Počítače a mozky, spojte se!
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Počítače a mozky, spojte se!Počítače a mozky, spojte se!

 

Počítače a mozky, spojte se!

Google       Google       15. 7. 2006       7 081×

Vědci z Columbia University spojují sílu lidského mozku s počítačem, aby vytvořili dosud nebývalé zařízení, které umožní lidem vyhledávat informace desetkrát rychleji. Organizace Darpa dotuje tento projekt s nadějemi, že usnadní práci federálním agentům. Technologie by mohla umožnit rychle zpracovat dlouhé videozáznamy, takže pracovník dané bezpečnostní agentury může identifikovat teroristu či jiný kriminální živel zachycený na videozáznamu mnohem efektivněji.

Takzvaný „Kortikálně spojený počítačový systém vidění“, známý jako C3 vidění, má za duchovního otce profesora Paula Sajdu, vedoucího laboratoře pro inteligentní zobrazování na Columbia University. Tento vědec obdržel grant v hodnotě 758 000 USD od Darpy na rozvoj celého projektu.

Mozek vysílá signál, ihned jakmile zachytí vjem, a tento signál může být změřen pomocí zařízení zvaného elektrokardiograf (EEG). Zatímco uživatel prochází množství materiálu, zařízení zachycuje obrazy, které vyvolávají signál, a řadí je podle jeho intenzity. Posléze se uživatel může zaměřit pouze na informace, které jeho mozek vyhodnotil jako důležité, a nemusí se už topit v moři nedůležitých vjemů (vjem = obraz :-) ).

Dosud neexistuje podobný systém, který by spojoval síly počítače a mozku. Stroje samy o sobě zatím nevykazují užitečných výsledků v identifikaci neobyčejných událostí nebo specifických cílů.

„Hlavní slabost tohoto vynálezu je jeho velmi omezené použití,“ říká Steven Gordon, profesor IT na Babson College, Massachusetts. Např. zařízení tohoto typu připravené pro rozeznávání obličejů se nedá použít pro rozpoznávání písma. Na rozdíl od počítače, který umí vyřešit mnoho druhů úkolů, tento systém musí být vysoce přizpůsoben pro jeden typ úkolu, a tím pádem je velmi limitován ve schopnosti rozpoznávat podezřelé aktivity a události.

Na druhou stranu, právě zde lidé excelují, a mohou tedy doplnit tento hlavní nedostatek. Hlavní výhoda systému se tudíž nachází v kombinaci tradičního počítačového vidění s lidským vnímáním. Například hledáme obraz automobilu, o kterém víme, že byl pořízen blízko jezera. Počítač prohledává databázi vozidel, identifikuje a vyjme části obrazů obsahující vodu. Člověk, který je více vhodný na vyhledávání zvláštností, může poté procházet pouze obrazy, o které se mu jedná.

Gordon věří, že technologie bude nejvíce využívaná pro analýzu videozáznamu. Tým kolem Paula Sajdy nyní usilovně pracuje na tom, aby byl systém více robustní, spolehlivější a přesnější. Plánuje ukázku technologie pro Darpu za několik měsíců.

Zdroj: http://www.wired.com/news/technology/medtech/0,71364-0.html?tw=rss.index

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Tagy:
1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se zajímá o matematiku a fyziku, baví ho cestování, volné chvilky zabíjí sportem či posezením s dobrými přáteli.

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý