Názory ke článku Ze sešitu číslicové techniky<br>0001 1000. díl – Na vstupech a výstupech TTL – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Názory ke článku Ze sešitu číslicové techniky<br>0001 1000. díl – Na vstupech a výstupech TTL – Programujte.comNázory ke článku Ze sešitu číslicové techniky<br>0001 1000. díl – Na vstupech a výstupech TTL – Programujte.com

 

Názory ke článku Ze sešitu číslicové techniky<br>0001 1000. díl – Na vstupech a výstupech TTL

benghi   NOVÝ
14. 11. 2006

Odpor je veličina, rezistor je součástka. To jen tak na okraj. (Jsem na to trochu háklivej, ho ;-)

Ta dioda se antiparalelně k cívce relé dává proč? A zároveň si odpovím. Kvůli vlastní indukci v cívce relé při rozepnutí. Co tam vlastně dělá si snad každý odvodí.

K těm LED. Nejsou tam napětí na těch LED. Teď nevím, jestli se neutnu, ale červená má úbytek 1.4V, žlutá 1.6V a zelená 1.7V. (Kdyžtak si to změřte, mám to někde napsaný, ale nevím kde.) Vtipný ovšem je, že tohle napětí sedí docela přesně, tudíž lze LED využít i jako zennerku. S oblibou se tohoto zapojení používalo v dřevních dobách ve zdrojích konstantního proudu v rozkmitových stupních zesilovačů ;-). Leč funguje to docela dobře.

Použití tranzistoru. Tady bych byl opatrnej v jedné věci. Ten tranzistor musí být buď v saturaci, nebo musí být zavřenej. V mezistavech na něm může být úbytek, čili se na něm může ztrácet výkon a to by nemusel přežít. Některá hradla spáchají na výstupu mezistav, pokud mají mezistav na vstupu (ano, digitální obvod by se takhle chovat neměl, ale!).

Druhá věc. Pokud vám to bude spínat rychle... má to proti zemi taky nějakou kapacitu, že. Zesiluje to, takže tam bude i millerovka. S bipolárem se to asi nepovede, ale kdyby takhle chtěl kupříkladu někdo řídit mocný FET na nějakým velkým kmitočtu (typicky v pulzním zdroji), tak může docela dobře přetížit výstup toho hradla (při zapínání ventilátoru se to asi nepovede).

A ještě jedna věc. Pokud se nechcete divit, tak u tlačítkovejch vstupů je potřeba ošetřit zákmity tlačítka. Není to zrovna složitý, ale chce to pamatovat na to. Pokud to leze do nějakýho procesoru, tak to jde udělat softwarově (což je nejjednodužší), ale pokud tam nic takovýho není....

Sunmay   NOVÝ
17. 11. 2006

Jo díky moc myslím že komentář je věcný.

od konce jo...

Ano tlačítka je určitě třeba oštětřit ale to u sekvenčních obvodů u prostých kombinačních obvodů to mnohdy nemá význam i když ani jsou i takové obvody kde je toto ošetření nutné (asi jsem se o tom měl zmínit) nechával jsme to do sekvenčních obvodů.

proti přetížení výstupu by měl urputně bojovat ocharnný rezistor.

(ano, digitální obvod by se takhle chovat neměl, ale!). s tím počítáme, s tím logika TTL problémy nemívá.

Přidej svůj názor

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo e-mailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Reaguješ na příspěvek:
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové názory e-mailem (pouze pro přihlášené)
Sleduj názory ke článku a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý