Velký test free webhostingů
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Velký test free webhostingůVelký test free webhostingů

 

Velký test free webhostingů

Google       Google       4. 2. 2007       86 003×

Chcete zveřejnit webovou prezentaci a nevíte, jaký využít free webhosting? Nebo vás zajímá, který je nejlepší? Právě pro vás jsme připravili velký test českých webhostingů, které jsou dostupné zcela zdarma.

Internet se stává každým dnem rozšířenějším, a to nejen ve světě, ale i v tuzemsku. Jeden z důvodu je přirozená komunikativnost člověka a jeho zájem prezentovat se. I právě proto je český Internet zahlcen různými pochybnými blogy počínaje a ještě více pochybnějšími webdesignerskými „společnostmi“ konče. Není to nic nečekaného ani neobvyklého, je to běžný vývoj. Nic to ale nemění na tom, že informační hodnota mnoha webů je skutečně žalostná.

Odpudivou grafikou to začíná, zbytečným obsahem končí. Chcete se prezentovat? Opravdu myslíte, že čtenáře zajímá, jakou barvu máte rádi či které jídlo preferujete? Jestli odpověď zní ano, tak jste na omylu. Snad až na nejbližší okolí vašeho webu (či vašich přátel) vůbec nikoho nezajímá vaše osobní preference barev. To, že tyto údaje píšete na svůj web, značí jediné – přehnaná touha prezentovat se spolu s nouzí o pořádný obsah. Naštěstí vám nikdo neurčuje, co můžete a nesmíte psát. A to je dobře! O poutavosti vašeho webu tak rozhodnou ti nejpovolanější – masy čtenářů. Čtenáři jsou ti, kteří se budou rádi vracet na vaše stránky, samozřejmě v tom lepším případě. V horším případě vaše stránky již při první návštěvě nemilosrdně zavrhnou.

Bohužel, ze zkušeností z posledních let vývoje webů založených na free webhostinzích platí, že čím horší web, tím větší pravděpodobnost využívání zdarma webhostingové služby. Na vině samozřejmě nejsou webhosteři, ti jen reagují na poptávku. Problém je právě u človíčka, který se chce za každou cenu prezentovat. Slova „za každou cenu“ zde opravdu nejsou na místě, protože takový človíček by z 99,9 % nikdy nezaplatil ani jedno Euro za pořádný hosting. Je to docela dobře nastavený mechanismus.

Weby, které mají většinou co nabídnout, využívají placený hosting s doménou druhého řádu. Naopak weby, které nemají mnohdy moc co říct, využijí bezplatnou alternativu v podobě webhostingu a domény třetího řádu. Nejsmutnější situace nastává, když jakákoliv společnost či jednotlivec, který generuje zisk, využije pro svoji prezentaci právě bezplatný webhosting.

Na druhou stranu je dobře, že bezplatné webhostingy existují. Umožňují totiž vychovávat budoucí webové programátory a webdesignéry. Co může být pro začínajícího webdesignéra lepší, než se podělit o svůj výtvor s více či méně zkušenými odborníky, a tak si nechat zhodnotit svůj web. Na to přeci nepotřebují placený webhosting, na to jim bohatě stačí doména třetího řádu. A proto i my podporujeme nejen začínající webdesignéry a webové programátory svými diskusními fóry.

Udělali jste web a chcete slyšet názor zkušenějších? Stačí, když využijete naše diskusní fórum Kritika webu.

Množí se dotazy nejen po obecných informacích o českých bezplatných webhostinzích, ale padají dotazy i na jejich kvality. A to je dobře. Jedině tak zajistíme, že budou existovat rozumné a kvalitní nabídky. Je zřejmé, že nemůžeme očekávat stejně kvalitní služby od bezplatných, jako od placených webhostingů, ale nezapomínejme, že i společnost, která poskytuje bezplatný hosting, generuje zisk, a to minimálně z reklamy, která se zobrazuje na vašich stránkách. Proto tvrzení webhostingu: „Máte to zdarma, tak co byste chtěli?!“, není zcela na místě. Hosting zdarma je pouze zdánlivě. Vy „platíte“ tím, že umisťujete na své stránky určenou reklamu. A co může být pro jakýkoliv hosting (placený i bezplatný) horší, než jeho kritika na fórech a odcházející klienti. Konkurence existuje, takže při nespokojenosti vám nic nebrání přejít k jinému poskytovateli. Pokud stejný krok učiní i další tisícovky stejně nespokojených klientů, poté i webhoster začne přemýšlet, kde udělal chybu. A přitom vůbec nezáleží na tom, jestli je nebo není placený.

Jak zjistit, který český free webhosting je pro vás ten pravý? Záleží na vašich konkrétních požadavcích. My jsme se postarali o to, abychom vám podali zcela objektivní, nezaujaté a především, pokud možno, vyčerpávající informace o jednotlivých webhostinzích. Samotný výběr je již na vás.

Snad jen dobrá rada na začátek: „Skutečný a výdělečný webový projekt z 99 % nebývá založen na bezplatných webhostingových službách.“

Pár slov k způsobu hodnocení a platnosti dat

Snažil jsem vyhnout chybám, a to především takovým, které se týkají konkrétních údajů jednotlivých služeb, přesto si nedělám iluze, že bych se nedopustil alespoň jedné chybky. Proto, jestli objevíte nějakou chybu, upozorněte, prosím, na ni v komentářích pod článkem, anebo mi můžete zaslat e-mail, který je uveden ve vizitce. Chybu po ověření samozřejmě opravím.

Řekněme si pár slov ke způsobu hodnocení. Vybral jsem takový způsob, který spočívá v porovnání jednotlivých služeb. Hodnotíme 3 webhostingy, takže budeme mít 3 stupně, kde první znamená nejlepší a třetí nejhorší. Je třeba nezapomenout, že hodnocení je pouze porovnávací. Webhosting, který dostane jedničku, nemusí být nutně nejlepší v Česku. Znamená to pouze, že je dle získaných podkladů nejlepší z právě testovaných webhostingů.

Všechny údaje týkající se nabídky webhostingů jsou platné ke 3. únoru 2007.

Jaké free webhostingy jsme testovali?

Do testu jsme zařadili tři české nejznámějšími webhostingy. Dle abecedního řazení to jsou:

Co to vůbec webhosting je?

Webhosting je služba, kterou vám nabízí provozovatel – webhoster. Abyste mohli umístit své webové stránky „na Internet“, potřebujete:

 • adresu (nebo-li doménu)
 • webový prostor (kam umístíte své stránky – soubory)

První podmínka je jasná, pokud nebudete mít adresu, nikdo na vaše stránky nebude moci přistoupit (IP si asi nikdo pamatovat nebude). Adresa je právě to, co zadáváte do adresního řádku svého webového prohlížeče (Opera, Firefox, Internet Explorer a další). Pro názornou ukázku webové adresy si dáme malou hádanku: Jaká je webová adresa jednoho rychle rostoucího webového projektu? Pokud jste odpověděli www.programujte.com, máte bod, protože je vaše odpověď správná.

Druhou nutnou podmínkou pro provoz webových stránek je webový prostor. Není to nic jiného, než vyhrazené místo na pevném disku právě pro vás. Vy si pomocí webového rozhraní či FTP klienta nakopírujete webové stránky, jak říkajíc, „na server“.

Jaké existují domény?

Asi nejvíce poutavé pro většinu bude, když napíši placené a neplacené. Kdybych automaticky řekl, že tvrzení „co je zadarmo, znamená nekvalitně“ je pravdivé, dopustil bych se velké lži. Důkazem může být skvělý multifunkční editor (nejen webových stránek) PSPad nebo výjimečně kvalitní komunikační klient Miranda IM. Jmenovat bych mohl samozřejmě dále. Ovšem, bylo by to tak trochu nad rámec tohoto článku a i mimo téma.

Vraťme se tedy k původní myšlence, a to, jestli webová adresa (doména), která je zdarma, znamená „nekvalitně“. Bohužel musím konstatovat, že ano. Ať v dnešní době dostanete od free webhostingu jakoukoliv doménu, vždy to znamená „nekvalitně“, protože tato adresa je zpravidla méně atraktivní.

Proč jsou domény od free webhostingu neatraktivní?

Důvod je zcela prostý. Již při výběru webové adresy chcete, aby byla poutavá, dostatečně výstižná, zcela srozumitelná a hlavně snadná na zapamatování.

Placená webová adresa se skládá ze dvou částí – z domény druhého řádu (např. programujte) a z domény prvního řádu (cz, eu, com, net, …) označované jako TLD (top-level domain). V našem případě to je cz. To celé dohromady dává webovou adresu druhého řádu www.programujte.com. Není třeba psát, že s těmito adresami se setkáváme dnes a denně zcela běžně.

Cena domény se odvíjí od zvolené národní domény (resp. TLD). Domény si předplácíte na určité období (většinou na rok), za jistou cenu, která u české národní domény (cz) činí cca 450 Kč.

Při využití free webhostingu se nás ceny domén netýkají, protože dostaneme doménu zdarma. Ovšem ne doménu druhého řádu, ale řádu třetího. A to je právě problém neatraktivity domény, která vypadá takto: cokoliv.doména_webhostingu.cz

Představte si, že chcete doménu jménem „mujblog“. U placené domény by mohla mít podobu www.mujblog.cz, ale u free webhostingu dostanete www.mujblog.hostuju.cz, www.mujblog.ic.cz nebo třeba www.mujblog.wz.cz.

Jak je vidět, do adresy se dostaly další „zbytečné názvy“, které sice obtěžují, ale zajišťují vám bezplatnost takové domény. Ono „hostuju“, „ic“ či „wz“ neznamená nic jiného než názvy domén jednotlivých webhostingů. Naštěstí vám většina free webhostingů umožňuje zvolit, co chcete mít na místě druhé domény. Volba je samozřejmě omezená na jimi nabízený seznam. Třeba webhosting Web Zdarma, se svojí wz, jak je vidět výše, nabízí mj. i doménu „kvalitne“ a mnohé další. Takže budete-li chtít, může vaše adresa vypadat www.mujblog.kvalitne.cz.

Další nevýhoda je, že vám taková doména vůbec nepatří. Když bude webhosting chtít (čistě v teoretické rovině), jednoduše vám ji zruší a třeba použije pro jiný projekt. To se vám u placené domény nikdy nestane. Další problém nastává v případě ukončení činnosti webhostingu, se kterou pochopitelně zaniká i doména. S placenou doménou nejste na webhostingu závislí, tady ano.

Pakliže vás tyto nevýhody neodradily, pojďme se podívat, z jakých domén druhého řádu můžete u námi testovaných webhostingů vybírat.

Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
hostuju.cz ic.cz
own.cz
yw.sk
hustej.net
yc.cz
kx.cz
wu.cz
tym.cz
ezin.cz
hu.cz
phorum.cz
tym.sk
borec.cz
czechian.net
czweb.org
euweb.cz
chytrak.cz
kvalitne.cz
mysteria.cz
nazory.cz
prodejce.cz
unas.cz
vyrobce.cz
webz.cz
webzdarma.cz
web2001.cz
wz.cz
xf.cz

Hodnocení:

 1. Web Zdarma
 2. Internet Centrum
 3. Hostuju

První místo dostává Web Zdarma pro svoji nejširší nabídku domén. Internet Centrum nabízí o trochu méně, ale také velice zajímavé. Zato Hostuju nabízí jedinou a snad i nejméně atraktivní doménu.

Jaký je základní rozdíl mezi placeným a neplaceným hostingem?

V kvalitě, v jistotě a v zázemí. Pokud free webhoster ze dne na den ukončí svoji činnost či vám zruší účet, nenaděláte zhola nic. U webhostingu nemáte žádné záruky. I když je asi zřejmé, že vám nikdo nebude po večerech mazat soubory či databázi, už kvůli špatné reklamě, tak 100% jistota skutečně neexistuje.

Jiný případ. Pokud všechno funguje správně, je to dobré. Avšak, jak začnou být problémy, tak teprve se uvidí, jak který webhosting je schopný a jak má kvalitní techniky. Placený webhosting zaměstnává a platí personál za to, že sedí na lince technické podpory a čekají, až jim zavolá nějaký jejich klient. U free webhostingů na toto můžeme zapomenout. Přestože se free webhosteři asi budou snažit, nikdy to nebude kvalita placeného hostingu. S řešením přichází oficiální fóra, na kterých si uživatelé daného hostingu pomáhají navzájem. Samozřejmě se tam administrátoři hostingů ukáží, ale nemusí to být pravidlem.

Bohužel, objektivně posoudit, který webhosting má lepší technickou podporu, nelze. Nechť si každý sám projde oficiální webhostingová fóra a sám si udělá obrázek na to, jak kteří administrátoři komunikují s uživateli, odpovídají na dotazy a ochotně řeší technické problémy. Na obranu technického personálu je třeba říct, že těžko mohou odpovídat na všechny dotazy, zvláště, když se většina z nich neustále opakuje. To by opravdu nedělali nic jiného, než jen odpovídali a odpovídali.

Jak je to s technickou podporou?

Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
E-mail * ANO
podpora[at]hostuju[.]cz
ANO
podpora[at]ic[.]cz
ANO
podpora[at]webzdarma[.]cz
Fórum ANO
www.owebu.cz
ANO
www.phorum.ic.cz
ANO
www.webzdarma.cz/forum
FAQ - ANO
www.ic.cz/faq.php
ANO
www.webzdarma.cz/podpora.html
www.faq.webzdarma.cz
ICQ ANO
54141258
- -

* – E-mailové adresy byly upraveny před roboty rozesílajícími spam. Nahraďte [at] a [.] za znak zavináče, resp. tečky.

Hodnocení:

 1. Web Zdarma
 2. Internet Centrum + Hostuju

Tentokrát vyhrává Web Zdarma, protože nabízí nejlépe zpracovanou nápovědu (FAQ). Přestože Hostuju jako jediné nabízí možnost kontaktování skrze ICQ, dobře zpracovaná nápověda může scházet.

E-mail s dotazy

Protože ne všechny informace jednotliví webhosteři uvádějí na svých webových stránkách (limity databáze, upload souborů atp.), byl jsem donucen se jich dotázat na výše uvedených e-mailech. Jako první odpovědělo Hostuju, a to do cca 12 hodin. Odpovědi od Internet Centra jsem se dočkal za 4 dny. Z Web Zdarma jsem se odpovědi nedočkal ani po čtyřech týdnech.

Hodnocení:

 1. Hostuju
 2. Internet Centrum
 3. Web Zdarma

Hodnocení je zcela jasné, Hostuju odpovědělo v extrémně krátké době, Internet Centrum později, ale přece. U Web Zdarma se asi neodpovídá.

Jaký webový prostor webhostingy nabízí?

Na začátek je třeba přiznat, že kapacita nemusí být všechno. Na běžný webový projekt sotva využijete 50 MB dat. Tedy jestli zrovna neplánujete provozovat download server. Pokud plánujete zveřejnit např. své programy, tak 50 MB by mohlo být přeci jen málo. Proto byste měli zvolit webhosting s větší kapacitou.

S velikostí nabízeného prostoru často bývá spojován traffic, což je maximálně povolený přenos dat za určité období. Po překročení maximálního limitu vám může webhoster udělit (dle podmínek smlouvy) sankci. Naštěstí žádný z námi testovaných free webhostingů traffic neaplikuje.

Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
Dostupná kapacita 1 000 MB 250 MB 50 MB (150 MB)
Omezený traffic NE NE NE

Hodnocení:

 1. Hostuju
 2. Internet Centrum
 3. Web Zdarma

Web Zdarma nabízí nejmenší prostor. Budete-li chtít, můžete využít zvětšení kapacity, ale s podmínkou další reklamy (viz. dále). Při konkurenčních kapacitách opravdu povedený vtip ze strany Web Zdarma. Internet Centrum nabízí pro většinu naprosto dostačující velikost poskytovaného prostoru – 250 MB. Je to ale stále 4× méně, než 1 GB od Hostuju.

Jak umístím soubory na server?

Své soubory (stránky) můžete umístit na server více způsoby. V každém případě pomocí FTP klienta (FileZilla, Total Commander, aj.), anebo pomocí webového rozhraní, pakliže to hosting umožňuje.

Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
FTP ANO ANO ANO
FTPs - ANO -
Webové rozhraní - ANO
(net2ftp)
ANO
(phpWebFTP)
Webové rozhraní
normální (http)
- ANO
webové rozhraní
ANO
webové rozhraní
Webové rozhraní
šifrované (https)
- ANO
webové rozhraní
-
Maximální velikost uploadu souboru přes FTP Až do velikosti webového prostoru (1 000 MB) 25 MB Až do velikosti webového prostoru (50 MB/150 MB)
Maximální velikost uploadu souboru přes webové rozhraní - 2 MB 5 MB

Hodnocení:

 1. Internet Centrum + Hostuju
 2. Web Zdarma

Jako jediné Hostuju nenabízí webové rozhraní, pouze FTP. Zato nabízí možnost uploadu souboru o neomezené velikosti. Internet Centrum velikost uploadovaného souboru omezuje, ale poskytuje vyšší formu zabezpečení – šifrovaným přenosem. Pokud tedy velikost uploadovaného souboru má pro vás největší význam, volba je jasná.

Jakou reklamu musím na své stránky umístit?

Webhoster vám buď poskytne zdrojový kód, který vložíte na své internetové stránky, anebo se o vkládání stará sám (dochází k automatickému vkládání). Na základě vloženého zdrojového kódu se bude zobrazovat reklama.

Webhostingy nabízejí reklamy různého typu, avšak jsou si v mnoha ohledech dosti podobné.

Hostuju

Máte na výběr ze dvou reklam. První možností je tenká reklamní lišta o šířce 1024 px. Nevýhodou této reklamy je nemožnost měnit barvu reklamního proužku. Reklamní lišta se dá kompletně stylovat pomocí CSS. Nevýhodou, řekl bych spíše amatérstvím, je, že reklama počítá s minimálním rozlišením 1024×768 px. Pokud přistoupíte s menším rozlišením, třeba 800×600 px, tak se reklama poskládá pod sebe. To pak reklama působí spíše jako nepovedený pokus o vtip.

Druhá možnost reklamy je klasický reklamní banner o velikosti 468×60 px.

Je na vás, kterou formu reklamy zvolíte. Jedinou podmínkou je, aby se reklama nacházela na každé stránce a aby byla vidět při rozlišení 1024×768px bez nutnosti „scrollování“ (hnout s vertikálním posuvníkem). V obou případech vkládáte do stránky zdrojový kód s reklamou.

Internet Centrum

Nejdokonalejší reklamu nabízí Internet Centrum. Je to opět metoda tenkého proužku, ale dotažena k dokonalosti. Největší výhodou je její automatické vkládání do stránky (odpadá nutnost vkládat zdrojový kód). Její umístění je vždy nahoře, avšak netrpí problémem „skládanky“ jako reklama od Hostuju. Navíc máte možnost výběru z více barev.

Web Zdarma

Zde máme více možností umístění reklamy. Reklama je vkládána automaticky. Pokud ale využíváte dnes již zcela zastaralé rámy, je třeba ruční úprava (vše v rámci podmínek).

Na stránce se v každém případě musí nacházet reklamní banner o velikosti 500×60 px. A to buď pouze a jenom na první stránce nahoře (tedy na tu stránku, která se po zadaní adresy zobrazí jako první), anebo na všechny stránky dole.

Druhá varianta je problémová, pokud využíváte PHP skripty. Kód reklamy se vloží do všech soborů úplně na konec a může to způsobovat problémy nejen při zobrazování. Je třeba ručního vkládání reklamy na určitá místa, což je ale skoro více práce než užitku.

Asi lepší volbou je využít prvního způsobu reklamy – na úvodní stránce nahoře. Ovšem zapomeňte na to, že si vytvoříte úvodní stránku, na kterou umístíte reklamu a text typu: „Vstupte“ nebo „Pro pokračování klikněte zde“. Tento způsob „obcházení“ reklamy již byl webhostingem zakázán.

Navíc si můžete vložit nepovinnou reklamu ve formě reklamního proužku, která má totožné vlastnosti jako reklamní lišta u Internet Centra. Smysl vkládat tuto lištu má pouze tehdy, pokud chcete navýšit kapacitu webového prostoru na 150 MB. Lišta je vkládána automaticky, netrpí efektem „skládanky“ a můžete volit z více barev (viz. grafika). Navíc si můžete sami určit barvu proužku. Tímto výhody končí. Pokud si reklamu aktivujete a později ji budete chtít zrušit, máte smůlu. Tato akce je nevratná. Ano, povedený vtip ze strany Web Zdarma.

Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
Nutnost umístění reklamy ANO ANO ANO
Typ reklamy Banner (468×60 px) nebo lišta Lišta Banner (500×60px) nebo lišta
Vkládání na stránky Ruční Automatické Automatické nebo ruční
Počet kusů reklamy na stránce 1 1 minimálně 1
Umístění reklamy Banner nebo lišta kdekoliv na viditelném místě při rozlišení 1024×768px bez scrollování. U horního okraje prohlížeče Banner na úvodní stránce nahoře nebo na každé stránce dole. (+ Možnost reklamní lišty u horního okraje prohlížeče pro zvýšení kapacity webového prostoru.)

Hodnocení:

 1. Internet Centrum
 2. Web Zdarma + Hostuju
Internet Centrum má jednoznačně nejlépe zpracovanou reklamu. Web Zdarma a Hostuju nabízí podobné reklamy, avšak každý s trochu jinými pravidly, takže není možné říci, která forma je lepší. Pokud se ale rozhodnete využít reklamní lištu Web Zdarma kvůli rozšíření webového prostoru na 150 MB, tak si můžete být jisti, že máte jednoznačně nejhorší formu reklamy, protože reklamní lišta + banner je už opravdu v porovnání s konkurencí velmi přehnané.

Skriptování na straně serveru

Chcete-li vytvořit dynamické stránky (např. redakční systémy), můžete využít nabízený skriptovací jazyk – PHP.

PHP 4 Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
PHP 4 - ANO ANO
verze - 4.4.4-3 4.3.4
register_globals - zapnuto zapnuto
možnost změny on/off - ANO ANO
safe_mode - zapnuto zapnuto
možnost změny on/off - NE NE

PHP 5 Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
PHP 5 ANO ANO -
verze 5.1.6-5 5.2.0-8~bpo.1 -
register_globals zapnuto vypnuto -
možnost změny on/off NE ANO -
safe_mode zapnuto zapnuto -
možnost změny on/off NE NE -

Pozn.: Jestliže jste začínali programovat PHP, tak jste zajisté přemýšleli na způsobu, jak skripty testovat. Možná vás napadlo řešení, které spočívá v zkopírování PHP skriptu na server webhostingu a takto jej spouštět. Je to samozřejmě moc zdlouhavé a nešikovné řešení. Daleko lepší volbou je instalace webového serveru na počítači, na kterém píšete skripty. Jak nainstalovat a nastavit webový server popisuje náš článek Instalace Apache 2, PHP 5 a MySQL 5 krok za krokem.

Hodnocení:

 1. Internet centrum
 2. Hostuju + Web Zdarma

Internet Centrum nabízí obě verze, což je jistě skvělé (pokud chcete zpracovávat *.php soubory PHP 5, musí mít příponu *.php5, jinak soubory *.php budou zpracovány PHP 4). Jestli je pro vás výhodnější Web Zdarma se svojí čtyřkovou verzí či Hostuju s verzí pětkovou, záleží na vás. Každopádně je dobré, že Hostuju nasadilo verzi PHP 5 a tím „posouvá“ vývoj kupředu.

Využití databáze

Skriptovací jazyk PHP bez databáze by byl celkem zbytečný. Proto každý webhosting nabízí alespoň databázi MySQL. Pro administraci databáze můžete využít webovou aplikaci phpMyAdmin.

MySQL Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
MySQL ANO ANO ANO
verze 5.0.26 Pro PHP 4: 4.0.24
Pro PHP 5: 4.1.11
4.0.15
velikost neomezeně
(sdílená s webovým prostorem)
neomezeně
(sdílená s webovým prostorem)
5 MB
počet databází 1 1 1
omezení na počet připojení NE NE 1 500/hod
omezení na počet dotazů 5 000/hod
(po dohodě možno navýšit)
NE 8 000/hod
phpMyAdmin 2.6.2-Debian-3sarge1
phpMyAdmin
2.9.0.3-Debian-1
phpMyAdmin
2.6.0-pl3
phpMyAdmin
phpMyAdmin
šifrovaný přístup (https)
NE ANO ANO

PostgreSQL(libpq) Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
PostgreSQL (libpq) - ANO -
verze - 7.4.7 -
omezení na počet připojení - NE -
omezení na počet dotazů - NE -
phpPgAdmin - 4.0.1 (PHP 4.4.4-3)
phpPgAdmin
-

SQLite Library Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
SQLite Library - ANO -
verze - 2.8.16 -
omezení na počet připojení - NE -
omezení na počet dotazů - NE -

Pozn.: Z dlouhodobých zkušeností mohu říct, že Internet Centrum vždy mělo nižší rychlost MySQL databáze. V současné době Hostuju nabízí bezkonkurenční rychlost, na kterou ani Web Zdarma nedosahuje. O problémech rychlosti MySQL databáze Internet Centra se lze dočíst i na oficiálním fóru webhostingu, kam píší nespokojení uživatelé.

Hodnocení:

 1. Hostuju + Internet Centrum
 2. Web Zdarma

Internet Centrum nabízí nejvíce možností vč. PostgreSQL nebo SQLite. Pokud byste zatoužili po MySQL 5, máte jedinou možnost navštívit Hostuju (ovšem bez šifrovaného přenosu při přístupu přes phpMyAdmin) nebo Web Zdarma. Naopak, kdybyste chtěli zavzpomínat na databázi se špatnou podporou UTF-8, jděte na Web Zdarma.

E-mail

K webhostingu můžete také dostat e-mailovou adresu.

Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
e-mail - ANO ANO
velikost schránky - neomezeně
(sdílená s webovým prostorem)
5 MB
přístup přes webový prohlížeč - ANO ANO
POP3 / POP3s - ANO / ANO NE / NE
IMAP / IMAPs - ANO / ANO NE / NE
Antivir / Spamový filtr - ANO / ANO NE / NE

Hodnocení:

 1. Internet Centrum
 2. Web Zdarma
 3. Hostuju

Nejvíce možností nabízí Internet Centrum. Absence e-mailové adresy u Hostuju v podstatě nevadí, zato nabídka Web Zdarma je opravdu směšná.

Administrace a další možnosti

Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
Podpora souboru .htaccess ANO ANO ANO
Cron (plánované spouštění skriptů) NE ANO NE
Statistiky přístupu NE ANO
(Webalizer Version 2.01)
NE
Výpis připojení na FTP za poslední měsíc NE ANO NE
Výpis připojení do administrace za poslední měsíc NE ANO NE
Výpis posledního přihlášení přes FTP NE ANO ANO
Počet přenesených dat za včerejší den NE ANO ANO
Informace o stavu obsazeného prostoru v administraci webu NE ANO NE
Různá hesla pro FTP / MySQL / Administraci NE
(pouze jedno heslo)
ANO částečně
(dvě hesla: FTP+Administrace / MySQL)
Šifrovaný přístup na vaše webové stránky (https) NE ANO NE
Template systém (pro PHP) NE ANO
(Smarty)
NE

Hodnocení:

 1. Internet Centrum
 2. Web Zdarma
 3. Hostuju

Opět se opakuje situace, kdy Internet Centrum nabízí bezkonkurenčně nejvíce služeb a Hostuju v podstatě žádné.

Dostupnost

Přes všechny vymoženosti typů reklam či databází je často opomíjený, avšak nikoli méně důležitý, prvek, kterým je dostupnost. Dostupnost není nic jiného než procentuální číslo, které udává dle měřené doby, kdy bylo možno na vaše stránky přistoupit.

Měření dostupnosti je daleko problematičtější a zároveň méně objektivnější něž srovnání například nabízeného webového prostoru. Avšak, pokusili jsme se alespoň co možná nejobjektivněji získat průměrné hodnoty dostupnosti za určité období.

Setkali jsme se hned s několika problémy. První problém nastává při určení období měření. Protože by bylo zjevně nekorektní porovnávat dostupnost např. za celý rok 2006 hostingu Web Zdarma, s nejmladším webhostingem Hostuju, u kterého tato měření nemohla probíhat, protože Hostuju neexistoval, museli jsme tomu měření přizpůsobit.

Způsob měření

Od každého hostingu jsme náhodně vybrali šest měřených domén, přičemž měření každé domény začalo v jinou dobu. Jedinou podmínkou při výběru měřené domény bylo, aby doba zahájení měření byla pokud možno stejná i u zbylých dvou webhostingů. Tento požadavek byl až na dva případy (u kterých je jednodenní odchylka) splněn.

Kvůli nejmladšímu webhostingu Hostuju jsme nemohli sáhnout do hlubší historie měření, a tedy museli jsme se spokojit s nejstarším datem zahájení měření 9. 10. 2006. Měření bylo ukončeno dne 31. 1. 2006. Naměřené hodnoty jsou tedy za poslední cca 3 měsíce, přičemž měření, resp. kontrola dostupnosti, probíhala každých 10 minut (což je více jak 4 000 měření za měsíc).

Při měření probíhá kontrola dostupnosti IP adresy. A zde nastává další problém. Hostované domény Hostuju a Internet Centra jsou vidět pod jednou IP adresou. Domény Web Zdarma jsou pod třemi IP adresami, přičemž vy, jako zákazník, si nemáte možnost určit, pod jakou IP adresou chcete být. Navíc, jednotlivé typy domén druhého řádu jsou nerovnoměrně rozděleny mezi všechny IP adresy, takže se ani nedá získat objektivní dostupnost domén např. wz.cz nebo kvalitne.cz vůči IP adrese.

Situaci se třemi IP adresami Web Zdarma jsme vyřešili následovně. Z každé IP adresy jsme vybrali šest domén, opět stejného data zahájení měření jako na zbylých měřeních na jiných webhostinzích. Tímto jsme získali 3 různé hodnoty od stejného datumu pro Web Zdarma. Z těchto hodnot jsme vypočítali průměrnou hodnotu a vložili ji k uvedenému datu (shodnému vůči zbylým webhostingům) Web Zdarma. U Hostuju a Internet Centra jsme vybrali také 6 domén dle stejného data jako u Web Zdarma, avšak odpadá problém s dalšími třemi měřeními IP adres.

Je zcela zřejmé, že měření za tři měsíce je poměrně krátké, navíc při problémech s IP adresami a mládí Hostuju se nedá udělat přesnější statistika. Tři měsíce jsou krátká doba, ve které se mohla naskytnout spousta rušivých vlivů, a tedy nelze ji považovat za až tak přesnou jako měření za rok a déle.

Naměřené hodnoty

V tabulce je u každé domény uvedeno datum, kdy bylo zahájeno měření. Dále jsou uvedeny dva typy dostupnosti. Pro jejich vysvětlení využiji oficiální text z Monitoringu serverů.

Absolutní dostupnost je matematicky přesné číslo – mám počet výpadků (za nějakou dobu) a mám počet měření. Pokud je podělím, získám hodnotu dostupnosti po celou měřenou dobu.

Běžná dostupnost vychází z absolutní dostupnosti, ale zohledňuje několik věcí – dává jim různou váhu:

 • Kdy v roce byl údaj změřen: výpadky (a údaje vůbec) mají tím menší váhu, čím dříve byly změřeny. Dnešní naměřené výsledky mají váhu 1, výsledky před půl rokem už 2× menší (0,5), před tři čtvrtě rokem 4× menší (0,25) a před rokem a méně nemají váhu žádnou. Zkrátka je důležitější, co se stalo tento měsíc než někdy téměř před rokem, průběh je plynulý, lineární.
 • Dostupnost v nočních hodinách: údaje naměřené mezi 2. a 6. hodinou noční mají o polovinu menší váhu než ostatní údaje. Vychází se z toho, že je v tuto dobu na českém Internetu řádově výrazně méně návštěvníků, takže případná nedostupnost až zas tak nevadí.

Údaje byly naměřeny službou Monitoring serverů. Tímto děkuji panu Aleši Jandovi za jejich ochotné poskytnutí.

Hodnocení:

 1. Hostuju
 2. Web Zdarma
 3. Internet Centrum

Z průměrných hodnot je patrné, že nejnižší dostupnost má Internet Centrum, bohužel, i mé dlouhodobé zkušenosti mluví shodně. Naopak Hostuju se může pyšnit svojí poměrně slušnou dostupností.

Záloha dat

Záloha je důležitá, dojde-li např. k havárii serverů, která způsobí ztrátu dat. Poté většinou nezbývá nic jiného, než sáhnout na poslední zálohy a vytvořit z nich opět funkční verzi. Obnova zálohy je zdlouhavý proces, je to ale poslední možnost, jak získat zpět ztracená data.

Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
Záloha webu Denní perioda za 7 dní zpět Týdenní perioda Zálohy se neprovádí
Záloha databází Denní perioda za 7 dní zpět Denní perioda za 5 dní zpět (+ uživateli dostupná záloha databáze z předešlého dne) Zálohy se neprovádí

V této kategorii hodnocení vynecháme, protože jednotlivé údaje jsou poskytnuty webhostingy, a tedy odvíjí se od jejich důvěryhodnosti. Nelze tyto údaje objektivně ověřit. Jediné, co je prokazatelné a zároveň se tomu dá věřit, jsou dostupné zálohy databáze přímo v admin prostředí u Internet Centra (jak je uvedeno v tabulce) a absenci záloh Web Zdarma, což je při nejmenším k zamyšlení nad tímto webhostingem.

Jak se zaregistrovat?

Registrace je ve všech případech rychlá a bezproblémová. Jsou požadovány údaje jako kontaktní e-mail a název domény třetího řádu. Můžete taktéž zadat popis stránek do interních katalogů jednotlivých webhostingů. Internet Centrum navíc vyžaduje vaše jméno, spolu s adresou bydliště.

Odkazy na stránku s registrací

Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
registrace registrace registrace
podmínky podmínky podmínky

Screenshoty z administrátorských rozhraní

Hostuju

Internet Centrum

Web Zdarma


Závěrečné hodnocení

  Hostuju Internet Centrum Web Zdarma
Atraktivita domén 3 2 1
Technická podpora a informace 2 2 1
Reakce na e-mail 1 2 3
Webový prostor 1 2 3
Upload souborů 1 1 2
Reklama 2 1 2
PHP 2 1 2
Databáze 1 1 2
E-mail 3 1 2
Administrace 3 1 2
Dostupnost 1 3 2
Průměrné hodnocení 1,82 1,55 2,0

VÝSLEDNÉ HODNOCENÍ:

 1. Internet Centrum
 2. Hostuju
 3. Web Zdarma

Pár slov k hodnocení:

Hostuju

Hostuju by mohl být skvělý hosting, především díky podpoře PHP 5 a databáze MySQL 5, která je opravdu rychlá. K dokonalosti mu ale trochu schází. Jsou to především zabezpečovací prvky jako odlišná hesla, šifrovaný přenos aj. Nyní to je opravdu průměr s velkým webovým prostorem, rychlou databází, ale bez ničeho dalšího.

Hostuju je mladý, takže má velký potenciál. A řekl bych, že pokud se Mgr. Radovanu Kalužovi podaří udělat na tomto hostingu dobré jméno, bude to přínosem i pro jeho Banán hosting.

Internet Centrum

Internet Centrum se jeví jako zcela ideální hosting, má ale problémy, které mu velice ubírají na kvalitě. Internet Centrum bude naprostou jedničkou na trhu českých free webhostingových služeb tehdy, až zvýší dostupnost a především zrychlí MySQL databázi.

K dokonalosti už moc neschází. Doufejme, že díky zázemí technologického partnera SuperNetworks (provozovatel hostingu superhosting.cz) se podaří vybudovat špičkový free webhosting.

Web Zdarma

Vypadá to, že Web Zdarma má své slavné chvíle za sebou. Tento hosting již nemá moc co nabídnout. Svými službami sice neurazí, ale rozhodně moc nepotěší.

Celé to vypadá, jako by Web Zdarma zaspal dobu a již těží jenom ze své známosti mezi uživateli, protože Web Zdarma kdysi bývávala značka, ale jak je vidět, už to dávno neplatí.

Nyní je to na vás…

Průměrná hodnocení jsou jenom čísla. V žádném případě se nedá říci, že je Internet Centrum ve všech ohledech nejlepší, stejně tak, že Web Zdarma nejhorší. Záleží na vašich konkrétních požadavcích a preferencích. Také nesmíme zapomínat, že opravdová spokojenost se dá otestovat pouze dlouhodobým využíváním webhostingu a nikoli nějakými čísly.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv, přeji vám šťastnou ruku při výběru a především spokojenost se zvoleným hostingem.

Test freehostingů s odstupem půl roku

Ve světě IT je půl roku neuvěřitelně dlouhá doba. Proto Vám přinášíme další test výše uvedených freehostingů s půlročním odstupem: Novinky na českých freehostinzích, aneb kvalita po půl roce.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor publikuje na Programujte.com a Živě.cz, zabývá se vývojem a použitelností internetových aplikací a stará se o spokojenost návštěvníků Laser Game v Brně.
Web     Twitter     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý