition bude asi pro ty, co jsou zvyklí dělat GUI z resource souboru. Bohužel, cílem express edicí je poukázat na výhody aplikací typu winform. Co se týká čistého API, tomu už Microsoft moc neholduje a jejich podporu třeba ve Windows Vista drží jen kvůli zpětné kompatabilitě. Existuje však mnoho resource editorů třetích stran. Nejčastěji je doporučován resource editor RADASM. Ale já jsem nedávno nalezl resource editor, který je hodně vyhovující pro Visual C++ 2005 Express Edition, a to ResEdit:

Zip archiv rozbalte a soubory nakopírujte do adresáře C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 8\Common7\Tools. Jak zakomponovat tento resource editor do Visual C++ 2005 Express Edition, to si povíme v následujícím textu.

Nastavení Visual C++ 2005 Express Edition

Tato část je více rozsáhlá, a proto si ještě připomeňme, co už by jste měli mít hotové.

Spusťte Visual C++ 2005 Express Edition, v menu zvolte Tools> Options…. V okně Options na levé straně vyberte Project and Solutions> VC++ Directories. V pravé části pak postupně vybírejte v položce Show directories for a přidejte ke zde uvedeným položkám tyto adresáře:

Executable files:
C:\Program Files\Microsoft Platform SDK for Windows Server 2003 R2\Bin
Include files:
C:\Program Files\Microsoft Platform SDK for Windows Server 2003 R2\Include
Library files:
C:\Program Files\Microsoft Platform SDK for Windows Server 2003 R2\Lib

Změny potvrďte a ukončete Visual C++ 2005 Express Edition.


Jako další krok editujte například v Notepadu soubor corewin_express.vsprops, který se nachází v C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 8\VC\VCProjectDefaults. Pozor, tento soubor má attribut „pouze pro čtení“, tak ho nezapomeňte změnit. V souboru vyhledejte řádek AdditionalDependencies a za ním následuje znak „=“, kde je uvedeno „kernel32.lib“. Tento text změňte na kernel32.lib user32.lib gdi32.lib winspool.lib comdlg32.lib advapi32.lib shell32.lib ole32.lib oleaut32.lib uuid.lib, takže řádek bude vypadat takto:

AdditionalDependencies="kernel32.lib user32.lib gdi32.lib winspool.lib comdlg32.lib advapi32.lib shell32.lib ole32.lib oleaut32.lib uuid.lib"

Dalším krokem je editace souboru AppSettings.htm, který naleznete v adresáři C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 8\VC\VCWizards\AppWiz\Generic\Application\html\1033\. V tomto souboru vyhledejte řádky 441444, kde naleznete tento text:


WIN_APP.disabled = true;
WIN_APP_LABEL.disabled = true;
DLL_APP.disabled = true;
DLL_APP_LABEL.disabled = true;

Vy před každý řádek přidejte dvě lomítka jako poznámka, tak, aby z toho vyšlo něco jako toto:


//WIN_APP.disabled = true;
//WIN_APP_LABEL.disabled = true;
//DLL_APP.disabled = true;
//DLL_APP_LABEL.disabled = true;

Změny uložte a spusťte znovu Visual C++ 2005 Express Edition.

Teď nastal čas, kdy můžeme oveřit, zda je vše, jak má. Zvolte v menu File> New> Project. V okně New project vyberte project types: Win32. V Templates pak Win32 Console Application, zvolte adresář projektu a jeho jméno a klikněte na OK. V dalším okně pokračujte kliknutím na Next a v okně následujícím zvolte Windows Applications a ukončite kliknutím na Finish.

Za malou chvilku se před vámi objeví pracovní okno Visual C++ 2005 Express Edition, kde v Solution Explorer jsou všechny potřebné soubory. Teď už jen stačí stisknout klávesu F5 a pokud jste vše udělali správně, objeví se před vámi okno Win32 aplikace. Zbývá poslední část a to je asociace externího resource editoru. V okně Solution Explorer klikněte pravým tlačítkem myši na soubor s příponou rc. Zobrazí se pop-up menu, kde zvolíte Open with…. Otevře se okno, kde přidáte přes Add… novou položku, která bude obsahovat cestu k našemu resource editoru, a to „C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 8\Common7\Tools\resedit.exe“. Pak už stačí potvrdit tlačítkem Set as Default to, že si přejete otevřít soubor rc vždy tímto programem. Dialog pak ukončete kliknutím na OK.

No a to je vše, co se týká nastavení Visual C++ 2005 Express Edition. Pokud jste postupovali tak, jak je to zde popsané, a neudělali jste někde chybu, mělo by vše fungovat na první pokus.

Na MFC si nechte zajít chuť

Ty z vás, kteří jsou zvyklí dělat za pomoci MFC, musím zklamat. Tato knihovna není bohužel free a je součástí pouze placených verzí Visual Studia. Takže pokud máte třeba Visual C++ 6 Standard Edition, můžete použít MFC z něj. Ale co třeba zapomenout na MFC a začít používat multiplatformní free alternativu wxWidGets? To, jak jí zakomponovat do Visual C++ 2005 Express Edition, naleznete v krátkém popisu.

Kde získat MSDN

Tak tohle je nejčastější dotaz na programátorských fórech a opakuje se tam pořád dokola. Na uživatele těchto dotazů mám jedno pojmenování, a to „lama“. Jsou natolik líní, aby si prošly dané fórum a podívali se, zda už se to tam neřešilo, nebo se alespoň sami pokusili použít Google. Místo toho však vytvářejí ve fórech zbytečné thready.

Způsobů, jak získat MSDN, je několik. Buď si to objednat přímo u Microsoftu, nebo si to zkopírovat od kámoše. Můžete taky hledat na Internetu, a tím se dostanete zpět k Microsoftu a na stránky, kde jsou image tří CD. Vidíte, takto se dá získat MSDN a přitom stačí Google a zadání slovního výrazu „MSDN DOWNLOAD“.

Závěrem

Visual C++ 2005 Express Edition je takové malé DD (dodělej doma), ale sami vidíte, že při malých úpravách z toho lze vytvořit nástroj, ve kterém se dá už něco udělat. Tím nechci tvrdit, že toto je jediná cesta, jak lze zdarma a legálně získat vývojové prostředí (jsou i jiné projekty, ať už open source či GPL). Ze strany komerčního Microsoftu se mi však toto jeví jako velmi slušné gesto.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor programuje v Assembleru, resp. v MASM32.

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032023 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý